Záhrada v kopci

Zasadili sme ďalšie ovocné kríky

V apríli nás čakala druhá vlna sadenia ovocných stromov a kríkov. Nejaké stromy a kríky nám prišli poštou, nejaké drobné sadenice Olinka kúpila v Lídl. Pretože dobre pozná jednotlivé odrody bobuľového ovocia a ich odolnosť voči škodcom či chorobám, ľahko si vybrala tie svoje preferované. Potom stačilo už len počkať na druhý aprílový víkend, ideálny na sadenie do zeme.

Máme výhodu, že v starom kamennom dome je ako keby klíma. Nie zima, nie horúco, stabilná vlhkosť, aspoň teda v jednej miestnosti, ktorá ešte nie je úplne uprataná. Sem sme umiestnili časť rastlín. Kríčky z Lidla dostali svoje dočasné miesto v plastovom kalfase, naplnenom drevnou štiepkou, umiestnenom pod prístreškom pri ovčíne. Čiastočne pod strechou, na vzduchu, nie na daždi, keby veľmi pršalo.

V stredu po práci sme zašli s Olinkou do záhrady, vyznačili a vykopali jamy pre sadenice a zaznačili si ich do nášho plánu záhrady. Máme tam už totiž tak veľa stromov a kríkov, že je lepšie mať presne zakreslené, kde sa ktorý nachádza. Najmä keď sú sadené takmer naraz, to sa to potom ťažko pamätá.

Na sadenie sme si vyhradili piatok popoludní. Z práce sme sa zašli domov rýchlo prezliecť do pracovného a uháňali smer záhrada. A postupne sadili kríčky aj stromky do pripravených jám. Svoje nové miesto tak pri plote v hornej časti našli troje maliny aj dvoje černice a dole pri severnom plote egreše. Zasadili sme aj polievkový strom, morušu či čínsku datľu a liesku. Keď sme krátko pred siedmou večer končili, Olinka zahlásila: „A všetko je v zemi“.

Tým myslela samozrejme len tento mesiac kúpené sadenice. Ešte nám totiž ostali nejaké kríčky v starej záhrade. V sobotu sme mali iné povinnosti, ani sychravé počasie nebolo veľmi ideálne na presádzanie, tak sme to nechali na nedeľu. Dopoludnia sme sa vybrali do starej záhrady a vykopali pár kríkov a jeden strom. Spolu s pár jahodami a dvomi černicami nám to trvalo asi hodinu. Naložili sme všetko do kombíka so sklopenými zadnými sedadlami a vyrazili smer nová záhrada.

V nedeľu nemrholilo, ale teploty boli okolo 12 stupňov, takže sme sa veľmi nepotili, ani nám nebola zima. Po nočnom miernom daždi bola zem dobre prevlhčená, teda sa mi dobre kopali jamy pre dovezené dreviny. Svoje miesto konečne obsadila jarabina pri hornej bráne, pri plote našli svoje miesto aj černice. Dole na konci sadu sme zasadili aj červenolistú liesku a kúsok od nej tiež aróniu. A potom sme ku každej drevine, ktorá to potrebovala, zatĺkli aj kolíky, ktoré som v sobotu popoludní narezal z hrubej dosky akumulátorovým maflom.

Jahodovisko dostalo svojich prvých obyvateľov, mladé jahody. Niektoré boli nedávno zasadené pod stromy, jedna z nich už kvitne. Aby sa aj stromom tak darilo, Olinka ich poliala vodou s lignohumátom, ktorý pomáha lepšie zakoreniť. Vodu už nemusíme nosiť od studne, blízko záhonov a stromov sme umiestnili plastový sud a pomocou čerpadla ho napustili vodou zo studne.

S presádzaním drevín zo starej záhrady sme ešte neskončili. Ešte nám ostali asi troje ríbezle, hrozno a černice. Ich čas príde zase o týždeň.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.