Záhrada v kopci

Prvé Kalimero spracované

Naše Kalimero utešene rástli a pomaly im začínala byť voliéra tesná. Blížil sa čas, kedy sa budú najväčšie kusy vyraďovať. Všetko išlo podľa plánu, bolo treba prikročiť k posledným dvom krokom.

Vo veku 15 týždňov už na prvý pohľad boli kohúty väčšie, ako naše nosnice a medzi nimi prebiehala častá prezentácia hierarchie. Aj sliepočky rástli, ale podľa hrebienkov aj zvukov sú to stále kuriatka, hoci dominantná dvojica sa tiež dávala poznať.

Pripravil som mobilný kurín, naložil čerstvú podstieľku z hoblín a tiež malé trojlitrové krmítko aj napájačku. Týždeň predtým som objednal granule pre brojlery na výkrm a išiel na sťahovanie kohútov.

Ako chytiť kohútov vo voliére?

Naháňať ich po voliére a plašiť všetky kurčatá? Nadrapovať sa a skúšať, na koľký pokus ho chytím? Možno to tak niekto robí, ja som si kúpil v Lidl teleskopický rybársky podberák a jednoducho som vytipovaného kohúta za pár sekúnd mal. Preniesol som ho do mobilného kurína a šiel si pre druhého 😉

Dva kohúty sa v malej voliére trochu rozkukávali, krik sliepok vo veľkej voliére ustal. Veď mali zrazu viacej miesta 😉 Aby som minimalizoval bitky medzi dvomi kohútmi v malom výbehu, vybral som prvého dominantného a tretieho v hierarchii. Druhý s prvým by vždy skúšal, či už je silnejší…

Vo veľkej voliére bol zrazu druhý v poradí prvým. To nerobí dobrotu ani v zamestnaní, viem, zažil som.

Jeden a pol týždňa som kŕmil dva kohúty brojlerovými granulami, aby ešte trochu pribrali. A v sobotu zavčas rána som im granule zobral, ostali len na vode. Po piatej popoludní, ešte v horúčave, som pripravil kotlinu a kým sme sa pustili do vyraďovania, už bolo slnko za stromami a začalo sa ochladzovať. Aj tak sme končili už za svetla čelovky o desiatej večer a porcovanie vychladených pokračovalo v nedeľu zavčas rána.

Holokrčko mal po odstránení peria 3,9 kg, štandard 2,9 kg, vo veku 16,5 týždňa. Hodnota spotrebovaného krmiva je cca 10 eur na kus. Plus nákup štvortýždňového kuriatka.

Na druhý deň som si opäť podberákom odchytil druhého a štvrtého v hierarchii a už si užívajú chutnejšie granule, majú na to dva týždne. A sliepočky majú medzi sebou už len dvoch najmladších a najmenších kohútov a samozrejme si užívajú voľnejší priestor. Onedlho im pripravím znáškové hniezda, malo by pribudnúť aj vajec v kuchyni.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: Keď sa zase pokazí chladnička

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.