Záhrada v kopci

Prvý jarný víkend sme využili naplno

V tomto období sa počasie rýchlo mení. Ešte prvé marcové dni bola záhrada pod snehom a už druhý víkend teplé počasie dovolilo naplno pustiť sa do práce. A keďže sme mali jeden pár pomocných rúk navyše, naozaj sme tento prvý jarný víkend využili naplno a stihli sme kopu práce. Posúďte sami.

Vždy si v záhrade rozdelíme s Olinkou prácu, pokiaľ nepotrebujeme pomoc toho druhého. A tak sa Olinka dala do ostrihania kvetov a tráv, ktoré prečkali zimu a ja so sestrou sme dokončili žatvu vŕbových prútov popri dome a južnom plote, celkom asi dvesto sadeníc.

Zožaté vŕby pred roztriedením

Veľkými nožnicami sme najprv odstrihli všetky prúty a navŕšili ich na malé kopy. Neskôr sme ich roztriedili podľa veľkosti a kvality. Najväčšie pôjdu na vŕbový plot, najmenšie na zoštiepkovanie a do kompostéra a stredné použila Olinka na zapletenie vŕbovej zásteny, aby sme sa nemuseli pozerať na škaredú stenu susedovej komory. Kým vlani vyplietla ledva tridsať centi na výšku, tento rok už sme mali z vŕb toľko materiálu, že je zástena vysoká ako Olinka.

Už sa nemusíme pozerať na škaredú stenu

Ako skutočná vinica už začína vyzerať náš vinohrad. Prvé korene hrozna sme zasadili prvý rok, druhý sme doplnili prázdne miesta aj nahradili zamrznuté sadenice a na jeseň som dokončil aj konštrukciu na vedenie. Tento rok bolo hrozno prvý raz strihané, aby sa vytvorili kmienky.

Prvý raz zastrihnuté sadenice hrozna

V sobotu sme strávili v záhrade dobrých šesť hodín a bolo poznať, že sme na to traja. Prestávky na kávu alebo niečo pod zub nám spríjemňovalo slniečko, ktoré nás hrialo aj pri práci. Pri jeho lúčoch dobre padla aj prechádzka až na vrch záhrady. Odtiaľ bolo počuť a vidieť, že jar využíva takmer celá dedina na práce v záhradách.

Plašič krtov zakopaný do zeme

V nedeľu bolo už pod mrakom, ale stále fajn. Dokončili sme triedenie vŕb a ich štiepkovanie a tiež som sprevádzkoval niečo pre krtkov. Tak ako v predzáhradke pred mesiacom som aj pod vinicou zakopal do zeme zvukový plašič na šesť malých monočlánkov, ktorý je schopný udržať poriadok na ploche 300 až 400 m2. Kým v ruke robí solídny rámus, zakopaný podľa návodu vydáva hore takmer nepočuteľný zvuk, pripomínajúci nepravidelné štebotanie vtáčikov. Dole už sa krty neprejavovali, dúfam, že dajú pokoj aj záhonom hore. Jedna sada batérií má vydržať polroka.

Solárne plašiče krtkov

V solárnych plašičoch som spojil konektory medzi NiMH akumulátorom, rozpojené na jeseň, a bzučiakom a okamžite sa rozozvučali. Keďže majú dosah len na 30 m2, umiestnil som ich na uhorkovisko a tekvicovisko. Takto by sme mali mať proti krtkom ochránené najdôležitejšie pestovateľské plochy v záhrade.

V nedeľu som tiež obnovil pachové odpudzovače divej zveri a pri tej príležitosti prečistil a premazal visací zámok na bráne. Zima sa na ňom trochu podpísala.

Pekný jarný víkend je za nami. Ale už teraz sa tešíme na ďalšie, ktoré budú nasledovať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.