Koniec tepla vonku nás núti schovávať sa viacej v dome. A úplne rovnako to vidia aj hlodavce. Myši sa sťahujú do vnútra, kde hľadajú ochranu pred zimou aj niečo pod zub. No my nemáme najmenšiu chuť deliť sa s nimi o priestor ani o jedlo. Nastal čas na deratizačné opatrenia v našej záhrade.
Kým v lete si môžeme nahovárať, že mačky zo susedstva, ktoré sú kŕmené granulami a konzervami občas nejakú myš ponaháňajú po záhrade, do domu nám určite nevlezú, na rozdiel od myší, ktorým stačí aj malý otvor. Osobne si myslím, že od hrabošov nám viac pomáhajú dravce, ktoré počuť na konci záhrady a možno aj nejaký ten plaz, hoci sporadicky vidíme len malé jašteričky. Takže si ako vždy nakoniec musíme pomôcť sami.
Už v minulosti sa nám osvedčilo chytanie myší na lepové pasce. Všelijaké to „humánne“ odchytávanie do pascí a následné odnášanie do lesov považujem za trápne pokusy okabátiť prírodu. Ani tak nejde o to, či a kedy sa myš z lesa vráti naspäť do domu, či sa vráti do iného domu a od ktorého suseda deložovaná myš sa nasťahuje k nám. Treba si uvedomiť, že myši roznášajú parazity a choroby najmä tým, že nemajú mechúr, teda špinia vždy a všade pri pohybe. A tiež to, že sa rozmnožujú priam raketovým postupom. Čím skôr sa myš prilepí do našej pasce, tým menej potomstva bude mať a my menej škody aj menej roboty.
Používam lepidlo na myši z obchodu, ktoré nanesiem na kus kartónu, odrezaný zo starej krabice, v ktorej sme nedávno niečo kúpili. Lepidlo roztečie, dávam vedľa seba dva pásiky, aby som vytvoril lepovú bariéru dlhšiu, ako je telo hlodavca, aby ju nemohla myš prekročiť. A v strede kruhu prilepím tým istým lepidlom návnadu. Kúsok údenej slaninky a polovičku orecha. Slaninu musíme kúpiť (na jedenie), ale orechov máme plnú záhradu.
Myši sú plaché a opatrné, preto najradšej bežia popri stene a v stiesnených priestoroch. Na také dávame aj hotové pasce. K stene, pod regál. A každý deň po príchode do záhrady ich kontrolujem. Ak je v niektorej chytená myš, vyrobím novú.
Potraviny máme v chalupe uložené v plastových uzatvárateľných boxoch, aby nie len nebolo cítiť ich obsah, ale aby sa do nich myši nemali ako dostať. No napriek tomu sa v miestnostiach občas nejaká myš objaví a aj lepové pasce občas nejakú chytia. Vzhľadom na vlhkosť v starom dome lepové pasce občas vymením, aj keď sú prázdne. Aby bolo lepidlo funkčné a návnada čerstvá a voňavá.