Záhrada v kopci

Slnko nabíja fúrik aj mobil

Každá práca ide lepšie do ruky, keď vám pomáhajú mechanizovaní pomocníci. Stroje však takmer vždy potrebujú prísun energie. A za energiu sa dnes platí a to nemálo. Hľadal som drobné vylepšenia, ako si pobyt v záhrade spríjemniť a uľahčiť a pritom nezbankrotovať. Využil som všadeprítomný a nekonečný zdroj.

Každý záhradník má rôzne stroje na spaľovací alebo elektrický motor. Rovnako tak aj my. Každý druh má svoje vlastnosti, výhody aj nevýhody. Elektrické musia za sebou ťahať kábel alebo mať akumulátor. A ten z času na čas treba dobíjať. Z elektriky. Či?

Výhodou našej záhrady je, že na pozemku stojí skolaudovaný starý dom s elektrickou prípojkou. Práve pre možnosť využívať elektrické stroje, ako sú štiepkovač, píly, vŕtačky, brúsky a iné ako aj pre nabíjanie akumulátorov ďalšieho náradia sme nechali elektrinu kompletne zrekonštruovať medzi prvými aktivitami v záhrade. Lenže ja som taký „divný pavúk“, že mi nepríde normálne neustále za niečo platiť. Najmä ak som presvedčený, že po dostatočnej penetrácii odberateľov budú ceny rásť (kto si nepamätá masívne dotácie na plynofikáciu kotlov na kúrenie na dedinách a následné zvýšenie cien plynu?) a že by sa to dalo robiť aj inak.

Kým človek zarába a dostáva plat, nie je problém platiť za všetky paušály a neobmedzenosti. No situácia sa môže prudko kedykoľvek zmeniť a ja som, zástanca názoru, že šetriť treba vtedy, kým je z čoho. A to sa týka aj investícii do budúcich úspor. Preto som sa pri zariaďovaní záhrady a domu rozhodol venovať časť prostriedkov solárnym technológiám. Postavil som teplovzdušnú solárnu sušičku ovocia aj inštaloval niekoľko solárnych senzorových svetiel vo vnútri domu.

Pri prácach najmä vo vnútri si občas potrebujem posvietiť. Mám malú ale silnú lampu na mobile, ktorý mám stále vo vrecku, ale mám aj prenosné LED svietidlo na baterky. Má nízku spotrebu a vydrží dlho svietiť. Vhodné je na plošné osvetlenie tam, kde mi stropné svietidlá dostatočne nedosvietia. Ale potreboval som občas aj nejaký menší lampáš.

Zvolil som si lampáš s akumulátorom a solárnym nabíjacím článkom. Veľkosť je daná vstavaným LiIon akumulátorom, ktorý má vysokú kapacitu, valcovitý tvar, dlhú životnosť. Takéto aku uprednostňujem nie len v ručnom náradí, ale aj pri modeloch a mám s nimi len tie najlepšie skúsenosti.

Navyše táto malá aku solárna baterka funguje aj ako powerbanka pre mobily a iné zariadenia s microUSB konektorom. Takže si ňou môžem nabíjať svoju Nokiu. Lampáš mám postavený na okne tak, aby sa cez deň nabíjal a tak je vždy pripravený na posvietenie alebo dobíjanie môjho mobilu. A pre prípad, že by som ho vyšťavil a stále si potreboval posvietiť, je vybavený aj nabíjacím konektorom microUSB. Príslušný nabíjací kábel bol súčasťou dodávky. Oba dva konektory sú na spodku lampáša uzavreté vodotesným skrutkovaným krytom, takže sa nemusím báť ani dažďa. A ešte jedna malá vychytávka. Konštrukcia lampáša je taká, že ak ho položím ležato v akejkoľvek polohe, vždy sa natočí tak, aby solárny článok smeroval nahor. To zaistí uprostred leta a uprostred dňa najvyššiu účinnosť nabíjania.

Súvisiace:  Bojlery naozaj nekupujem

solárna nabíčka a baterka

2400 mAh kapacita solárnou energiou nabíjaného LiIon akumulátora spoľahlivo nabije môj mobil a ešte ostane dosť energie na svietenie. Červená dióda ukazuje dobíjanie aj vtedy, keď je obloha zatiahnutá oblakmi. Nepotrebujem teda, aby svietilo slnko na jasnej modrej oblohe, jeho energiu mám stále k dispozícii.

