Na jar sa v záhrade všetko zazelená. A zelenú farbu dostali aj opory na rastliny. Využil som čas, kedy sú kvety ešte malé alebo zelenina ešte nie je zasiata a pripravil všetko na nadchádzajúcu sezónu. A len aby to všetko dobre vyzeralo nebol jediný dôvod.
Vlani sme v rohu záhrady na mieste starého pňa urobili dočasný záhon a pestovali na ňom uhorky. A k nim som postavil tri kusy betonárskej železnej sieťoviny. Pretože som ju zohnal na poslednú chvíľu, už nebol čas ju dôkladne natrieť farbou, ako prvé siete, ktoré boli vo vyvýšených záhonoch pri divých paradajkách. Narezal som siete rozbrusovačkou a osadil ich na miesto. Za tú dobu, trištvrte roka, čo boli vonku, celkom slušne zhrdzaveli.
Rovnako vyzerala aj mreža, ktorú som na jar namontoval k stĺpiku ako oporu pre klematis. Mohol by som povedať, že hrdzavá je vlastne červenohnedá. Ale najmä je to špinavé, stačí sa neopatrne dotknúť. Takže som kúpil farbu a oboje opory natrel. Farba má nie len okrasnú funkciu, ale najmä má ochrániť železo pred poškodením, zhrdzavením.
No ale keď už sú železné siete hrdzavé? Chcelo by to odstrániť hrdzu, oceľovou kefou alebo šmirgľom. Viete si predstaviť tú babračku? Ja áno, preto som sa tomu chcel vyhnúť. Potom natrieť základnou farbou a po jej zaschnutí ešte vrchnou farbou? To tiež nie je lákavá predstava. Kúpil som farbu Alkyton a vyriešil som všetky problémy. Táto farba chemicky reaguje s hrdzou, neutralizuje ju a na povrchu vytvára pružnú polyuretánovú vrstvu. Síce stojí 15 eur za kilo, čo je prakticky dvojnásobok bežnej syntetickej farby, ale zase netreba nič extra čistiť ani nepotrebujem základnú farbu. Také tri v jednom.
Zobral som si úzky 3/4 štetec a vždy, keď som mal trochu času a bolo pekné počasie, natieral som mreže. Najprv tú pri klematise, neskôr tie uhorkové. Zvolil som zelený plotový odtieň RAL 6005. Síce to ide na sieťovine neskutočne pomaly, ale zvládol som to. Teraz už sú všetky inštalované železné siete zelené.