Záhrada v kopci

Dobrý plot je základ

Keď chceme sadiť nové ovocné stromy, najprv musíme mať dobrý plot, aby sme mladé sadenice ochránili pred srnčou zverou, ktorej je v okolí záhrady neúrekom a občas sa srna vyskytne aj v oplotenej záhrade. Takže pred kúpou starého sadu som zvažoval, či som schopný staré ploty do jesene opraviť. Na jar nastal čas splniť sľub, ktorý som dal Olinke.


Staré stromy roky odolávali pasúcim sa ovciam a zrejme aj invázií sŕn, ktoré mali z mnohých strán najmä v zime, keď boli ovce zazimované, do záhrady voľný prístup. Plot mal dve časti, spodný ohraničoval asi tretinu pozemku a bol postavený pred cca 70 rokmi, vrchné oplotenie malo podľa slov bývalých majiteľov cca 50 rokov.

Základom oboch častí plota starého sadu boli drevené stĺpy, osadené priamo v zemi, a drôtené pletivo. Navrchu „klasické“ kosoštvorcové, dole štvorcové, stáčané z dvojice drôtov. Niektoré stĺpy pevne stáli v zemi, niektoré boli odhnité a skôr pletivo držalo ich, ako stĺpy pletivo. Časť pletiva južného plota ležala na zemi. Hotová katastrofa, povedal by môj kamarát Miro. V takomto stave tento pozemok nemal nič, okrem potenciálu a 21 starých stromov, ktorých plodnosť a úrodnosť bola vo februári 2020 otázna…

My sme chceli priestor pre výsadbu nových stromov rôznych odrôd a možnosť v rámci situácie obnoviť staré odrody. A to bez opravy plotov nešlo, to bolo jasné. Preto som sa do prakticky vybudovania nového oplotenia pustil hneď, ako to teploty dovolili, teda keď zem rozmrzla. V polovici februára som mal plán s termínom dokončenia september 2020. Na ilustráciu dodávam, že sa bavíme o oprave oplotenia z troch strán pozemku (štvrtý bok tvorí murovaná stodola susedov) o celkovej dĺžke 275 m.

Detailná kontrola stavu oplotenia na všetkých miestach ukázala, že na dĺžke 2 x 75 m bude možné využiť súčasné pletivo, lebo je v dobrom stave. Úseky 2 x 50 a 1 x 25 m bude musieť prekryť nové pletivo po odstránení toho súčasného, či skôr toho, čo z pôvodného pletiva ostalo. A stĺpy samozrejme všetky nové. Na dôvažok som chcel všetko spraviť sám, prípadne s pomocou rodinných príslušníkov, po pracovnej dobe a cez víkendy. Odvážne predsavzatie?

Myslím, že na to, čo z tohto sadu spravíme a ako si poradíme so starým plotom, bola zvedavá minimálne celá ulica, ak nie pol dediny. Nie je tu elektrina, nie je tu voda, prístup slušne povedané mizerný.

Rohové stĺpy boli podopreté novými oceľovými

Ako prvé prišli „na paškál“ rohové stĺpy na vrchu sadu. Drevené koly stáli pevne v zemi, ale to nemusí byť navždy. Mocnými gurtňami som ich trochu natiahol k stromom za záhradou a do zeme vložil moje obľúbené a osvedčené zemné vruty 68×650 mm. Na nich stoja oceľové stĺpy aj šikmé opory. Vzhľadom na obmedzené priestorové pomery pri koloch to bola celkom fuška. V podstate jeden víkendový deň jeden roh, druhý deň druhý roh. Tak takto pomaly som si postup prác nepredstavoval.

Súvisiace:  Kryt na zámok proti vode

V začiatkoch navyše všetko spomaľovalo odstraňovanie náletov z plota. Šípky, trnky, sem tam malý stromček, burina. Likvidoval som všetko do vzdialenosti pol metra od plota, neskôr v lete som pravidelne kosil trávu, aby nič nebránilo prácam.

