Záhrada v kopci

Hmyzí hotel

Súčasťou záhrady je aj hmyz. Veľa ľuďom pripadá hmyz nepríjemný a obťažujúci. Ale hmyz nie sú len osy, včely alebo muchy a komáre, ale aj lienky, množstvo chrobákov v zemi alebo na stromoch. A nie každý hmyz, ktorý nájdeme v záhrade, je pre ňu škodlivý. Bez hmyzu by neboli opelené rastliny, ale bez hmyzích predátorov by sa premnožili hmyzí škodcovia.

Opeľovače stromov nie sú len včely a opeľovať treba aj iné rastliny. Okrem včiel z úľov sa v prírode vyskytujú aj včely samotárky. Nežijú v úľoch, ale vyhľadávajú otvory v drevených materiáloch. Významným opeľovačom je aj čmeliak, ktorý rád vyhľadáva diery v zemi napríklad po hrabošoch. Ale aj ucholaky pomáhajú stromom tým, že ich zbavujú vošiek, podobne ako lienky. Vyzerajú tak milo a pritom sú to predátori.

Hmyzu sa veľmi dobre darí v neudržiavaných záhradách alebo ich častiach. Príliš kultivované pozemky so sterilnou čistotou a neprítomnosťou rastlín, považovaných za burinu, im neposkytujú miesto pre život, nemajú sa kde skryť. Keď nedovolíme v našej záhrade prebývať užitočnému hmyzu, musíme sa v boji proti škodcom uchýliť k chémii. A chémiou ošetrované ovocie a zeleninu jesť.

hmyzí hotel

Samozrejme, že kvôli hmyzu nenecháme našu záhradu spustnúť. My máme šťastie, že v tesnej blízkosti našej záhrady sú menej udržiavané časti susedných záhrad a aj naša severná časť je vlastne v prirodzenom stave, že s prítomnosťou užitočného (ale určite aj škodlivého) hmyzu problém nemáme. Ale pretože záhrada prechádza intenzívnym procesom obnovy, ale aj rozširovania drevín a rastlín, chceli sme vytvoriť užitočnému hmyzu dobré podmienky pre jeho pobyt u nás. Najmä opeľovače a predátori nás zaujímajú. A v neposlednom rade neskôr, keď už bude záhrada viac oddychová, teším sa na fotografovanie života v našej záhrade.

Veľa práce ale znamená málo času. Preto som uvítal, keď sa v Kauflande objavil hmyzí hotel. Nie je úplne ideálny, je trochu úzky, zrejme číňankovi nepovedali, že by mal mať šírku aspoň desať centi, ale nevadí. Kým dokončím ten svoj, zatiaľ poslúži, nech sa včely samotárky majú kde ubytovať, keď sme im zrútili starý ovčín.

hotel

Kúpený hmyzí hotel som pripevnil vrutom na starú jabloň asi vo výške pŕs a orientoval som ho na východ. Miesto je to slnečné, ale konárom chránené pred dažďom. Po pár dňoch som si všimol v jednej z dierok v dreve, že z neho vylieta včela. Po týždni už bol vchod zatarasený asi zeminou. Niekto už si prvý kvartýr v hoteli rekvíroval pre seba.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.