Záhrada v kopci

Voda zadarmo pre sliepky

Moja „slabosť“ pre rôzne aizácie je už čitateľom tohto webu zrejme známa. A pretože som informatik so skúsenosťami s elektronikou, mám rád veci, ktoré nepotrebujú napájanie 😉 Čím menej nespoľahlivých prvkov, tým menej možností poruchy. Chcem si záhradu užívať, nie neustále niečo opravovať. Takto som tiež zaizoval napájanie našej hydiny.

V začiatkoch som, tak ako väčšina začínajúcich chovateľov, používal bajonetové napájačky alebo v núdzi staré hrnce. A naučil sa, tak ako väčšina začínajúcich chovateľov, že sliepky sú v podstate bordelárky. Vodu v hrnci treba meniť dva razy denne, lebo do nej nanosia a nahádžu neskutočný bordel a takáto špinavá voda kvasí a nerobí sliepkam dobre. V napájačke vydrží voda čistá dlhšie, ale aj do nej najmä na zobákoch nanosia dosť špiny. A aj tak je dobre raz denne vodu vymeniť. Okrem toho, že to zaberá dosť času, minie sa dosť vody, lebo väčšina sa vyleje, napríklad ku stromom alebo kríkom, teda žiadna škoda, treba vstupovať do voliéry. A na topánkach sa roznáša trus. Vtáčí do voliéry, slepačí z nej von. A prípadné choroby s ním.

Preto som vyrobil do oboch voliér centrálny rozvod vody s malými napájačkami.

Rozvod vody v kuríne

Dostatočne veľký sud ale bolo treba dopĺňať vodou vedrami a tie nosiť cez pol záhrady. Už netreba 😉 Už pri návrhu voliéry som počítal s tým, že zo strechy bude voda tiecť do žľabu a z neho do suda. Len k dokončeniu som sa stále nejak nemal a zrazu bola zima, a v zime centrálny rozvod odstavujem a používam tie malé napájačky na vyhrievanom podstavci, aby voda nezamrzla a napájačky neroztrhla počas najmä nočných mrazov.

Na jar som konečne inštaloval systém aického plnenia suda z čatorne a čakal na poriadny dážď, aby som otestoval jeho funkčnosť. Nejedná sa o nijakú „raketovú vedu“, túto hadicu k sudu kúpite za pár eur a za hodinu nainštalujete aj vy.

Princíp aického plnenia nevyžaduje žiadnu obsluhu ako u rôznych klapiek k čatorni, kde musíte dávať pozor, aby dažďová voda stekajúca zo strechy nepreplnila sud a včas klapku (v daždi!) prepnúť. Tu sa využíva princíp, že voda je lenivá a do kopca sama nepotečie. Celé „zariadenie“ sa skladá z asi 60 cm hadice (v mojom prípade) priemeru 50 mm, dvoch redukčných vložiek a jedného nástavca na sud a jedného zberného systému do zvodu odkvapu. V balení nájdete aj korunkový vrták priemeru 44 mm, ale ten je vhodný len na jedno. Na vyvŕtanie diery do plastu. Pri pokuse vŕtať s ním oceľovú rúru čatorne veľmi rýchlo zistíte, ktorý materiál je tvrdší. Odporúčam dokúpiť si bimetalový vrták za pár eur, poldruhahodinová práca sa skráti na päť minút (vyskúšal som v rámci testu dvoch kusov hadíc ku sudu oboje).

Súvisiace:  Príprava kurína a búdy na mrazy

Ako to teda funguje? Keď máte sud do jedného metra (radšej menej) od zvodu odkvapu, prepojíte zvod a sud hadicou umiestnenou vodorovne (malá vodováha pomôže). Najprv (novým ostrým vrtákom) vyvŕtate otvor v požadovanej výške na sude (čo najvyššie, ale aby tam objímka hadice držala) a potom v rovnakom horizonte na čatorni. Odporúčam pilníkom na železo obrúsiť hrany a piliny železa na rúre, aby vám neporezali mäkší plast pri vkladaní veci do vnútra. Potom „C“ adaptér jemne stlačíte a vložíte do vyvŕtaného otvoru, vo vnútri sa obe ramená napriamia a dosadnú zvnútra na steny zvodu. Potom vložíte redukciu k hadici.

Na sude odporúčam vložiť nástavec zvnútra dlhším koncom von, vložená redukcia ho roztiahne a fixuje. Potom redukcie prepojte hadicou, ak je dlhá, prípadne ju skráťte (ostrým nožom, pílkou, nožnicami na plastové rúry). V každom prípade by hadica mala byť vodorovne. A môžete otestovať, ak máte možnosť naliať niekoľko (desiatok litrov) vody do čatorne.

Voda z vodorovnej čatorne cez zvon steká do zvodu po jeho stenách. Tu narazí na zberné „C“ a pomocou žliabkov vtečie do hadice a do suda. V momente, keď hladina vody v sude dosiahne nad spodný okraj hadice, je voda v jednej hladine v sude, hadici aj zbernom adaptéri. A keďže voda sama do kopca netečie, začne prepadať stredom adaptéra a vytekať spodkom zvodu čatorne. Sud bude plný po spodný okraj hadice, nie viac.

Adaptér je vhodný pre zvody o priemeru 80, 100 alebo 150 mm. Fungoval by možno aj vo väčšom, len by zle doliehal k vnútorným stenám a asi by odoberal menej vody, teda by sa dlhšie napĺňala nádrž a viac vody by v priebehu plnenia odtekalo preč.

Pri osádzaní zberného adaptéra sa môže stať, že jeho vnútro nie je v úplnej vodorovine. Mne jedno rameno sadlo trochu nižšie, takže zachytená voda stekala rovno dole zvodom, namiesto že by vtekala do hadice. V mojom prípade je zvod asi 30 cm pod horným koncom odkvapu, tak som to jednak videl, jednak to kovovým háčikom napravil. Potom už som mal do rána 300 litrový sud plný. Preto som som spomínal ten test vodou, aby ste prípadný problém odhalili. Ak je zvod vysoký, pomôže zložiť hadicu, s pomocou baterky skontrolovať vnútro a prípadne natáčaním adaptéra nastaviť lepšiu polohu.

Keďže dažďová voda nemusí byť zo strechy úplne čistá, mám jednak v čatorni vo zvode na sebe niekoľko kúskov zváraného pletiva ako filter na hrubé nečistoty, jednak mám výpustný ventil zo suda asi 10 cm nad dnom, nech sa má kde usadzovať prípadný kal. A aspoň raz za mesiac dávam do vody pár zrniečok manganistanu draselného (hypermangan) ako dezinfekciu.

Súvisiace:  Prečo nám hrach žltne

Teraz už nemusím vodu sliepkam nosiť naozaj niekoľko mesiacov, stačí len pre istotu raz za mesiac, pri dezinfekcii, skontrolovať výšku hladiny.

Rovnaký hadicový adaptér na plnenie suda môžete samozrejme využiť aj na napĺňanie sudov na polievanie alebo tiež na kubíkové nádrže. Bez rizika, že sa vám voda bude vylievať cez vrch po celej záhrade.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.