Záhrada v kopci

Návštevné dni sa pomaly končia

Keď sa medzi našimi známymi roznieslo, že sme si kúpili novú záhradu, mnohí z nich prejavili záujem sa do nej pozrieť. Najmä keď sme ju v rozhovoroch prezentovali ako permakultúrnu záhradu, nie klasickú dedinskú. Neverili nám totiž, že veľká záhrada automaticky neznamená aj veľa driny, ako si myslí väčšina. Kto to ale nestihol, už má asi smolu.

Záujem vidieť záhradu naživo podnietil zrejme aj tento web, na ktorom som už od začiatku uverejňoval naše postupy s prerobením prázdneho pozemku na ovocnú, zeleninovú a kvetinovú záhradu. Nejedná sa o žiadny produkčný pozemok s dôrazom na výnosy a efektívnosť, nepestujeme na predaj. Len chceme mať vlastnú zeleninu aj ovocie a chceme si záhradu užiť, nie sa v nej zodrať.

pohľad hore záhradou

Pre našich priateľov bolo zaujímavé zrejme aj presádzanie starších ovocných stromov, ktoré v našom okolí nie je bežné. A vôbec, takmer kompletné presťahovanie rastlín z jednej záhrady do druhej je nezvyklé. Všetko zrejme zaklincovalo naše (pravdivé) tvrdenie, že my v záhrade neokopávame. To je neuveriteľné, pri tom, aké množstvo a kvalitu zeleniny sme zo záhrady nosili.

čerešňa

Takže sa celkom často v našej novej záhrade na dedine ukázala nejaká návšteva. Celkom radi sme sa pochválili, poukazovali, čo sme kde zasadili, vysvetlili, ako bol zostavený vyvýšený záhon, a ako to v ňom funguje. Prečo majú mulčované záhony tvar „U“ a prečo je všade po záhrade slama alebo prečo je seno pri plote. Čo sú to tie malé zelené halúzky v zemi v rade za sebou. A odkiaľ sa vzali v novej záhrade také veľké stromy. Prečo sú všetky pichľavé kríky pri plote a kde som kúpil takú šikovnú bránu. Prekvapenie vyvolávala aj rýchlosť, s akou som postavil plot.

plot

Nemenej záujmu vyvolávalo zloženie ovocnej záhrady. Muchovníky, zemolezy, čínska datľa a iné, pre mnohých neznáme rastliny. Bežne známe ovocné stromy dopĺňa polievkový strom či málo obvyklá jarabina. Exkurzia živou záhradou bola vždy Olinkinou doménou a obdivované boli aj jej kvety kombinované so zeleninou. Ich vzájomná ochrana pred škodcami fascinovala návštevníkov, rovnako ako fakt, že sa v tejto záhrade ešte chemicky nepostrekovalo nič. Vlastné šípky, trnky či divé černice na pozemku boli už len čerešničkou na torte.

kosenia

Príjemné a teplé letné dni dovoľovali prehliadku našej záhrady ktorýkoľvek deň. Hoci aj popoludní po skončení pracovnej doby. Vždy sme si našli čas po prechádzke záhradou aj na posedenie pri káve alebo pri grile, hoci cez víkendové dni to bolo aj pre nás jednoduchšie. Pretože cez horúce dni sme museli navečer okolo pol siedmej-siedmej hodiny začať polievať niektoré rastliny. Mulč zníži spotrebu vody, ale polievanie úplne nevylúči.

Kvaky v záhone

Kvaky v záhone

Hoci je tohoročné babie leto skvelé, jeseň už klope na dvere. Aj keď sa po práci ponáhľame do záhrady, prídeme tam okolo pol piatej a o šiestej už slnko zapadá za stromy a kopec, začína byť v záhrade zima. A o siedmej už je šero a tma. Onedlho nám zmenia čas, tma bude už o šiestej hodine. Okrem toho zelenine končí sezóna, onedlho padnú listy zo stromov. Záhrada už nebude taká pekná, ako bola v auguste či začiatkom septembra. A ani sedieť vonku sa už nebude dať. Skrátka, kto nás nestihol navštíviť doteraz, tak teraz už to stráca význam. Holé stromy, prázdne záhony. To už si radšej pozrite fotky z tohto leta, napríklad z prvého výročného sumárneho článku.

grilujeme

Ako tak sa bude dať vonku poprechádzať a posedieť si pod starou jabloňou cez víkend. To budú asi jediné dni, kedy budeme môcť spolu v záhrade pracovať. Tričká a krátke nohavice už nahrádzame teplejším oblečením. Ešte stále máme čo robiť, ešte stále sme nestihli všetko, čo bolo na tento rok plánované, dokončiť. Aj keď je naša záhrada permakultúrna, neznamená to, že je bezprácna. Len je to jednoduchšie.

Ale aj zima v záhrade má svoje čaro. Len návštevy sa musia lepšie plánovať. Tak dovidenia v našej záhrade v kopci.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.