Siať papriky do veľkých kvetináčov nie je najlepší nápad. Nie len, že nemusí každé semiačko vyjsť, ale na klíčenie treba iný substrát, ako na samotný rast. Preto je potrebné vysiate priesady po čase presadiť. Už to máme za sebou aj u nás doma.
Jedno je pravda, že na jar zaberajú priesady celkom dosť miesta. Iste, ak chcete pestovať zo tri papriky a tri paradajky, tak to sa zmestí aj na parapet. No do veľkej záhrady sa hravo umiestni zo tridsať sadeníc z každého a aby bola nejaká rezerva (na vyseknutie krtonôžkou alebo iné katastrofy), tak hneď máte po päťdesiatke sadeníc. A mať to v izbe v paneláku…
Takže prvý výsev ide do malej nádoby a keď sa po mesiaci už papriky nezmestia do substrátu alebo im je v perlite tesno, až potom si zapraceme izbu malými kvetináčikmi.
V tejto fáze výsevu zaberajú priesady ešte málo miesta, ale už sa pomaly nepracú jedna vedľa druhej. O týždeň je najvyšší čas ich rozsadiť ako žiakov v škole.
Najprv teda Olinka pripravila malé plastové kvetináče, do nich substrát, kombinované peletované hnojivo (kravský, konský a ovčí hnoj) a na vrch hydrogél, aby udržal pri korienkoch vodu priesadám, keď začne byť za oknom horúco.
Malú sadeničku s jemnými korienkami treba opatrne dostať z výsevného prostredia a ešte opatrnejšie natlačiť do pestovateľského substrátu. Pre istotu sú v jednom kvetináči priesady hneď dve, tesne vedľa seba.
Samozrejme treba doplniť substrát a trochu ho utlačiť.
Jemné zavlaženie priesad obstará ručný rozprašovač vody.
Rozsadené papriky idú samozrejme na južnú stranu bytu, kde majú dosť svetla a primerane tepla (v izbe sa nekúri – ale pravidelne vetrá). Teraz už len pravidelné zavlažovanie a pozorovanie, ako papriky utešene rastú a mocnejú. O šesť týždňov by malo byť po májových zmrznutých a to bude čas posledného presadenia priesad papriky. Priamo do záhona.