To vedia mnohí záhradkári. A mnohí aj vedia, ako si s tým poradiť. Aj my sme si poradili. A určite vás neprekvapí to, že listy z orechov sme nespálili, ale využili. Avšak nie v kompostéri, pretože vieme, že kompostovať orechové listy je problém.
Kompostovanie orechových listov trvá dlhšie, ako ostatného materiálu. A v komposte z orechových listov sa nedarí dobre rásť ostatným rastlinám. Z toho istého dôvodu, prečo pod samotným stromom orecha nechce nič poriadne rásť.
Listy orecha počas rozkladu uvoľňujú látky, spomaľujúce rast iných konkurenčných rastlín. Orech si tak v konkurenčnom boji o živiny rieši svoje prežitie. Pekne to je vidieť aj na našej hornej lúke. U susedov je niekoľko orechov, ktorých lístie padá aj na našu lúku v úzkom páse na severnej hranici. A tráva je tu významne menšia, ako o dva metre ďalej. Čo okrem iného znamená aj menej materiálu na mulčovanie. A podobne sme na tom aj pod spoločným orechom nad nádržou na vodu. Tráva pod stromom je menšia.
Preto sa oplatí orechové lístie zhrabať. Ale nie na kopu a spáliť. Určite aj vy máte v záhrade miesta, kde by ste chceli, aby nič nerástlo alebo aspoň rástlo pomalšie. Koľko ľudí (aj náš južný sused) strieka popri plotoch chemikálie na burinu. Prvé miesto, kam sme zhrabané orechové lístie nahádzali, bola medzera medzi plotom a nádržou na vodu. Tento inhibičný mulč bráni burine sa rozrásť a my sa nemusíme trápiť jej komplikovaným odstraňovaním.
Medzi dvoma vyvýšenými záhonmi máme priestor, kde rastie tráva, ale pre bujné divé rajčiny sa tu zle kosí. Na jeseň sme trávu namulčovali listami z orecha a budúci rok bude tráva rásť o niečo pomalšie.
Ďalším miestom, kde sa snažíme obmedzovať rast trávy a buriny, sú ploty. Mulčujeme pás popri pletive pokosenou trávou a nemáme problém odstraňovať z pletiva vyrastenú a zapletenú burinu. Keďže orechy nám od vlaňajška podrástli, aj listov je nadostač a teda sme zamulčovali aj časť pletiva.
Využitie prirodzených prírodných procesov je ľahšie, jednoduchšie aj lacnejšie, než znásilňovanie prírody a kupovanie chemických prípravkov, raz na hnojenie, raz na likvidáciu.
Fííí to je super nápad, idem na orechové lístie 😀