Záhrada v kopci

Prvý letný deň

predpovedali meteorológovia na prvú aprílovú nedeľu. Teploty mali vystúpiť nad 25 °C a teda nás čakalo skutočne letné počasie. Pamätám si z minulosti, ako som sa na Prvého mája tešil, že je už teplo aj na bicykel. A teraz tu máme letné počasie ešte o mesiac skôr.

Bicykle museli počkať, ba dokonca čakajú aj modely lietadiel, až si ich všimnem. Záhrada dostala prednosť. Ani cez zimu sme do záhrady neprestali chodiť a hoci málo, stále sme niečo urobili. A dobre nám tak, keby sme čakali, až začne jar a teplo, boli by sme sa teraz zbláznili z prudkého návalu práce. Keďže sme nezaháľali, sme teraz v pohode.

V sobotu sme strávili deň opäť u svokrovcov, druhý raz sme štiepkovali. Z dvoch nízkokmenných a dvoch stredných jabloní sme za päť hodín čistého času narobili šesť vriec štiepky. Do každého vreca sa zmestili dve nie celkom plné nádoby zo štiepkovača ALKO LH-2800, teda asi 80 litrov. V záhrade bolo teplo a fajn, teplo bolo aj štiepkovaču, keď sme do neho haluze ládovali traja. Jednoducho nie je na to stavaný. Kým robím sám a viac sa točí na prázdno, ako drví materiál, tak funguje spoľahlivo a neprehrieva sa.

Predvečerom sme štiepku aj štiepkovač dopravili k nám. Motúčkom som previezol vrecia so štiepkou na plochu už zarovnaného bývalého ovčína a rozprestrel ju. Doslova sa tu tých šesť vriec stratilo. Ešte že nám ostalo trochu starej štiepky.

rozprestretý mulč

Samozrejme že aj v nedeľu po raňajkách sme boli opäť v záhrade a užívali si prvý letný deň tohto roka. Okrem žltých narcisov rozkvitli aj iné kvety a stromy. Zostrihané kríky sa zelenajú novými výhonkami, na obrázku je kustovnica pri svojej novej opore.

zostrihaná kustovnica

Už sa tešíme, až úplne rozkvitnú trnky, bude z nich chutný a voňavý čaj. A dúfame, že na jeseň aj sladké trnky, ktorých na jeseň nebolo, pretože minulú jar vymrzli.

rozkvitnuté trnky

U nás sa vedľa seba v záhonoch striedajú jedlé rastliny s tými okrasnými a celý rok je záhrada svojím spôsobom krásna.

kvety v záhrade

Olinka zasadila tri nové černice z Lidlu, dostali miesto pri severnom plote. Naopak pri novom južnom plote zasiala hrach, aspoň nebude vidieť do susedovej „všehochuti“ za plotom, ak to mám kulantne napísať.

Ja som začal montovať držiaky napínacieho drôtu na vinohrad, ale išlo to pomalšie, ako som plánoval. Stihol som aj natiahnuť novú 3/4 hadicu od studne k nádrži na vodu a napustiť do nej cez päťsto litrov vody pomocou elektrického čerpadla. Doteraz sme tých pár vedier vytiahli zo studne ručne, ale potreba vody sa stupňuje.

Okrem vŕbového plota, ktorý sme zasadili nedávno, sme začali polievať aj vŕby na koreni, aby rástli rýchlejšie do väčších prírastkov. Ale kto by nosil vodu do kopca v konvách, keď si pomôžeme Motúčkom. Prerobil som ho na cisternu. Stodvadsať litrový sud sa nezmestil do korby, opieral sa bokmi, tak som vyrobil jednoduchú drevenú podložku na dno fúrika. Sud stojí stabilne, čerpadlom doň natlačíme za pár sekúnd asi sto litrov vody a Motúčkom vyvezieme do hornej časti záhrady. Vedrom ľahko načapujeme do koniev a zalievame. Dva razy sa otočíme a ani to nebolí 😉

motúčko cisterna

Stihli sme zložiť zo studne aj staré koleso a bubon s reťazou na navíjanie, tým som vlastne začal rekonštrukciu studne.

Vonku je solídne teplo, namiesto teplého oblečenia stačí košeľa s krátkym rukávom. Samozrejme, že keď zájde slnko za kopec, ochladí sa, a musíme byť na to pripravení. Ale cez deň je v záhrade fajn. Len som pozeral na trávu a zdá sa mi, že tento rok budeme musieť kosiť o také dva či tri týždne skôr, ako vlani. Aspoň bude dosť mulču k plotom, vŕbam aj ku stromom a záhonom.

Prebudili sa aj včely a čmeliaky a v záhrade sa objavili prvé motýle. S opeľovačmi teda problém nebude, aj keď pre istotu pridáme aspoň jeden hmyzí hotel aj tento rok. Nech sa hmyz má u nás dobre.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.