Záhrada v kopci

Osadili sme druhý hmyzí hotel

Záhrada bez opeľovačov nedáva úrodu. Kvety na stromoch ani zelenine bez nich nie sú opelené a nevytvoria sa plody. Preto podporujeme ich výskyt v našej záhrade a snažíme sa im vytvoriť čo najlepšie podmienky. Nie len zabezpečiť dostatok potravy po celý rok, ale aj miesto pre život, miesta pre príbytky.

Najčastejšie si ľudia ako opeľovače rastlín predstavujú včely medonosné. Včelári ich chovajú v úľoch a niekoľko ich stojí vo vzdialenosti ani nie päťdesiat metrov od konca záhrady. Okrem nich ale existujú aj včely samotárky, ktoré žijú v dierach v dreve, starých stromoch, krovoch alebo drevených konštrukciách v záhrade. Nevytvárajú spoločenstvá a sú teritoriálne, teda zostávajú v záhrade. A u nás sa vyskytujú aj čmeliaky, ktoré žijú v zemi. Na jar samice zakladajú nové kolónie, ktoré vydržia až do zimy, ktorú prežije len oplodnená samička. Prednostne využívajú potravinové zdroje čo najbližšie hniezdu. Včiel samotárok aj čmeliakov existuje viacero druhov a líšia sa napríklad veľkosťou.

O medonosné včely sa stará jeden zo susedov, čmeliakom sa v záhrade darí dobre. Ostáva nám postarať sa o samotárske včely. Vlani sme kúpili a inštalovali jeden hmyzí hotel, ktorý obsahuje oddelenia ako pre včielky, tak pre iné druhy užitočného hmyzu. Vlani bolo pár úsekov skutočne využitých, hoci sme čakali väčšiu obsadenosť. Možno je na tienistom mieste. Keď sme mali možnosť kúpiť ďalší hmyzí hotel, urobili sme to a namontoval som ho na orech na severnej strane záhrady, orientovaný na juh a na slnečnú stranu.

nový hmyzí hotel

Medzitým si včielky na jar opäť našli náš prvý hmyzí hotel a zabývali dobrú polovicu otvorov rôznych veľkostí. Bolo zaujímavé sledovať ich pohyb v okolí hotela a v ňom. Obkukávali aj nový hotel, ale zrejme potrebujú svoj čas, kým pre ne nie je neznámy alebo kým trochu zostarne.

obsadený hmyzí hotel

Mám už pripravený materiál aj na stavbu ďalšieho väčšieho príbytku najmä pre včely samotárky, ale stále mám čo robiť, tak sa k tomu tak skoro nedostanem. Zatiaľ však má hmyz k dispozícii dva kúpené príbytky a zjavne sa rozhodol ponúkané možnosti využiť. Okrem príbytkov majú u nás aj hojnosť potravy, pretože keď odkvitnú stromy aj jarné cibuľoviny, vždy pri kosení nechávame časť lúčnych kvetov pre hmyz ako zdroj potravy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.