Záhrada v kopci

Priestor pre nádrž na vodu

Voda je pre rastliny v záhrade dôležitá. Na pozemku máme studňu, takže sa nedostatku vody báť nemusíme, v najhoršom by sme zachytávali dažďovú vodu zo striech. Ale studenou vodu zo studne polievať nechceme, malé rastliny a dreviny po presadení zalejeme radšej vodou odstátou, ktorej teplota je vyrovnaná s teplotou vzduchu. Preto potrebujeme nádrž a miesto pre ňu.

Polievanie pomocou čerpadla priamo zo studne je pohodlné. Vidíme to cez plot u susedov, kde to takto rieši najatý pomocník cez týždeň. Myslím si ale, že polievanie studenou vodou neskoro popoludní, kedy je všetko zohriate slnkom nie je správne, musí to byť šok pre rastliny a tie môžu reagovať spomaleným rastom. Máme pripravenú v starej záhrade plastovú nádrž na vodu o objeme jeden kubický meter, ale kým si opäť požičiame vlečku a dovezieme ďalšie vybavenie, využívame sto litrový sud, do ktorého načerpám vodu zo studne a na zalievanie ju použijeme nasledujúci deň alebo neskôr, keď sa teplota vody trochu zrovná s prostredím.

Malý súdok stačí položiť na zem, ale veľkú nádrž som chcel mať umiestnenú tak, aby som sa nemusel obávať jej nákláňania na mäkkej pôde v daždivých dňoch. Pretom som upravil miesto pre ňu.

nadrz1

Doviezol som si betónové kocky 20 x 20 x 6 cm, ktoré zvýšili v jednej firme zo stavby, takže som ich získal za dobrú cenu. K tomu som si doviezol vo vedrách drvený štrk frakcie 16-32. Vo vedrách sa mi s nimi dobre manipuluje pri prekladaní z kufra auta do Motúčka. No a ako základ budúceho miesta pre nádrž som využil plastovú paletu. Nezhnije, nevadí jej voda ani sneh ani mráz.

nádrž

V mieste spevnenia rohov aj stredov palety som v zemi rýľom vykopal jamy o rozmeroch 25 x 25 cm a hĺbke cca 20 cm. Terén je tu mierne svahovitý, na metri dĺžky rozdiel výšky asi 10 cm. Odstránil som trávnaté drny, do jamiek vysypal postupne štrk a pomocou vodováhy vyrovnal horné plochy kociek. Najprv pozdĺžne prvé tri, potom kolmo na ne druhé tri, potom uhlopriečne… postupne som mal všetkých deväť kociek v jednej výške a vodorovne. Dosypával som štrk, použil som aj zvyšný z betónovania stĺpov brány. Keď som bol spokojný, položil som na vrch plastovú paletu o rozmeroch 110 x 110 cm.

nadrž

Plocha pre nádrž je hotová, zatiaľ slúži ako priestor pre plastový sud. Na plastovú paletu prídu štyri drevené jednorazové palety, ošetrené proti vplyvom počasia a na vrch nádrž. Bude to dosť vysoké na pohodlné napúšťanie vedier alebo konvy. Kubíková nádrž vydrží dosť dlho, takže nebudem musieť tak často vyťahovať čerpadlo a napúšťať ju. Hlavne ale budeme zalievať vodou s príjemnou teplotou bez toho, že by sme zakaždým šokovali naše rastliny. Priestor pre nádrž na vodu je situovaný tak, aby bola blízko budúcich vyvýšených záhonov aj dvoch U-záhonov pre jahody, kvety a zeleninu. A nie to ďaleko ani ku kríkom a stromom. Drenáž pod nádržou zaistí odvod prebytočnej vody a spolu s kockami pevné uloženie ťažkej nádrže. Celá práca mi trvala samému asi dve hodinky popoludní.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.