Staré poučky hovoria, že ploty treba skontrolovať a opraviť na jeseň, poťažne skoro na jar. Nikto vám ale nepovie, prečo práve vtedy. Aj mne to vyšlo na jeseň a tak vám ukážem, ako opraviť staré pletivo ľahko, lacno a rýchlo.
Nie len v našej záhrade ploty slúžia na dve veci. Na označenie hraníc pozemku a na ochranu pred škodcami. Aj náš psík rozlišuje medzi dvojnohými a štvornohými návštevami. Kým tie prvé víta alebo ich ignoruje, tie viacnohé víta tiež, ale svojím prirodzeným spôsobom. Po takejto bujnej naháňačke musím opraviť ploty. Aby som sa tomu vyhol, musíme ploty udržiavať v dobrom stave a nevítané návštevy v úctivej vzdialenosti.
Základom dobrého plota sú dobre osadené stĺpy a pevné pletivo, najlepšie spevnené napínacím drôtom. Ja som si zvykol v dolnej časti záhrady, kde sa pohybujeme najčastejšie, používať zelené poplastované zvárané pletivo, ktoré sa ľahko montuje a dobre vyzerá, v ostatných častiach používame uzlové lesnícke pletivo pozinkované. No a v starom sade máme ešte pôvodné kosoštvorcové pletivá. Najmä tie bez napínacieho drôtu nefungujú dobre, ale napínacie drôty som použil aj pri lesníckom uzlovom pletive, pre istotu.
Kto má starý plot, tak vie, že pletivo vydrží veľa. Ale nie v zemi. Tam hrdzavie jedna radosť. To som si uvedomil nedávno, keď sme museli opraviť susedov plot, aby k nám nechodila jeho fenka za našim Ronym. A tiež túto jeseň, keď som posúval nedávno postavený plot v sade. Kde pletivo ležalo tesne nad zemou, v tráve, nebol problém, kde ale bolo mravenisko či inak nahrnutá zem, či spadnuté pletivo nižšie, boli drôty koróziou oslabené a niekde úplne zhnité, nepoužiteľné. Takže po posunutí plota na nové miesto som musel pristúpiť k oprave starého pletiva nad zemou, hoci inde bolo dobré a pevné. Pretože vymeniť 125 m kosoštvorcového pletiva nie je sranda ani pre ruky ani pre peňaženku. Hoci už pri stavbe nových stĺpov k pôvodnému pletivu pred rokmi som si uvedomoval, že raz k tomu dôjde.
Zatiaľ však stačí pletivo opraviť. Tam, kde je jeden či dva drôty hrdzou oslabené či zlomené, som z drôtu 2,5 mm vyplietol nové vlákna a vplietol ich do pôvodného pletiva. Nie je to nič jednoduché, robiť to poležiačky. Ale vyplatí sa trochu námahy, ak je fakt len pár drôtov poškodených. No kde sa jedná o poškodenie pletiva na jeho spodku, hoci na výšku len 10 cm, dlhé aj meter, je jednoduchšie a efektívnejšie prekryť takéto miesto kusom nového pletiva. Zobral som teda zvyšok meter vysokého zváraného pozinkovaného pletiva z drôtu hrubého 2 mm, rozstrihol ho na dva polmetrové pásy a takéto kusy pletiva som použil na prekrytie poškodeného miesta starého pletiva, samozrejme z vonka pletiva, kde hrozí atak zveri.
Prekryvné pletivo som viazacím drôtom uchytil k starému pletivu na zdravé drôty, k stĺpikom aj spodnému napínaciemu drôtu. Treba pri tom kľačať, zohýnať sa, čo už nie je pre mňa na celý deň. No ale keď pletivo upevním na pár miestach, môžem sa k nemu vrátiť v priebehu nasledovných dní a dokončiť to. Poškodené pletivo je zvonka chránené novým a pevným, navyše zospodu je pri zemi ostatný drôt, ktorý účinne bráni podrytiu pletiva jazvecom a inej hávedi, ktorá k nám chodila do sadu. Škodu na porastoch som nezaznamenal, ale aj poškodenie oplotenia je nepríjemné. Lebo to potom uľahčuje jeho prekonanie aj srnčej zveri a to už je pre ovocný sad problém.
No a prečo ploty opravovať na jeseň? Jednak už nie jej na gazdovstve toľko roboty, ale najmä tráva a nálety nerastú tak bujne. Takže keď si dáte tú robotu vysekať napríklad černice, nemusíte to o dva týždne robiť znova. Takisto tráva, vykosená v línii pletiva, nerastie tak bujne a máte čas a miesto na robotu. Hlavne ale na jeseň a v zime je zvýšený nápor lesnej zveri na sady a záhrady, preto je dobré mať istotu, že sme urobili všetko preto, aby divá príroda ostala tam vonku a neničila naše potravinové zdroje.