Hoci pestovanie ovocia vyžaduje oveľa menej starostlivosti, ako produkcia zeleniny, sú veci okolo stromov, na ktoré neradno zabúdať. Jednou z nich je aj ochrana stromov v zime. Ani nie tak pred mrazom, ako pred teplom. Aj túto zimu sme natreli kmene stromov na bielo.
Keby bola tuhá zima bez výkyvov teplôt do plusu, nič by sa nestalo. Ale keď na deň či dva vykukne slniečko, prehreje záhradu a potom na noc udrú mrazy, to je pre stromy pohroma. Teplo vytiahne miazgu z koreňov do kmeňa a náhly mráz kmene roztrhá. A tmavé kmene teplo zo slnka priam priťahujú.
Tak som Olinke namiešal vápno s vodou v pomere 5:1 do malého vedierka a zobrala si plochý štetec, ktorý umytý od vlani čakal na svoje poslanie. Ponatierala kmene všetkých stromov, medzitým nezabudla roztok premiešať, aby sa vápno neusádzalo na dne vedra. Po natretí stromy veľmi bielo nevyzerajú, ale akonáhle sa voda odparí, hneď zbelejú. Preto sme to robili v deň, kedy bolo slnečno, pár stupňov nad nulou, aby voda na kmeňoch nezmrzla a nepoškodila ich. Ale ešte predtým, než začali výkyvy teplôt medzi dňom a nocou.
Natretie kmeňov na bielo odrážaním slnečných lúčov zabráni prenikaniu miazgy do koruny pri náhlom oteplení počas zimy, teda spomalí aj rašenie púčikov, aby nezmrzli. Tiež pôsobí dezinfekčne a likviduje škodcov, ktorí chcú prezimovať pod kôrou kmeňa stromu. Samozrejme, že dážď pomaly zmýva vápno zo stromov, ale aj tento rok rátame, že aspoň raz vápenný náter na stromoch počas zimy obnovíme.
Vápnik pôsobí dobre na tvorbu vlásočnicových korienkov, nevyhnutných pre výživu stromu. A potláča rast machu, ktorého máme v záhrade ešte stále dosť. Natretie stromov bielou akrylovou farbou alebo obalenie bielym plastom by bolo určite jednoduchšie a rýchlejšie, ale riešilo by to pri stromoch len jeden problém. Problém ochrany pred mrazovými trhlinami. Takto nám vápenný roztok poslúži hneď trikrát. A keďže máme ovocie radi, neľutujeme čas, ktorý musíme našim stromom venovať.