Záhrada v kopci

Zámok na veľkých dverách

Bezpečnosť a ochrana je dôležitá, najmä keď nie sme v záhrade a dome každý deň a celý deň. Ako sme zamkli dvere na dvoch miestnostiach, o tom som písal už dávnejšie. Teraz popíšem trochu komplikovanejšie zaistenie dvojitých drevených dverí na prednej miestnosti.

Samozrejme že vonkajšie drevené dvojité dvere boli vybavené zámkom a tiež druhé polopresklenné dvere. No ale čo stačilo pred sto rokmi, nemusí byť dostačujúce dnes. Hoci som zástancom teórie, že zámok je len proti slušným ľuďom, snažím sa zaistiť svoje veci tak, aby som ich neoprávnené použitie čo najviac sťažil a skomplikoval. Aby zlodej nemal čas a musel narobiť hluk. A tomu sa oni vyhýbajú.

Členité dvojité dvere

Výmena zámku by neriešila problém ochrany domu, keď sa dajú dvere ľahko vylomiť. Bolo jasné, že to bude chcieť komplexnejšie riešenie. Situáciu komplikoval tvar dvojitých dverí s výstupkom v strede pravého krídla aj ich odsadenie od drevenej zárubne. A ja som to chcel skomplikovať prípadným nevítaným návštevníkom.

Vymyslel som si dvojdielnu závoru, ktorá by nebola ťažká, aby ju nemala problém Olinka obsluhovať aj sama a ktorá by bezpečne chránila dvere aj keď sa bude ľahko ovládať. So svojím náčrtom som opäť navštívil kamarátovu zámočnícku dielňu, podebatovali sme, čosi prekreslili a po týždni som si už išiel pre hotovú závoru, natretú základnou farbou aj vrchnou tmavou hnedou.

Závora je upevnená ku kamennému domu do hĺbky pol metra chemickou kotvou. Aby som dostal lepidlo do celého otvoru, prikúpil som tenkú hadičku, ktorá pasuje na koniec aplikátora. Závoru som priložil k dverám, vymeral si diery a vyvŕtal ich postupne až na priemer 16 mm. Najskôr teda len jednu, po vytvrdnutí kotvy som pokračoval s druhou dierou.

Na každom konci závory je závitová tyč M14 a medzi podložkami a maticami je nastavená primeraná vôľa. Vnútro profilu je vyplnené zavarenou trubkou. Do vyvŕtanej a vyfúkanej diery v dome som natlačil polovicu kartuše chemickej kotvy a vsunul závitovú tyč.

Polovicu závory som zafixoval ku dverám v správnej polohe a nadchádzajúcu hodinku využil na iné práce okolo domu. Keď už bola pravá polovica bezpečne pevná, pristúpil som v vyvŕtaniu ľavej diery a osadeniu ľavej polovice závory. Spotreboval som druhú polovicu kartuše s chemickou kotvou, druhý aplikátor a ďalší kus hadičky.

Obe polovice závory sú pevne na dome

Závora je vyrobená z jäklových profilov a príslušne zosilnená. Takže som nemusel (a ani nechcel) rezať drevo starých dverí a podarilo sa mi obísť všetky výstupky na dverách, ale pritom zabezpečiť, aby závora čo najtesnejšie priliehala ku dverám a čo najviac sťažovala vniknutie do domu.

Súvisiace:  Sme divní, do záhrady chodíme aj v zime

Po spojení oboch častí ich už netreba držať pred založením zámku. A pri odomkýnaní sa obe polovice ľahko spustia dolu, pričom vôľa na pravej polovici dovoľuje obísť kľučku. Montáž nižšie pod kľučkou by bola možná, ale obsluha závory nepohodlná, chrbticu máme každý len jednu.

A jednodielnu závoru som nechcel preto, že by pri rozmeroch dverí bola dlhá, preto by sa musela montovať vysoko a bola by aj ťažká. Skrátka samé negatíva a problémy.

1 Komentár

  1. Martin

    Odporúčal by som ešte jednu jednoduchú úpravu /10min práce / a zvýšila by sa bezpečnosť závory. Nechcem verejne, aby som nedal zlodejom návod ako jednoducho a nehlučne túto závoru prekonať. Prajem pekný deň a veľa zdaru.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.