Poviete si, že koľko asi tak ušetrím peňazí tým, že nebudem nabíjať mobil nabíjačkou zo zásuvky, ale solárnou nabíjačkou? Ale toto nie je len solárna nabíjačka, ale aj solárny lampáš. A úspora na baterkách do neho je už oveľa, oveľa vyššia. Ale mám ešte niečo väčšie.

Solárna nabíjačka autobatérie

Do záhrady to z domu máme autom desať minút. A aj späť. Motoristi tušia, kam mierim. Neustále krátke jazdy neprospievajú žiadnemu autu. Problémom je nízkoteplotná korózia výfuku, vyššia spotreba studeného motora a tiež slabšia kondícia autoakumulátora, ktorý sa po každom štartovaní nestačí poriadne dobiť; napomáha tomu aj povinné denné svietenie. A občasné zastavenie sa v niektorej predajni cestou do záhrady.

Batérie takto využívaných áut je potrebné občas dobiť, aby vás neprekvapilo ráno nenaštarovanie. Fungujú dva spôsoby. Dlhá neprerušovaná cesta, kedy baterku dobije alternátor auta alebo externá autonabíjačka. Na dlhé cesty nejazdím, nabíjačku autobatérie mám. Ale zadovážil som si tiež solárnu nabíjačku autobatérií.

solárna nabíjačka autobatérie

Jedná sa o skladací prenosný typ kufríkového typu. Vonkajší obal chráni svetlocitlivé panely pred poškodením pri transporte alebo uložení. Dodávané káble umožňujú nabíjať batériu cez krokosvorky alebo cez zásuvku zapaľovača v aute. Pred použitím sa „kufrík“ otvorí a vložené opierky vyklopením nastavia solárnu nabíjačku priamo proti slnku.

solrna autonabíjačka

Takže raz za čas, keď je slnečný víkend, zacúvam do dvora, otvorím kapotu, na strechu položím solárnu nabíjačku a krokosvorky pripojím na autobaterku. Celý deň slnko nabíja baterku auta, aby ma nenechala bez šťavy. Samozrejme, že som aj meral napätie batérie pred nabíjaním, počas nabíjania aj po skončení večer. Táto solárna nabíjačka svojím výkonom 4W je v strede dodávanej škály. Samozrejme, že na nabitie úplne vybitej baterky by ste potrebovali veľa dní, ale práve na také to udržiavacie dobíjanie je skvelá. Veď sa aj dodáva na tento účel prevážne pre karavanistov, ktorí strávia vždy niekoľko dní na jednom mieste a občasné zapnutie svetiel by postupne baterku vyšťavilo. Slnko ju dobije.

solárne nabíjanie motúčka

12 voltovú baterku má aj Motúčko. Na jedno nabitie vydrží asi šesť hodín, ale my ho nepoužívame trvale, skôr raz za čas urobíme jednu či dve jazdy záhradou. Takže ideálna situácia, aby som využil slnečnú energiu a nabíjal baterku Motúčka solárnou nabíjačkou. Úplné nabitie by trvalo asi tri dni, ale celé jedno popoludnie na slnku dostatočne nabije akumulátor natoľko, aby sme zase mohli bezstarostne jazdiť so senom alebo zeminou po záhrade.

Súvisiace:  Ďalšia kosačka v našej záhrade

Samozrejme, že solárne zariadenia nie sú zadarmo. Ale po ich zakúpení už nevyžadujú žiadne prevádzkové náklady. Stačí, že svieti slnko a ani nevadí, keď je trochu pod mrakom, žiarenia pre solárne články je dosť. Potom je už úplne jedno, či nabíjam raz za mesiac alebo každý deň, nič viac ma to nestojí. Ale hlavne, nie som závislý od distribučnej siete. Či majú poruchu, či im drbne ako tohto roku v januári a násobne zvýšia ceny, mňa sa to už netýka. Oveľa radšej zaplatím raz za nákup zariadenia a nemám potom žiadne ďalšie výdavky, ako kúpiť vybavenie, ktorého prevádzka ma potom stojí ďalšie peniaze a radšej ho nepoužívam. Je to ako v tom prípade, čo si jeden kúpil mercedesa, ale nejazdil na ňom, lebo benzín stál veľa peňazí 😉

Ešte poriešim solárne nabíjanie tužkových bateriek do foťáku a iných zariadení alebo akumulátorov do náradia a budem výrazne spokojnejší a nezávislejší.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.