Začiatok roka bol mrazivý. A trojkráľový víkend ešte viac. Teploty v noci klesali pod mínus 20 °C a cez deň vystúpali nanajvýš na -10 °C. Napriek tomu sme sa rozhodli využiť slnečnú nedeľu na to, aby sme sa zašli aspoň pozrieť do našej záhrady. Zamrznutú už sme ju videli, zasneženú ešte nie.
Takže sme sa naobed teplo naobliekali, vonku naštartovali premrznuté auto a vydali sa smer záhrada. So sebou som mal svoju zrkadlovku a tiež sme si zobrali pachový ohradník proti divej zveri. Kúpili sme ho vtedy, keď do starej záhrady našli cestu divé svine a zryli korene stromov a viniča. Pretože pri novoročnej návšteve záhrady sme našli divné stopy aj trus pri jednom záhone.
Celý dvor aj záhrada boli pokryté bielym snehom. A ja som zabudol vo foťáku nastaviť korekciu expozície, takže prvé fotky mi vyšli trochu tmavé. Skontrolovali sme aj teplomer v poslednej miestnosti, najnižšia nameraná teplota vonku za posledných 24 hodín bola -20,3 °C. Slušný mráz.
Potom sme sa vybrali do záhrady a neprestávali sme sa čudovať. Že nám mačky behajú popri prístrešku a cez starý plot k susedom aj vyššie cez záhradu, to sme vedeli. Ale v bielom snehu bolo tých stôp akosi priveľa a na mačky priveľké. Opatrne sme sa prešli po celej záhrade, aby sme zistili, kadiaľ sa tie zvery dostali do našej záhrady, kade chodili a kde ju zase opustili.
Najviac bolo pochodené pri južnom plote, pri vysadených vŕbach. Pošliapaný sneh takmer po celej dĺžke až po maliny v rohu záhrady. Sledovali sme aj sneh u suseda a podľa toho, kde boli stopy od zveri u neho, sme našli miesto, kadiaľ sa z jeho záhrady presunuli pravdepodobne srny k nám. Teoreticky by to mohli byť aj ovce od ďalšieho suseda.
Postúpaný sneh bol aj pri severnom novom plote a bráne, ktoré sme robili na jar. Ten je celý mulčovaný (podobne ako vŕby na juhu) a mal som pocit, ako keby srnky žrali seno z mulču. Alebo hľadali cestu von, čo cez poldruhametrový plot do kopca ľahko nejde. A ani stopy nenaznačujú, že by vysoká plot preskočila a dopadla v záhrade. Alebo vonku.
Skontrolovali sme ovocné stromky a k našej ľútosti mnohé majú obžraté konce halúzok s novými výhonkami.
Prešli sme sa aj na hornej lúke, kde je tiež dosť stôp a aj väčšie, ako dole v sade. Potom sme si pozreli stopy zveri okolo nášho plota aj susedovho a potvrdilo sa, že sa do našej záhrady dostali cez jeho záhradu. Tretia záhrada totiž nie je za domom oplotená, z lúk je voľne prístupná a cez nízky a zničený starý plot srnky ľahko preskočili do susedovej záhrady, kde ich zrejme lákali na zemi ponechané popadané jablká. Strom síce stojí v tej tretej neoplotenej záhrade, ale nášmu susedovi zrejme tie jablká na zemi nevadia a celá jeho druhá polovica záhrady ako keby ho nezaujímala. Aj nám na jeseň vravel, že by sme prišli k nemu pozbierať jablká, ktoré mu z nášho stromu padli na jeho zem. Paradoxne vo chvíli, kedy celá rodina krájala ich jablká. Povedali sme mu, že nech ich použije, my pre ne nepôjdeme, tak isto ako nechceme, aby on upratoval jablká a hrušky, ktoré z jeho stromov padajú k nám, upraceme ich sami.
Po zistení stavu aj smeru pohybu nevítaných návštevníkov sme rozvešali po záhrade pachové plašiče. Síce sú určené proti diviakom, ale keďže vydávajú pach predátorov, snáď budú vadiť aj srnám. Využil som tri originálne plašiče z alobalu, ktoré odrážajú svetlo a vydávajú zvuk, ako sa pohybujú vo vetre a tiež obsahujú filcovú plochu, na ktorú som naniesol odpudzujúcu látku. Okrem toho som na stromy zavesil aj amatérske pachové plašiče, ktoré som zobral pri sťahovaní zo starej záhrady. Sú vyrobené z vrchu PET fľaše a polovičky hubky na umývanie riadu. PETka bráni vymytiu látky dažďom.
Doma sme sa zhodli, že problém musíme riešiť komplexne a ochrániť naše ovocné stromy pred podobnou inváziou počas tejto zimy. Tento plot síce „patrí“ susedovi, ale vieme, že nemá záujem čokoľvek robiť. Sám je starý a prakticky dožíva, takže nechce míňať peniaze na niečo, čo pre neho nemá význam. Takže som objednal cez net vo svojom obľúbenom obchode zemné skrutky, stĺpy aj balík pletiva a v najohrozenejšom mieste postavíme neplánovane pletivový plot. Vonku síce mrzne, ale plot na skrutkách je možné postaviť aj počas mrazu. Využijem príklepovú vŕtačku na predvŕtanie otvorov pre skrutky. Ako sa mi to (po)darilo, napíšem v ďalšom článku.
Pingback: Stĺpy pre ploty ľahko a rýchlo - Moja záhradka