Záhrada v kopci

Ako na vlhkosť v dome

Vlhkosť je problém takmer všetkých starých domov. Rovnako aj toho, ktorý sme kúpili pred deviatimi rokmi aj tento rok. Problémom však je len situácia, ktorá vadí. A keď viete, čo s tým, tak už to nie je problém. Pustili sme sa do riešenia vlhkosti v staršom dome. Tak po našom.

Ubezpečovali nás, že dom nie je vlhký, no stačila nám jeho prvá prehliadka, aby bolo jasné, že vlhkosť je problém, s ktorým sa treba popasovať. Nie, že by boli plesne na stenách, ale v niektorých miestnostiach omietka niesla jasné známky pôsobenia solí, plus odutý kabrinec na jednej stene. Rovnako tak konštrukcia ukazovala, že nás to čaká.

Väčšina starých domov nemá vôbec alebo už nefunkčnú izoláciu vlhkosti od zeme a základov. Vtedy sa domy tak jednoducho stavali, že s vlhkosťou sa rátalo. Že bude vzlínať od zeme po kamenných múroch a vďaka sálavému teplu od piecky a častému vetraniu sa z múrov dostane do vzduchu a von z domu. Pomáhal tomu aj jednostranný záklop na povale a izolácia zo slamy a zeminy.

Dnes sa žije inak a kúri sa radiátormi s nižšou teplotou. Inak funguje stena a iné sú aj podlahy, ktoré vlhkosť z celej plochy miestnosti tlačia do múrov. A pretože v zime sa už v dome nekúrilo, vlhkosť mala raj.

Riešenie problémov s vlhkosťou som rozdelil na niekoľko fází. V prvej som sa dal odstrániť následky nekúrenia a zavlhnutia. Trochu sme v dome zakúrili plynovým kotlom a následne som zapojil elektrický odvlhčovač, ktorý som kúpil cez internet. Konkrétne typ G21 Impact 16. Má odvlhčovať dve prepojené miestnosti, ale niekedy ho nechám pracovať aj v štyroch miestnostiach. Reálne má spotrebu od 145 W (na jar, teplota vzduchu v miestnosti cca 16°) až po 195 W (pri 26°C). Za to dostane zo vzduchu asi 2,5 litra vody za 24 hodín, aby sme nemali problém s predčasným zastavením, nepoužívame vstavanú odpadnú nádobu, ale využívame veľké vedro a priloženou hadicou púšťam vodu doň. Odvlhčovač stojí na malej drevenej taburetke. A elektrinu máme samozrejme zo svojej FVE.

Samozrejme sa pri riešení vlhkosti neriadim pocitmi, ale dátami. V štyroch miestnostiach mám senzory, aby som v kuchyni videl teplotu a vlhkosť v každej miestnosti a vedel sa zariadiť. V marci sme pri 15 °C mali v najhoršej miestnosti asi 85% vlhkosti, teraz pri cca 26°C sa držíme pri zapnutom odvlhčovači pod 58%, pri vypnutom to vyjde na cca 63%, keď sa v kuchyni varí, tak to vystúpa až k 70%. Je to preto, že kuchyňa nemá okno, len dvere na juh (a tam sú teraz riadne páľavy) a stropy v miestnostiach majú dvojitý záklop.

Súvisiace:  Svietime

Takže do kuchyne príde digestor s odťahom cez stenu von, tak isto v kúpeľni bude ventilátor s krycou žalúziou. To by malo pomôcť s vlhkosťou, ktorá vzniká vo vnútri domu.

Dom už dostal novú strechu a čatorne zatiaľ z troch strán. Takže už nezateká do domu cez strechu a voda z nej netečie pod základy. S týmto máme pozitívnu skúsenosť, po oprave strechy starého domu sa výrazne znížila vlhkosť v dome.

No najviac práce nás bude čakať neskôr. Odkopať asi 21 metrov popri základe domu na jeho severnej strane, odkiaľ priteká podpovrchová voda, a vytvoriť drenáž. A súčasne predĺžiť súčasnú drenáž za tekvicoviskom.

Jarný pohľad na kaskády

Pôvodne som ju vytvoril preto, aby sme mohli prechádzať do záhrady z dvora po suchu. Som presvedčený, že si zníženie vlhkosti v dome museli všimnúť aj pôvodní majitelia tohto domu, že na veľmi dlhom úseku už voda nepriteká k domu, lebo je odvedená ešte skôr do járku. No a teraz, keď viem presne, ako to v dome vyzerá, mi chýba vykopať a položiť odvodnenie v štrkovom lôžku a geotextílii na asi 15 metroch dĺžky, aby som mohol byť spokojný.

No kým sa k tomu všetkému popri inom dostaneme, dovtedy bude v miestnosti potichu ševeliť programovateľný odvlhčovač vzduchu a demineralizovanej vody budeme mať dosť nie len do ostrekovačov našich áut.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 450 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.