Záhrada v kopci

Prvé ovocie

Máj je skutočne úrodný mesiac. Zdá sa vám, že preháňam? Ja si to nemyslím. V máji sa nám v novej záhrade urodila prvá zelenina a v máji máme prvú úrodu ovocia. Má to síce ďaleko do „žatvy“ a skutočne bohatá úroda náš ešte len čaká. Ale tieto „prvé lastovičky“ nám dodávajú silu do ďalšej práce a sú predzvesťou sladkej odmeny za našu snahu.

Najmä preto, že sme sa vedome pripravili o tohoročnú úrodu ovocia. Aprílový prízemný mráz síce poškodil niektoré listy na stromoch, ale kvetom neublížil. Žiadne totiž na stromoch neboli. Olinka ich odstránila v snahe nevysiľovať stromy po presadení. A o prvej úrode zeleniny som písal len nedávno. Červené reďkovky zbierame každý deň, a každý deň sú väčšie a väčšie.

uroda

Je to vďaka tomu, že záhon, na ktorom rastú, je mulčovaný vrstvou slamy. Zem nevysychá, vždy je vlhká a reďkovky majú odkiaľ čerpať vlahu. A pretože v tejto záhrade dlhé roky nič nerástlo, tak je zem oddýchnutá a plná živín. O skutočnej veľkosti našich reďkoviek hovorí nasledujúca fotka:

uroda reďkoviek

A pritom sú vo vnútri stále šťavnaté. Tieto dve už začínajú mať náznaky „staroby“ ale drevnaté nie sú. Keďže ale ich pravidelne zbierame a jeme na raňajky alebo na večeru, tak sa v záhone míňajú. Lenže už začiatkom mája Olinka vysiala kúsok vedľa ďalšiu dávku reďkoviek a tie sa majú čulo k svetu.

reďkovky

Ako vidno na fotografiách, mulčované záhony zdieľajú reďkovky aj s jahodami, okrem iného. A tento týždeň sa začalo v záhone červenať aj inde.

uroda jahôd

Začali dozrievať jahody. Jarný mráz ich síce trochu poškodil, niektoré kvety mali namiesto žltého stredu čierny, lebo zamrzli, ale rastliny sa z toho spamätali, opäť zakvitli a premenili sa na plody.

jahody

Toto sú prvé zrelé jahody z novej záhrady. Doma na balkóne sa už týždeň „pasieme“ na malých balkónových jahôdkach, ale tieto záhradné nám urobili nesmiernu radosť. Onedlho budú dozrievať egreše a zrejme bude aj pár ríbezlí, ale jahody sú prvé.

Je to zatiaľ len symbolická úroda, ale o to viac nás baví chodiť do záhrady (skoro) každý deň. Máme ešte veľa práce pred sebou, ale už máme aj prvé výsledky a veľkú radosť z nich.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.