Záhrada v kopci

Už sa nemám koho opýtať

Nikto z neba múdry nespadol, všetci sa musíme učiť. Niekomu stačí základná škola, niekto aj po strednej je lačný po vedomostiach. A sú ľudia, ktorí sa učia celý život nové veci alebo idú do detailov toho, čo ich baví. Je super, keď máte možnosť získavať nové vedomosti a keď sa máte koho opýtať, keď narazíte na problém, ktorý nepoznáte alebo ste sa takým ešte nestretli.

Najčastejšie bývajú našimi učiteľmi rodičia a starí rodičia. No keď tú možnosť nemáte alebo nebodaj ste sa už dostali ďalej, ako vaši predkovia a teda ich znalosti a skúsenosti Vás nemajú kam posunúť, prídu na rad odborné rady „kolegov“ na internete. Pravda, je dobre nebyť úplný laik, lebo niektoré rady stoja za starú bačkoru, ako sa hovorí. Je dobré, keď už viete rozlíšiť medzi skutočnou radou a nezmyslom. Alebo sa rozlišovať naučíte napríklad tým, že si prečítate obsiahle diskusné fórum, venujete dostatok času prelúskaniu rôznych tém a zistíte, kto je kto na danom diskusnom fóre. A čo si o jeho radách myslia iní, ktorí ich vyskúšali.

Jedno také som si obľúbil a veľa sa na ňom naučil. Keď som sa chystal na domáci chov sliepok, najprv som si dôkladne prečítal, ako chovať sliepky na mäso aj vajíčka v domácich podmienkach a v malom. Pravda, mal som nejaké vedomosti a znalosti, ako to robia veľké firmy, ale tak som nechcel ani držať sliepky, ani ich tak chovať. Chcel som mať svoje produkty, ktoré mi budú prospešné.

V apríli toho roku som tiež potreboval získať nejaké informácie a iFauna.cz nesklamala. Dlhoročné a najväčšie české diskusné fóru chovateľov všetkého možného mi zo svojho rozsiahleho a dlhoročného archívu prediskutovaných tém poskytlo niekoľko fundovaných odpovedí. Takže keď v lete som mal pocit, že mám sanitárny problém pri svojich nových sliepkach, opäť som sa dal hľadať odpoveď u osvedčeného radcu.

Namiesto otvorenia témy s hľadanými príspevkami sa mi otvorila titulná stránka webu. Hm, chyba v matrixe, povedal som si, a skúsil kliknúť na iný odkaz vo výsledkoch vyhľadávania Google. Opäť rovnaký výsledok. No nič, je čas na poctivú ručnú prácu, povedal som si hľadiac na úplne iný vzhľad hlavnej stránky, ako som ju poznal. Zrejme majiteľ robili úpravy na stránke a odkazy už sú nastavené inak, preto Google posiela na neexistujúce miesta. Ale ani klikaním v menu som nedokázal nájsť funkčný odkaz na diskusiu. A ani na odborné články o hydine! Všetko zmizlo.

Hľadaním na Google som našiel stránky, ktoré popisujú zmenu majiteľa webu iFauna.cz a následne aj zmenu zamerania webu. Súčasťou toho je zlikvidovanie obsiahlej diskusie a obmedzenie záberu webu len na inzerciu psov, mačiek a okrasných vtákov.

Nenahraditeľný zdroj vedomostí je preč…


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.