Záhrada v kopci

Tretí hotel pre hmyz som vyrobil vlastnoručne

Vlani aj túto jar sme v záhrade osadili domčeky pre hmyz, aby sme podporili najmä rozšírenie opeľovačov. V našej záhrade totiž rozlišujeme hmyz užitočný a škodlivý a tomu užitočnému pomáhame. Včelí príbytok som vyrobil vlastnými rukami.

Návodov na výrobu hmyzích hotelov je plný internet. Pretože hmyzu všeobecne sa v našej prírodnej záhrade dobre darí, zameral som sa na výrobu príbytku pre divé včely. Tie potrebujú pre vychovanie potomstva dierky v dreve starých stromov alebo drevených konštrukcií.

Na rozdiel od umelo chovaných včiel medonosných v úľoch divé včely žijú samostatne, neprodukujú med a nelietajú ďaleko. Aj preto sa často nazývajú včely samotárky. Je ich viacero druhov, líšia sa veľkosťou a preto potrebujú rôzne veľké otvory v dreve. Pri opeľovaní kvetov odvedú ale rovnakú prácu, ako včely z úľov. Aby sme neboli závislí od toho, či niekto v okolí chová včely, alebo či ich nepostihne nejaká choroba, je dobré mať „svoje“ vlastné divé včely na pozemku. Spolu s čmeliakmi sa postarajú o úrodu opelením všetkých kvetov na stromoch a ovocných kríkoch aj zelenine.

polienka na kúrenie

Od svokrovcov som získal tri polienka dreva na kúrenie. Do každého som navŕtal množstvo dier akumulátorovou vŕtačkou, použil som vrtáky od priemeru 4 mm do 10 mm. Pre včely samotárky je dôležité, aby diery boli slepé, nesmú byť skrz drevo. Do takýchto otvorov potom nakladú vajíčka a nanosia peľ ako potravu pre budúce larvy.

Tri navŕtané polienka som položil na seba a úplne jednoducho ich zviazal oceľovým drôtom k sebe. Vzniknutý trojuholník som prekryl starými škridľami bobrovkami zo zbúraného ovčína. Keď drevo nezmokne, dlhšie vydrží. Aby mi bobrovky na polienkach držali, pripevnil som kúsok latky, opäť z odpadu, dvomi vrutmi na vrchné polienko a položil cez ňu dve škridle. Ďalšie dve sú položené na prvých dvoch. Nijaké high-tech, jednoduchá improvizácia.

hotový domček pre včely

V záhrade medzi ovocnými kríkmi som na zem položil betónovú dlaždicu a dva kúsky šamotových tehál, aby hmyzí domček nestál vo vysokej tráve. Trvalo asi mesiac, kým si ho všimli prvé divé včely a zaplnili prvé komôrky, ktoré na konci zalepili zeminou.

Kým kupovaný hmyzí hotel bol prvý rok obývaný len sporadicky a začal byť využívaný až druhý rok, tento vyrobený hotel pre hmyz je obývaný prakticky od začiatku. Myslím si, že je to najmä preto, že drevo nie je ničím ošetrované, lakované, napúšťané. Je to všetko čiste prírodný materiál. Kým domček z obchodu musel trochu zostarnúť a vypáchnuť, tento bol pripravený na využitie okamžite po inštalácii.

Súvisiace:  Ovocie dozrieva takmer všetko naraz!

Domček pre včely samotárky je umiestnený pri severnom plote, takže včely samotárky majú blízko nie len do našej záhrady a ovocného sadu, ale aj k susedom. Čo mi vôbec nevadí. Niektoré zdroje na internete uvádzajú, že divé včely lietajú do vzdialenosti maximálne 80 metrov od miesta, kde sa vyliahli. Takto umiestnený príbytok pokryje teda značnú časť našej ovocnej záhrady. V dolnej časti máme dva kupované hmyzie hotely nie len pre včely a mal by som teda vyrobiť ešte aspoň jeden podobný do rohu oplotenia vyššie a prípadne neskôr, keď budeme sadiť stromy do ovocného sadu na hornej lúke, tiež jeden hore. Takže mám dosť priestoru pre fantáziu a improvizáciu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.