My ľudia máme veľkú výhodu. Keď je nám zima, lepšie sa oblečieme alebo jednoducho zostaneme vo vykúrenom priestore. Na jednej strane to robí náš život pohodlný, na druhej sme menej odolní. A hoci naše zvieratá sú celý rok vonku a teda otužilé, nemusíme ich nechať na úplnom mraze.
Ronymu sa kožuch celkom pekne zahustil a zhrubol, takže určite netrpí zimou. A k tomu dostáva kvalitné krmivo, aby jeho metabolizmus mal čo spaľovať. Prvý sneh ho trochu prekvapil, v živote ho nevidel, podobne to bolo aj s ľadom v jeho miske na vodu. Každý deň ho vyhodím na trávu a Rony má z ľadového kotúča hračku.
No ale zima ešte len začala a nočné mrazy okolo -8 °C sú len začiatok. Môže byť horšie a určite aj bude. Najskôr som zo západnej strany na Ronyho voliéru pripevnil bariéru proti vetru. Chráni väčšinu voliéry a pritom dovoľuje psíkovi sledovať aj západnú bránu. A vyrobil som mu záves na vchod do búdy. Už druhý, lebo ten prvý si pomýlil s hračkou.
Použil som igelitové vrecia, rozrezal ich po dĺžke, preložil s presahom pár cm a vrutmi pripevnil na latky tak, aby som celý záves mohol položiť na búdu nad vchodom pod vyklápaciu striešku. Stačila jedna piškóta, aby sa Rony naučil cez priesvitný záves vojsť dnu a vyjsť von. V rezerve mám ešte pár vriec, lebo Rony sa určite bude ešte hrať.
Kurín pre sliepky som nedávno doplnil o druhé sklá v oknách. Ale ostalo mi ešte jedno miesto, kade z kurína unikalo zbytočne teplo. Vstupné dvierka s aickým otváraním sú z hliníkového plechu. Dobrý vodič tepla, ideálny tepelný most.
Na dvierka som kontaktným lepidlom v spreji z Lidla pripevnil kus izolačnej peny z nejakej krabice, aby som čo najviac vyplnil plochu, ale aby sa dvierka bezpečne zatvárali a otvárali. Po okrajoch síce ostali nejaké malé miesta, kade teplo stále môže unikať z kurína, ale veľká plocha je tepelne zaizolovaná.
Príbytky zvierat sú na nadchádzajúci zimu lepšie pripravené a to im pomôže toto studené obdobie lepšie zvládnuť.