Záhrada v kopci

Bartolomej prdol do vody

Dlho nás trápili horúčavy a suchá cez deň a tropické noci. A zrazu to prestalo, zmenil sa charakter počasia, najmä večery a rána boli zrazu iné. Že by niektoré pranostiky ešte fungovali? Minimálne tento rok u nás sa táto jedna trafila presne.

24. august je v pranostikách dňom, kedy sa prestáva kúpať v prírodných vodných plochách. Po tomto dátume majú byť vody studené a vhodné len pre otužilcov. My nemáme na záhrade rybník ani jazierko a ja som si vody užil dosť ako hasič, no tú zmenu si nebolo možné nevšimnúť.

Hoci v noci z utorka na stredu nepršalo, tráva bola ráno mokrá. A vydržalo to tak do deviatej. A mokré boli aj topánky. A keďže neboli vodovzdorné, musel som sa prezuť a vymeniť si aj ponožky. A takto to teraz robím stále. Na ráno si dám jedny staré topánky, v ktorých vydržím chodiť dve hodiny po pozemku, ale potom už cítim, že je čas prezuť sa. A keď sa blížil zotmenie, tráva je opäť mokrá.

Rosa je výdatným zdrojom vlahy

Vzduch už býva vlhkejší, lebo aj dni sú kratšie, a vzdušná vlhkosť sa vyzráža večer na tráve a vydrží tam do takej deviatej hodiny, kedy je Slnko už celkom vysoko. Veľa rastlín dokáže takúto vodu prijať a poslať ju aj do koreňov, takže nepotrebujú cez deň zavlažovať, keď neprší. Celá záhrada dokáže z rosy fungovať. Pravda, len vtedy, keď ju netvorí jeden lán pooranej alebo okopanej plochy hliny. Na nej sa toho veľa nezachytí a ešte cez ňu ujde do vzduchu aj tá voda, čo už v zemi je.

Takže pre mňa ostáva jediný problém. Vymeniť staršie už obnosené nízke topánky za poriadnu obuv do záhrady a budem v suchu. Na rozdiel od našej záhrady.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.