Záhrada v kopci

Kosačkový deň

Jarné počasie avizuje, že onedlho začne typický záhradkársky kolotoč. A jeho súčasťou bude aj starostlivosť o trávnik. Preto som pekné počasie využil aj na prípravu troch kosačiek na nadchádzajúcu sezónu. Lebo tráva už vystrkuje rožky a ani sa nenazdáme, bude treba kosiť.

Prvú som si zobral do parády motorovú kosačku so zberným košom Parkside. Na chvíľu som ju naštartoval, aby sa zohrial motor ale najmä olej v nej a potom so ho odsal čerpadlom na olej, ako inak z Lidlu. Napájam ho z 12V batérie nášho Motúčka. Keď bol starý olej odsatý, zaklonil som kosačku na kôš a dal sa uvolniť skrutku, ktorá drží žací nôž. Už som to skúšal vlani, ale ani vidlicovým kľúčom ani račňou s orechom to nešlo, nanajvýš by som si zodral hánky buď o nôž alebo plechy kosačky. Tentoraz som bol ale lepšie pripravený, kúpil som si lidlácky Aku rázový uťahovák, pôvodne určený na de/montáž kolies na autá, ale túto robotu nechávam na pneuservisy. Uťahovák sa na chalupe vždy zíde, švagor ním napríklad pri tesárčine zavrtáva veľmi dlhé vruty do veľmi tvrdého dreva 😉

Na najnižší stupeň to so skrutkou ani nehlo. Pridal som na dvojku, uťahovák si pekne rapkal. Nuž som dal trojku, proti jednotke sile dvojnásobný krútiaci moment a skrutka povolila 🙂 Zložil som už dosť tupý a trochu vyštrbený nôž a očistil so oceľovou kefou. Potom som ho dal do zveráka ma pracovnom stolíku a pomocou aku úhlovej brúsky Parkside som najprv zarovnal zuby na ostrí a potom opatrne vybrúsil ostrie nové. Stačil mi na to jeden lamelový brúsny kotúč zrnitosti 80.

Vybrúsený nôž som skúsil vyvážiť na skrutkovači, bol akurát. Čo dokáže nevyvážený list pri vysokých otáčkach som sa naučil pri modeloch lietadiel. Zničené ložiská sú ten najmenší problém, hrozia vážne úrazy. Hotový nôž som nasadil späť na motor kosačky a jemne dotiahol.

Do motora išla predpísaná dávka oleja, používam Castrol Garden 4T. A nakoniec som zložil kryt vzduchového filtra na karburátore, molitanovú vložku vypral v benzíne a po osušení založil späť. Verili by ste, že sú gazdovia, ktorí ani netušia, že je tam nejaký filter a treba ho pravidelne kontrolovať a čistiť a sú schopní zaviezť trojročnú kosačku do servisu, že neštartuje?

Opätovné naštartovanie kosačky a krátky test a mohla isť späť do kôlne. Jej čas ešte len príde.

Druhá do parády išla elektrická kosačka so zberným košom, tiež z Lidla. Celý vlaňajší rok som ju nepoužil, ale teraz bude mať roboty dosť, keďže je aj elektriky dosť a zadarmo 😉 Keďže nemá olejovú náplň, karburátor ani filter, všetko išlo rýchlejšie. Stačilo zobrať dole žací nôž, očistiť oceľovou kefou a potom vo zveráku nabrúsiť. Zopár krtincov v trávniku na ňom zanechalo svoje stopy. Ale už aj tento je zase ostrý ako žiletka. Pripojil som ho na elektráreň a cvične si zakosil pred chalupou. Cez víkend nás čaká pokosiť trávu pri terase.

Keď už som bol vo švungu, pozrel som sa aj na väčší krovinorez. V podstate stačilo zložiť dekel a vyprať v benzíne vzduchový filter a vyčistiť jeho okolie. Kým uschol, namiešal som si benzín s olejom. Zostalo mi asi dva litre z novembra, tak som do bandasky namiešal starý s novým v pomere 1:1. Mám skúsenosti, že na ten starý, hoci čerstvo namiešaný, majú niektoré mašiny problém naštartovať. Mne môj spôsob vyhovuje a zrejme aj strojom. Na tretie zatiahnutie kosačka naskočila.

A hneď som ju aj vyskúšal. cez víkend ma čaká pokračovať v posúvaní plota v sade, nálety sme odstránili, treba už len vykosiť trávu pri pletive a v novej línii. Ale čo už neznieslo odklad, je nová horná lúka dvojka. Bývalý majiteľ ju nechal v lete zmulčovať, ale na jeseň už nemal kto kosiť. Takže tam leží starina a cez ňu sa tlačí nová tráva. Už som mal tú česť kosiť takúto starú lúku, preto som si povedal, že pri všetkom tom nekonečnom upratovaní a čistení pozemku sa pustím do tej vzmáhajúcej sa trávy, kým je malá a slabá. A tak som trojkou strunou všetko zošmelcoval pekne pri zemi, zatiaľ na jednu nádrž mi vyšla polka lúky, druhá ostáva na víkend. Krovinorez išiel „ako píla“, ale dobre naladená píla. Radosť si zakosiť.

Kosačkový deň sa skončil úspešne. Ešte ma čaká pripraviť Zippera a stredného Fieldmanna a nabrúsiť trojzubce. Ale s dobrým náradím ide všetko rýchlo a ľahko.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.