Záhrada v kopci

Aprílový mráz poškodil aj naše stromky

Slovenskom prešiel z pondelka na utorok nočný prízemný mráz. Práve v čase, kedy po niekoľkých takmer letných dňoch boli stromy a kríky v plnom rozpuku, rašili nové listy a kvitli prvé kvety. Mráz neobišiel ani našu záhradu a napáchal škody nie len na našich stromoch.

S určitou obavou sme sledovali predpoveď počasia a v utorok popoludní po práci sme sa vybrali do záhrady. Jednak som potreboval pokračovať v práci na vyvýšených záhonoch, Olinka chcela pokračovať vo vytŕhaní mladej žihľavy na hraniciach pozemku pri plotoch. Jednak je mladá pŕhľava zdrojom živín, takže skončila všetka v komposte, jednak bolo potrebné uvolniť naše mladé nedávno nasadené vŕby, aby mali dostatok svetla a ďalej utešene rástli. A samozrejme kým som ja sa trápil s drevom v záhonoch, Olinka sa prešla po záhrade až k plotu, aby skontrolovala stav našich nových ovocných stromov a zrátala škody.

Zaujímali sme sa najmä o stav mladých konárikov a lístkov, kvety nás netrápili. Novo kúpené sadenice stromov ešte majú do kvitu ďaleko a z tých starších, ktoré sme presádzali, sme kvety odstránili, aby sa teraz nevysiľovali. Takže s úrodou na stromoch sme tento rok nerátali. Okrem jednej starej jablone, ktorá kvitne ako o preteky. A keďže sa jedná o starý a vysoký strom, najnižšie konáre sú dva metre nad zemou, mráz jej neublížil, kvety aj listy sú v poriadku a snáď sa dočkáme dobrých jabĺk.

Oveľa horšie dopadli orechy. Aj susedove aj naše. Zasadený mladý orech prišiel o listy, rovnako ako mladý strom, ktorý na pozemku rastie pri hornom plote. Rovnako tak nový gaštan. Kupodivu jahody pod stromami v D-éčkach prežili bez úhony, kvitnú si ďalej, ako keby sa nechumelilo. Cez plot vidno k susedom, tam orechy aj vinič dostali zabrať, ako to bude s úrodou, je otázne. U nás zamrzli listy aj na kiwi, ale reďkovky z záhonoch sa zdajú byť v poriadku.

Dúfame, že sa stromy a kríky z tohto mrazu spamätajú a znova obrazia. Na severnej strane pozemku pri plote máme zasadenú dvadsiatku kríkov, ale ešte nie sú dosť veľké, aby tvorili živú bariéru, podobne je to aj s vŕbami na južnej strane, majú sotva dvadsať centimetrov výšku. No a západ je úplne otvorený, tam sa len teraz sadili ovocné kríky, ktoré by mali pozemok oddeliť od svahu, po ktorom sa dole môže nasúvať studená vlna.

Mráz teda narobil len drobné škody, ale aj tak nás mrzí, že mladé stromky dostali teraz takúto lekciu. V najhoršom prípade nasadíme na jeseň nové, len tým by sme stratili jeden rok a oddialili zber úrody. Priesady zeleniny máme zatiaľ doma v byte, čakajú na dokončenie vyvýšených záhonov. V máji by už ich takéto nešťastie postihnúť nemuselo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.