Na pozemku máme okrem starého domu aj starú studňu. Hoci v dome neplánujeme trvale bývať a teda nepotrebujeme vodu v takom rozsahu, ako iné rodiny, chceli sme vedieť, aká tá voda je a na čo všetko ju môžeme používať. Takže okrem hĺbky studne a jej výdatnosti nás zaujímala aj kvalita vody v nej.
V minulosti bola voda zo studne využívaná dvomi rodinami ako pitná. Do susedného domu dokonca viedlo potrubie, ktoré som objavil pri prvom teste čerpadla a výdatnosti studne. Náš dom je bez vodovodu, voda sa ťahala vedrom na reťazi. V dome sa dvadsať rokov nebývalo, pozemok slúžil ako pastvina pre malé stádo oviec – živé kosačky trávy. Pôda je dobre prehnojená, no na druhej strane som sa obával, aký vplyv to bude mať na kvalitu vody v našej studni. Záhrada je v ulici, kde stoja iné trvale obývané domy, ale majú zavedený obecný vodovod, takže pitnú vodu majú nie zo studní, aspoň nie všetci. Neostávalo nič iné, len dať spraviť rozbor vody.
Rozbor vody nie je lacná záležitosť. Urobiť ho môžu rôzne laboratória, no vždy si za to nechajú zaplatiť. A bez rozboru vody sme nechceli riskovať a piť ju. Preto si na pitie vozíme vodu z mesta, z vodovodu aj kupovanú. Rovnako tak na umývanie rúk vozíme vodu v PET fľašiach. Vodu zo studne využívame len na polievanie rastlín.
Raz do roka je na Slovensku možnosť nechať si urobiť rozbor vody zadarmo. Je to na Deň vody, 22. marca. Preto som si zistil, kto a za akých podmienok tento rozbor urobí. V roku 2016 pripadal 22. marec na utorok. Ako som ale na internete zistil, vodárne aj hygiena nemajú stránkové dni v utorok a vodu na rozbor prijímali od ľudí v pondelok. Dobrá sranda. Ak sa na Deň vody niekto spoliehal, nič si vopred neprečítal a v utorok naklusal na regionálny úrad verejného zdravotníctva… Okrem UVZSR rozbor vody zdarma robili aj vodárne, ale v našom kraji bolo treba vodu doviezť do Lučenca. Keby ste čakali, že spoločnosť, ktorej za vodu platíme každý ťažké prachy každý mesiac, bude mať zorganizovaný zvoz z každého okresného strediska do ich labáku, opäť by ste sa veľmi mýlili. Čo už. Darovanému koňovi na zuby nepozeraj.
Takže sme doma pripravili a dobre vypláchli (vodou z vodovodu) dve poldruhalitrové PET fľaše, v záhrade v nedeľu nabrali vodu do nich a jednu som ja v pondelok odviezol do Lučenca a druhú odniesla Olinka na RUVZ (bývalá hygiena, ktovie ako sa to bude volať po ďalších voľbách) cestou do práce. Ja som sa v Lučenci dozvedel dve veci. Že výsledky budú v stredu ráno, dostal som lístok s telefónnym a poradovým číslom svojej fľaše (o pol ôsmej č. 31) a mám si zavolať. Poslať výsledky mailom? A načo, veď to bude jedno číslo. Zadarmo robia len rozbor dusičnanov, ostatné len za peniaze.
Olinka sa dozvedela, že výsledky budú o dva týždne, má sa zastaviť. Nechali sa ale ukecať, že jej to pošlú mailom (Neposlali, musela sa zastaviť po šiestich týždňoch), a urobia rozbor dusičnanov a dusitanov. Ostatné len za peniaze.
Hm, tak to sme si veľmi nepomohli. Deň vody má veľkú slávu a veľkú reklamu, na bezplatné rozbory vody lákajú v telke aj na internete rôzne reklamy, ale človek sa v podstate dozvie prd. Zato sa labáky dozvedia, kto má kde studňu a v akom stave vodu v nej.
Zase tak úplne na nič to nie je. Dusičnany hovoria o prieniku poľnohospodárskych hnojív do vôd, dusitany spôsobujú rozklad hemoglobínu, zníženie schopnosti transportu kyslíka krvou a v extrémnych prípadoch otravu, v lepšom prípade len poškodenie mozgu a orgánov tela.
Na Slovensku je povolená hranica pre pitnú vodu 50 mg/l pre dusičnany a 0,5 mg/l pre dusitany. Pre kojeneckú vodu a potraviny je hranica 10 mg/l dusičnanov a 0,1 mg/l dusitanov. Naša voda obsahuje 28 mg/l dusičnanov (veľmi podobné čísla boli z oboch labákov) a 0,030 mg/l dusitanov.
Či ju môžeme piť? Tento rozbor hovorí len o týchto dvoch látkach. Aby sa dala voda zo studne označiť za pitnú, bol by potrebný ešte mikrobiologický rozbor na obsah nebezpečných mikroorganizmov. Ak by obsah dusičnanov bol nad povolený limit, bol by tento drahý rozbor zbytočný. Na druhej strane, obsah dusičnanov a dusitanov sa v čase výrazne nemení, ak nedôjde k nejakej „nehode“ nad studňou, mikrobiológia sa môže zmeniť zo dňa na deň. Takže detailný rozbor vody a stanovenie pitnosti si necháme na inokedy. Pri terajšom spôsobe využívania záhrady a pobyte v nej si vystačíme s dovozom nápojov. V najhoršom si skočím do krčmy na jedno čapované 😉