Záhrada v kopci

Vápenný grit znižuje spotrebu šrotu u sliepok

Výkrm kuriatok po dospelosť nie je úplne jednoduchá záležitosť. Okrem zvýšenej starostlivosti to vyžaduje aj celkom dosť krmiva. V takom ôsmom až štrnástom týždni žerú ako divé. Krmivo sa míňa a trusu vo voliére pribúda. Znížil som spotrebu krmiva polepšil našim kuriatkam.

Našich šestnásť Kalimero kuriatok spotrebovalo za deň aj päť kilo kŕmnej zmesi. Na troj-štvormesačné aj celkom dosť. Do veľkého závesného krmítka som každý deň musel dosýpať, pohotovostnú zásobu som mal vždy pri voliére v päťlitrovej plastovej fľaši. Na jednej strane som sa tešil, ako kuriatkam chutí a ako očividne z týždňa na týždeň priberajú. Už to neboli tie drobné stvorenia, ktoré som sa aj bál chytiť do ruky. No kontroloval som aj optimálnu spotrebu podľa tabuliek v danom veku. A kontroloval som tiež „kvalitu“ trusu.

Vo voliére sa objavovalo neprimerane veľa trusu horčicovej konzistencie a farby. A spotreba krmiva už nekorešpondovala s optimom. A keďže riadenie (všeobecne čohokoľvek) je korekcia odchýlok, bolo načase pripomenúť si, v čom sa veci odchyľujú od nastaveného a želaného.

Predspracované krmivo

Múdre hlavy tvrdia, že sliepkam, a kuriatkam tiež, je dobré uľahčiť trávenie potravy tým, že im ju predspracujeme. Že ich odbremeníme od potreby vynakladať čas a energiu na jej spracovanie vo vlastnom tele. Vraj to pomáha rýchlejšie tráviť a prijímať živiny. Teda kuriatka rýchlejšie rastú, nosnice lepšie znášajú.

V chovateľskej praxi to znamená, že nosniciam ľudia dávajú máčaný chlieb, alebo kŕmia šrotovanou zmesou. Kuriatkam sa nedáva celé zrno v mladšom veku, ale šrot preto, aby dokázali zobať drobné čiastočky a tiež krmivo dobre stráviť. Hydina rýchlejšie trávi, potrava prejde tráviacim taktom rýchlejšie. Niekdy tak rýchlo, že telo nestačí vstrebať všetky živiny a trus nie je hustý, zelenosivý a bielym povlakom (močom), ale hnedý, riedky, svetlý. Priveľmi rýchle trávenie, zbytočne skŕmená zmes, nízka efektivita kŕmenia.

Skrátka moje kuriatka dorástli do veku a veľkosti, kedy rýchlo priberali, na to potrebovali veľa krmiva, ale šrotované krmivo už bolo priveľmi jemné, priveľmi predspracované na ich aktuálnu stavbu tela a fázu vývinu.

Vo voliére mali aj krmítko s pšenicou, sem tam si zobli, ale len niektoré a len trošku. Málo na to, aby sa im spomalil priebeh potravy črevami. Zmena šrotovanej zmesi za granulovanú by tento problém neriešila a nechať ich len na pšenici by znamenalo potrebu pridávať iné doplnky. Predsa len kŕmna zmes obsahuje všetko potrebné. Len im to skrátka dobre páli.

Na kosti, perie aj trávenie je vápnik

Sliepkam sa bežne dáva, alebo si aj samé nájdu, drobné kamienky, ktorými v žalúdku mechanicky drvia potravu. Najmä zrná. A tiež sa im pridáva kŕmne vápno, aby mali zdroj vápniku, podobne aj drvené vaječné škrupiny. Alebo im dajte tri v jednom. Dajte im drvený vápenný grit.

Drobné kamienky z vápenca plnia úlohu drviča potravy, počas trávenia sa rozpúšťajú a dodávajú telu vápnik. A spomaľujú prechod natrávenej potravy telom hydiny. Zlepšujú jej výťažnosť telom kuriatka.

A sme doma.

Vyčítanú radu som samozrejme vyskúšal. Aby som kuriatkam uľahčil príjem vápenného gritu, dal som im ho do malého krmítka v rohu voliéry a tiež som nasypal na šrot v krmítku. Zozobali ho bez problémov, v malom krmítku si dali sem-tam a aj to len niektoré. Takže som im ho každý deň pridával do veľkého krmítka na vrstvu šrotu.

Výsledok?

Spotreba krmiva v priebehu troch dní klesla z 5 na 3,5 kila, trus prestal byť riedko horčicový. Voliéra bola o niečo čistejšia.

Cena gritu a cena krmiva za kilo je približne rovnaká. V čom spočíva úspora? Kuriatkám som dával zhruba 100 gramov gritu denne, ušetril som 1,5 kila krmiva. Trojkilové vrecko mi vydrží mesiac, ušetrí cca 45 kilo šrotu! Bez toho, že by kuriatkám niečo chýbalo, skôr naopak.

Všetko je to samozrejme relatívne, spotreba krmiva u kuriatok kolíše s ich vekom a veľkosťou. Dnes už majú väčší podiel pšenice, majú väčšiu veľkosť aj váhu. V každom prípade pri poslednom nákupe krmiva som mohol objednať menej krmiva pre nosnice, lebo krmiva pre mládky ešte trochu zostalo 😉

Vápenný grit pomáha spomaliť trávenie, zlepšiť výťažnosť krmiva, znižuje náklady na chov a prospieva zdravotnému stavu hydiny.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.