Nové stĺpy pri starom pletive

Stĺpy na severnej strane

Postupne stĺpy pribúdali, sám som osadil tak štyri-päť kusov za víkendový deň. Neskôr sa ku mne pridala sestra a podarilo sa nám dostať až na sedem či osem kusov zvislých stĺpov za deň! Horšie to bolo so šikmými vzperami, tam jedna vydala prácnosťou za dva stĺpy.

Nie je nad dobrého kamaráta

Neskutočnou pomocou bol kamarát Tono. Pri rozhovore na úplne inú tému sa dozvedel o mojom pláne postaviť za pár mesiacov skoro tri sto metrov oplotenia a chcel to nie len vidieť, ale sa toho aj zúčastniť. V trojici to potom postupovalo výrazne rýchlejšie, hoci sme v lete vystihli aj neskutočné horúčavy a dosť času sme presedeli v tieni stromov s osviežujúcimi nápojmi v plechovkách 😛

Stĺpy sme dávali do zemných skrutiek k pôvodnému pletivu, pletivo k stĺpikom provizórne upevnili a potom sme drevené stĺpy zo zeme vyberali. Niektoré tam držali pekne silno! Keď boli oceľové stĺpy v zemi, prišiel na rad napínací drôt. Celkom tri o priemere 2,5 mm. Ku krajným stĺpom prichytené pozinkovanými napinákmi na plechových objímkach, k ostatným stĺpom neskôr plechovými príchytkami so samorezkami.

Nie vždy bol čas alebo nálada osádzať nové stĺpy alebo vyberať drevené, tak sme „voľný čas“ využili na šponovanie starého kosoštvorcového pletiva. To bolo doménou najmä mojej sestry. Tam, kde to bolo možné, som opravené pletivo pripevnil viazacím drôtom k stĺpom a neskôr, kde už bol napínací drôt natiahnutý v jednotlivých sekciách, tiež pletivo k napínaciemu drôtu.

Postupovať na etapy sa nám osvedčilo. Či už po poliach medzi jednotlivými stĺpmi alebo po sekcii po desiatich stĺpoch, teda 25 m dlhom poli, ukončenom zvislým stĺpom so šikmými oporami, kde bol napínací drôt uchytený. Takto sme postupne osadili nie len 110 stĺpov a príslušný počet šikmých vzpier na zemné vruty, ale tiež pripevnili staré kosoštvorcové pletivo k novým stĺpom. Ostalo už len vymeniť „storočné“ hrdzavé a polámané pletivo za nové.

V dolnej časti sadu sme pletivo museli kompletne vymeniť

Z hľadiska zjednodušenia práce som vybral uzlové pletivo, občas označované ako lesnícke. Smerom do oplotených záhrad s výškou 160 cm, smerom do voľnej prírody/neoplotených záhrad vysoké 200 cm. Aby som okrem sŕn zastavil aj zajace, chcel som pletivo s hustejším výpletom na spodku. A aby mi to vydržalo trochu dlhšie, ako pár rokov, zvolil som pletivo z hrubších drôtov.

Súvisiace:  Dva roky sme v tejto záhrade

No vymyslieť si môžem aj hodiny s vodotryskom, horšie je potom všetko zohnať. Darmo, že je pletivo v internetových katalógoch, návšteva niekoľkých predajní ma vyviedla z omylu. Teda mala vyviesť. Lebo ja sa len tak nedám. V podstate som sa dozvedel, že v miestnej ponuke je len pletivo z drôtov 1,6/2 mm (krajné drôty) a iné sa nerobia, lebo je sezóna. OK, nechcete naše peniaze, nedostanete ich. Dva dni som popoludní prechádzal internet, oslovil zopár firiem a nakoniec som si nechal zo Senice doviezť pletivo z drôtov 2,0/2,8 mm priamo do záhrady. Super.

