Záhrada v kopci

Problémy s rúrou

Pred rokmi sme dostali do daru „študentskú“ elektrickú rúru na pečenie s dvojplatničkou. Skvelá vec na rýchlu prípravu obeda či upečenie niečoho dobrého. Alebo si zohriať z domu donesené hotové jedlo. Výborný pomocník, až pokým s ním nezačali problémy. Ale čo sa nedá vyriešiť?

V starom dome, ktorý je súčasťou našej záhrady a ktorý bol desiatky rokov neobývaný, sme ako prvé nechali opraviť elektrické rozvody, pretože sme nechceli vyhorieť, v takom to bolo žalostnom stave. A začali sme ho využívať ako hospodársky priestor. V rámci možností sme zriadili tiež kuchynský kút, v ktorom našli svoje miesto propan-butanový jednoplatničkový varič a už zmienená elektrická rúra s integrovaným dvojplatničkovým varičom. V dome sme okrem nových medených rozvodov dali urobiť nové vypínače a nové zásuvky a v rámci bezpečnosti sme domový rozvádzač osadili jedným prúdových chráničom. Dom sme neplánovali obývať.

Občas sme tú rúru využívali, napríklad na zapekanú tekvicu alebo pečené kuriatko. Až raz sme sa vrátili zo záhrady a zistili, že sme bez prúdu a kuriatko je nedopečené, vlažné. Rýchla kontrola domového rozvádzača ukázala, že vybavil prúdový chránič. Nahodil som ho, aby Olinka mohla dopiecť teraz už neskorý obed a po pár minútach opäť tma! Zase vypadol prúdový chránič. Tento stav znamená, že kdesi dochádza k úniku elektrického prúdu. Inými slovami, niekde to preráža na kostru a prípade dotyku človeka takejto plochy človek dostane slušnú ranu a tá môže byť za istých okolností posledná. Teda žiadna sranda ani otrava, ale skutočný problém. S dávkou opatrnosti a trpezlivosti sme kuriatko dopiekli.

Že sa nejedná o náhodnú poruchu sme zistili o pár týždňov, kedy sa podobný scenár zopakoval. Pretože je prúdový chránič umiestnený na vstupe do objektu a je jediný na celý dom, jeho vybavenie znamená odstavené všetky zásuvky a keďže zásuvkový rozvod je potiahnutý aj na terasu a z neho sú tu (pre jednoduchosť) napájané aj senzorové a vypínačové svetlá, znamená tento poruchový stav aj úplnú tmu. Teda solárne senzorové svetlá svietia, aby sme sa cestou do domu nepotkli. Test prúdového chrániča ukázal, že chránič funguje správne, porucha je teda niekde v rozvodoch.

Zaujímavé bolo, že prúdový chránič vybavoval zhruba po dvoch hodinách od začatia pečenia v rúre. Nedalo mi to a neskôr som zistil, že para, ktorá vzniká pri pečení, sa dostáva v rúre do miesta s rozvodmi a spôsobuje oné problémy s chráničom. Či skôr chránič zabraňuje úrazu elektrickým prúdom. Keďže sme neskôr kúpili do kuchyne aj chladničku s mrazničkou, z drobnej patálie sa stával vážny problém.

Riešenie môže byť okamžité a koncepčné. Okamžité riešenie spočíva v nákupe prúdového chrániča do zásuvky, takže elektrická rúra dostane svoj vlastný chránič a v prípade opakovaných problémov so zatečením kondenzovanej vlhkosti po dlhšom pečení nebude tma v celom dome ani sa nemusíme báť vytečenej mrazničky. A samozrejme ani úrazu elektrinou.

Najlepšie ale bude kúpiť si novú kvalitnú rúru na pečenie s dvojplatničkou. Tú starú samozrejme môžem rozobrať a pokúsiť sa ju opraviť, zaizolovať, ale istotu bezpečnosti už nikdy nebudeme mať. Tieto lacné hypermarketové záležitosti majú istú životnosť a už sme ju asi prekročili.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.