Záhrada v kopci

Zasadili sme zemiaky do sena

Zemiaky patria k obľúbenej plodine v našich končinách. Dajú sa spracovať na mnoho rôznych spôsobov. Od kaše cez varené k mäsu či strúhané do harule alebo ako základ cesta pre knedle či chlieb. Dajú sa stekutiť a používajú sa aj na výkrm prasiat či hydiny. Tento rok sme zemiaky začali pestovať aj my.

Nič sa nezmenilo v našich stravovacích návykoch. Stále považujeme zemiaky viac za potravinu, ako zeleninu, pretože obsahuje veľké množstvo škrobov. Však aj preto sa dáva sviniam, aby priberali. A preto my zemiaky nejeme (až na malé výnimky). Nechceme priberať. Tak prečo sme ich začali pestovať?

Voda z varenia zemiakov je jedným z prírodných postrekov proti voškám na stromoch. Samozrejme vychladnutá, lebo postrek horúcou vodou by neprežil ani postrekovač ani striekaný strom. Čítali sme to, kúpili zemiaky a aj to vyskúšali. Funguje. Samozrejme že vošky sú pliaga, dokážu nasadiť až 12 generácií za jednu sezónu, takže postreky treba opakovať. A kto by kupoval zemiaky, keď má záhradu? Iba ak naši susedia, poniektorí, leniví.

Ale ako pestovať zemiaky, keď my neorieme, nerýľujeme, neokopávame? Možno by som to aj pre tie zemiaky spravil, že by som zrýľoval kus trávnika, ale načo, keď existuje iná menej náročná metóda? Tou je pestovanie zemiakov v sene. A toho máme celkom dosť. Už len nájsť vhodné miesto.

seno pre zemiaky

Máme v záhrade rôzne priehlbiny a nerovnosti, ktoré by bolo vyrovnať. Doviesť zeminu a zasypať, alebo inde skopať a sem doplniť. Alebo naplniť senom pri každom kosení a nechať prerobiť na zem. Zvyčajne potrebuje seno tak dva roky, kým je z neho substrát. Jedna taká väčšia jama je aj pri severnom plote, pri prechode k ovocným kríkom. Tak sme sa rozhodli vrstvu sena využiť na pestovanie zemiakov.

zemiaky do sena

Doložili sme novú vrstvu, na ňu položili šesť zemiakov, ktoré Olinka ráno cestou do záhrady kúpila v obchode a zasypali sme to ďalším senom. Teraz to v tom suchu občas pokropíme vodou. A čakáme, kedy sa objavia stonky nad senom.

zemiaky v sene

Vlani, na naše odporúčanie, pestovali zemiaky v sene aj naši susedia, napriek tomu, že sa im vôbec nevenovali, mali slušnú úrodu. Zemiaky zo sena sú čisté, netreba ich umývať a navyše sa dajú zberať postupne, vždy len tie najväčšie hľuzy, a malé nechať dorásť. Tak sme zvedaví, ako to pôjde nám. Pestovaním zemiakov v sene možno nedosiahnete také veľké hektárové výnosy, ako v zemi pri jej prihŕňaní, ale na druhej strane zemiaky v sene nevyžadujú nijakú starostlivosť, okrem dopĺňania sena, keď je spodná vrstva už rozložená.

Súvisiace:  Pod orechom nič nerastie

Tak uvidíme, koľko tých postrekov tento rok z nich stihneme uvariť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.