Lesnícke pletivo je samonosné, netreba ho španovať traktorom, len 50 m balík váži do 40 kilo, dvojmetrové 60. Ľahká manipulácia s ním teda nie je. Preto som zorganizoval stretnutie širšej rodiny za účelom natiahnutia pletiva na už hotové stĺpy a následnú večernú grilovačku. A pre samotné pletivo zostrojil drevený prípravok, stĺp so základovým krížom, aby sme sa nemuseli s tým balíkom trápiť, kým budeme pletivo fixovať k stĺpom.

Kým sme sa všetci poschádzali, ja, Tono, Marek a Olinka, sme sa pustili do likvidácie starého pletiva na severnej strane sadu v dĺžke 49 m, vždy na dĺžke do 10 m. Pre istotu, keby nás niečo pri demontáži starého pletiva zdržalo či blokovalo. Napríklad dokášanie náletov pri pletive krovinorezom s kotúčom.

Krajné konce pletiva sú ku krajným stĺpom upevnené oceľovými napínacími tyčami do hákov na objímkach. Nie je to najlacnejšie riešenie, ale najpohodlnejšie a najrýchlejšie, navyše sa pletivo nijako neprehýba. Pretože sme pletivo dávali na severe za stĺpy, namiesto pôvodného, museli sme s celým balíkom pletiva so stojanom poza stĺpy a napínacie drôty som sem dával až po natiahnutí pletiva.

Komplet montážna partia, hlavný majster je za objektívom z druhej strany fotoaparátu

Stačili sme si akurát všetko nacvičiť, keď sme dostali mládežnícku posilu. To už sme mohli robiť vo dvoch úderkách a postupovali sme celkom rýchlo ako s likvidáciou pletiva a náletov aj upevňovaním nového pletiva na nové stĺpy. O pol tretej sme si mohli spraviť fotku na opačnom konci, kde sme druhý koniec pletiva upevnili na posledný stĺpik tejto sekcie.

Západný krátky úsek plota

O týždeň sme sa mohli pustiť do najkratšieho úseku plota, 25 metrov dlhej západnej strany, opäť v trojici. Časť stĺpov už bola na mieste, osadili sme zvyšné štyri po odstránení zvyškov starej brány a natiahli zvnútra nové pletivo. Staré sme nechali z vonkajšej strany stĺpov, ešte ma čaká jeho definitívne našpanovanie a upevnenie. A natiahnuť na vrch ostatný drôt, pre istotu.

Súvisiace:  Máme ďalší plot

Posledným úsekom, kde sme osádzali nové pletivo, bola južná strana dole, pri ovčíne. So 160 cm balíkom uzlového pletiva bola ľahšia manipulácia a dve bránky skracujú dĺžku pletiva. A keďže tu som mal už napínacie drôty upevnené, všetko išlo rýchlejšie.

Natiahnutím pletiva v polovičke augusta samozrejme práca neskončila. Ale bol som veľmi vďačný sestre, Tonovi aj ostatným, ktorí nám s opravou oplotenia pomáhali, pretože sme boli takmer hotoví s opravou oplotenia o dobrý mesiac skôr, ako som mal optimistický plán.

Nové pletivo na nových stĺpoch na severe

Samozrejme som ešte veľakrát šiel popoludní do sadu s kliešťami a viazacím drôtom, aby som spevnil celý plot. A hoci ešte nejaké maličkosti ostali na dokončenie (a nasledujúce jesenné udalosti mi všetko výrazne skomplikovali), mohli sme s Olinkou začať bez obáv plánovať, kam čo zasadíme a neskôr sme nové kríky aj stromčeky skutočne vysadili. Bez strachu, že cez starý plot sa do sadu dostanú zvery a narobia tam neplechu.

Ešte ma čaká došpanovanie lesníckeho pletiva pomocou krepovacích klieští na niektorých miestach, ale to nie je nič, na čo by som potreboval pomoc a na to môžem vybehnúť hocikedy na hodinku či dve aj v zime. Vysoký plot je však základ ovocného sadu a nám nič nebráni v realizovaní našich ovocinárskych plánov.

8.8.2021 som opravil nie len preklepy, ale aj chybné údaje o hrúbke a výške pletiva.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.