Záhrada v kopci

Prvé paradajky nám zhnedli

Rajčiny sú našou obľúbenou zeleninou a zjeme ich celkom veľa. Čerstvé, nespracované, rovno z kríka. Takže ich vysádzame tiež celkom dosť a vždy sa tešíme, keď začnú dozrievať. Lenže z tých naozaj prvých si neužijeme ani jednu. Dnes už to vieme, preto nás to nemrzí.

Prvý rok nás to prekvapilo, preto sme si „problematiku naštudovali“. Skrátka prvé načervenalé paradajky na každom kríku sa nedajú jesť. Špičky dozrievajúcich plodov stmavnú a potom zhnednú, aby o pár dní na tomto mieste začali hniť. No nechávame ich na kríkoch, pokiaľ sa len dá.

Hnedé špičky paradajok nie sú choroba

Ako som písal pred rokmi, keď sme kúpili záhradu, dvadsať rokov sa tu pásli ovce. Nebolo ich veľa, zato dobre všetko pohnojili. Navyše keď sme zbúrali ovčín, všetok hnoj z neho skončil ako jedna z vrstiev vyvýšených záhonov, na ktorých pestujeme prevažnú väčšinu paradajok. Takže o organickú hmotu ani dusíkaté látky naša zelenina nemá núdzu, nemusíme kupovať umelé hnojivá. Šetríme peniaze za hnojivá, aj naše zdravie, teda opäť šetríme peniaze za lieky. Najlepšie sú také peniaze, ktoré nemusíte zarobiť 😉 Peniaze nerastú na kríkoch, zelenina áno 🙂

No a práve mierny prebytok dusíka je príčinou hnednutia paradajok. Keď začnú dozrievať aj ďalšie plody, dusík sa rozloží do väčšieho objemu a nie je tak koncentrovaný, aby bola paradajka fyziologicky poškodená. Potom už môžu ísť všetky zhnednuté plody do kompostu, kde sa nahromadený dusík rozhodne nestratí.

Takže nejde o žiadnu chorobu paradajok, na ktorú by sme museli kupovať postreky, aby sme zachránili úrodu. Je to prirodzený jav, ktorý postupne vymizne, tak ako sa bude znižovať koncentrácia dusíka v pôde. Mohol by som záhony aj povápniť, lebo hromadenie dusíka a neschopnosť prijímať vápnik z pôdy je tento problém, ale záhony nehnojíme, len mulčujeme. Takže za nás hnoja dážďovky 😉 No ale sem tam na jeseň do záhonov pridám zvyšky dreveného uhlia a popola po grilovaní.

Ako vidno z fotografií, nedostatkom živín naše rajčiny netrpia, skôr naopak. Keďže úroda je aj tento rok bohatá, pár desiatok plodov, hodených na kompost, nám neublíži.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.