Záhrada v kopci

Sedemnásť všetečných

Chodiť pozerať sliepky je ako chodiť do kina. Je to zábavné aj upokojúce zároveň. K posledným starým sliepkam aj k tým novým, čo len začínajú znášať, pribudlo posledný májový deň sedemnásť nových účinkujúcich.

Keď som poriešil produkciu vajec dodávkou mládok začiatkom marca, ostal mi prázdny veľký kurín a stále otázka, čo s ním, či vlastne čo do neho. Dimenzovaný je na 12 až 16 kusov sliepok. Na vajcia by nám stačilo ešte tak zo päť sliepok, to by ale bolo plytvania priestorom kurína. A spájať dva menšie kŕdle nebýva jednoduché. A nechať prázdny malý kurín? V zime možno, ale začiatkom leta? Špekuloval som ako nosatý obchodník v prázdnom sklepe, ako hovorí jedno porekadlo v aktualizovanom prevedení.

No okrem vajec nám chutí aj hydinové mäsko. A Ronymu kosti. Takže okrem produkcie vajec som chcel vyprodukovať aj dostatok mäsa. Ale brojlerov som mal už dosť. Chcel som normálne sliepky, poťažmo mäsový ťažký typ. Všade však ponúkali len malé kuriatka a v malých počtoch. Ja som chcel aspoň osemtýždňové, nech majú vyvinutú termoreguláciu a chcel som najmenej desať sliepok, prípadne šestnásť kuriatok s predpokladaným polovičným podielom kohútov.

Nakoniec som sa cez bazos.sk dohodol s jedným chovateľom na odbere šestnástich kuriatok vo veku osem týždňov na konci júna. Vajec máme zatiaľ dosť a do zimy bude aj mäsko. A v zime, keď je znáška nižšia, príde podpora nových nosníc vhod. Keďže moje obľúbené čierne plemená neboli k dispozícii v mnou požadovaných parametroch, rozhodol som sa pre ďalší experiment v chove hydiny.

Experiment Kalimero

Kalimero nie je plemeno, je to skôr populácia hybridov, šľachtených na kombinovanú úžitkovosť s možnosťou vykŕmenia, takzvané gazdovské brojlery. Sliepky môžu behať po dvore, vedia si nájsť potravu, znášajú vajcia, ale pri výdatnom krmive môžu mať aj viac, ako tri kilá. Keďže sa jedná o multihybridy, nie je nezvyčajné, že nevyzerajú rovnako. A prečo o nich píšem ,keď nie je koniec júna, ale ešte len jeho začiatok?

Pretože mi pánko v pondelok zavolal, že potrebuje uvoľniť miesto a že kedy si pre kuriatka prídem! Kurín bol pripravený, ale budú pripravené kuriatka? V noci klesá teplota k 12. stupňom, to je ďaleko od optimálnej 20° vo veku 4 týždne! A v zásobe mám len 10 kilo šrotu K2! Koľko im to vydrží?

Celú cestu domov klíma v aute naplno, každú polhodinku pauza a vyvetrať krabice v kufri. A o pol piatej sa kuriatka sťahovali do nového príbytku. Tam ich čakala nová čistá a suchá podstieľka z hoblín, na zvýšenom podstavci malé krmítko so šrotom a po vyložení malých kuriatok som ešte vložil napájačku s čerstvou vodou. Všetko som stihol kúpiť nové, lebo som inventúrou zistil, že nemám dosť vybavenia na prevádzkovanie troch chovov!

Súvisiace:  Keď nejde ku sliepkam slnko, musí gazda

A začalo predstavenie. Kuriatkám som nechal otvorené obe zasieťované veľké okná a pozoroval som ich a prihováral sa im. Kontroloval som, či sú v poriadku, či im prevoz neublížil. Samozrejme boli ustrašené a chúlili sa v niekoľkých skupinkách k sebe. Ale už o hodinu sa prvé napilo vody, pár minút po ňom iné kuriatko našlo šrot a o chvíľu sa spustila lavína. Kuriatka sa začali predbiehať, ktoré bude z ktorej strany zobať zmesku, alebo odkiaľ sa lepšie pije voda. Uľavilo sa mi.

Ďalší deň ráno som s istou obavou otváral bočné dvere kurína, kuriatka sa aj napriek pomalým pohybom trochu poplašili, ale rýchlo sa upokojili a motali sa po celej ploche kurína, zobali, pili alebo hrabali v podstieľke. Ďalší deň objavili rebrík k bidlám a podnikli prvé nesmelé kroky. Tretí deň už niektoré bez problémov vyliezli alebo vyleteli do polky rebríka a odtiaľ na bidlá alebo trusový stôl. Dokonca na bidlách odpočívali. A kto by sa namáhal zostupom po rebríku, keď môže zletieť, či skôr zoskočiť z bidla rovno do mäkkej podstieľky 😉

Keby boli kuriatka väčšie, v sobotu ráno by som im otvoril dvierka do sveta voliéry. Ale keďže sú malé a na rebríku k bidlám sa isto pohybujú len niektoré, zostanú ešte zatvorené v domčeku kurína. každý deň im mením vodu v napájačke a do krmítka prisypem 1 liter kŕmnej zmesi K2. Už cestou od chovateľa som si zrátal, koľko asi zožerú, kým budú mať 20 týždňov a objednal som si štyri vrecia K2 zmesi pre rast kurčiat a čakám dovoz začiatkom týždňa.

Kuriatka sú veselé, pohyblivé, ak práve nespia a netrávia potravu a naozaj všetečné, pohybujú sa po celom kuríne, objavujú jeho zákutia či hrabú v podstieľke. Radosť na ne pozerať. Jedného kohúta si asi nechám a keby sa medzi nimi objavila kvočka, či dve, vôbec by som sa nenahneval. Len by som asi pod ne kúpil násadové vajcia budúci rok.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.