Hrozno pestujeme na jedenie, nie na výrobu vína. Preto máme asi 18 odrôd a 40 koreňov celkom na štyroch miestach. Dozrieva postupne a chutí nie len nám a návštevám, ale aj vtákom. Preto ho už odteraz musíme chrániť pred vtákmi sieťkami.
Je to naozaj pestrá všehochuť. Samorodáky aj ušľachtilé odrody, predovšetkým odolné chorobám. A proti škodcom sme použili parazitické roztoče, ktoré sme umiestnili už dávnejšie na kmienky vo filcových podložkách. Občas sa nás niekto spýta, načo máme tie koberce na hrozne 😉
Ako študent som sa veľa ráz zúčastnil brigád na oberanie hrozna, ako dospelý som pár krát mal tu „česť“ byť pri rodinnej oberačke a následnom lisovaní hrozna. Vo výsledku, hoci si rád dám občas pohár dobrého vína, produkovať sám ho nehodlám a ani nepotrebujem. Všetko hrozno skrátka zjeme. Pretože dozrieva postupne, nie je to žiadny problém.
Pokiaľ nám teda niečo ostane. Pretože nám s ním výdatne „pomáhajú“ osy a vtáky. Kým na tých prvých pomáha vhodne upravená PET fľaša s trochou piva, poradiť si s otravným vtáctvom, aby to nepobúrilo ochrancov prírody aj „ochrancov“ prírody a aby sa sám pestovateľ nevystavil ohrozeniu, nie je jednoduché. Streľba zo vzduchovky do prázdnych plechoviek od piva a poloplných PET fliaš – väčšia rana (mám ešte zásoby z čias pred zálohovacím humbukom) je účinná len krátky čas, neodplaší vtáky na dlho. Chce to väčší kaliber.
A tým nemyslím plynové delá, ktorých sme si užili na poslednej dovolenke v Lednici, kde to búchalo celý september až do zberu hrozna. Pred rokmi sme sa rozhodli využiť na ochranu hrozna pred škodcami ochranné siete. A po rokoch už máme vyskúšané, ktoré sú naozaj dobré a účinné.
Bežne sa dajú v obchodoch kúpiť (zelené) siete s okami asi 10 x 10 mm a používali sme ich aj na ochranu malých zemolezov, muchovníkov a arónií. No mne skôr pripomínajú rybárske siete. Všetko sa do nich chytá, strháva to listy, deformuje halúzky, skrátka samé problémy. Darmo, že je lacná. Pri hľadaní na internete sme našli ale jeden typ, ktorý sa nám osvedčil.
Sieť proti vtákom čiernej farby s okami 5×10 mm sa robí v rôznych rozmeroch, nám najlepšie vyhovuje 6 x 10 m. Na hrozno ju rozstrihneme na dva kusy po 3 x 10 m. Vinohrad je totiž vysoký 160 cm, dlhý 9 m. Takže z jednej kúpenej siete máme sieť na dva rady nášho vinohradu, sieť proti vtákom je prehodená stredom radu a siaha takmer po zem, na spodku aj na bokoch ju fixujeme jednoduchými drevenými štipcami na prádlo.
Rovnakú sieť používame aj na ovocné kríky. Nič sa do nich nezachytáva, je ľahká, ľahko sa osádza priamo na kríky alebo na drevené koly popri kríkoch a tiež sa ľahko demontuje. Za pár eur tak máme ochranu na všetky kríky a vtáky nech sa idú pásť inde 😉