Záhrada v kopci

Solárne svetlo aj v strednej miestnosti

Senzorom spínané svetlo je veľmi pohodlné. Nie len, že ho nemusíte zapínať, hlavne ho nemusíte vypínať, vypne sa samé. Veľmi sa osvedčilo v poslednej miestnosti nášho domu a Olinka sa pýtala, kedy bude také isté svetlo aj v strednej miestnosti. Už je.

Okrem toho, že senzorové svetlá sú pohodlné, aj šetria. Pri bežnom svetle na 240 V stačí raz zabudnúť zhasnúť… Pri rekonštrukcii elektrických rozvodov som nechal namontovať nové svetlá s LED žiarovkami, ale načo zbytočne platiť. Takže som vlani inštaloval prvé solárne LED svetlo so senzorom a jeho využívanie sa nám veľmi zapáčilo. Ide najmä o to, že či máte plné ruky alebo špinavé, nemusíte sa zaujímať o vypínač a jednoducho vojdete do miestnosti a svetlo sa rozsvieti. A po odchode z domu aj zhasne. A celý deň sa akumulátor v lampe nabíja. Takže nákup lampy je jediný krát, kedy za používanie solárneho svetla platíme. Bez ohľadu na to, koľko svietime.

LED lampa nad dverami

Solárne senzorové svetlo SMD Evo som namontoval dodávaným držiakom dvomi vrutmi do dreveného stropu nad dvere, podobne ako to prvé. Natočil som sklon svetla aj senzora tak, aby mi čo najlepšie vyhovovala reakcia na pohyb v miestnosti. Dvere sa nezvykle otvárajú doľava, do stredu miestnosti, teraz ale dokáže senzor zaznamenať plné otvorenie dverí a zapnúť svetlo.

solárny panel k svetlu

Solárny panel na nabíjanie vstavaného LiIon akumulátora som umiestnil do okna. Bolo to najjednoduchšie riešenie, keďže v stene nemáme nijaký otvor, ktorým by som viedol kábel. Neskôr prevŕtam strop a pod strechou vyvediem kábel k panelu nad gang. Lenže tu ma čaká ešte umiestnenie niekoľkých solárnych lámp so senzormi (o teste napíšem ďalší článok), tak neviem, kde bude optimálne miesto. Navyše montáž čatorní v zime mi umiestnenie soláru trochu skomplikovala 😉

Po zapnutí svetla hlavným vypínačom som ešte chvíľu ladil nastavenie citlivosti, svetelnosti pri ktorej sa to zopne a doby svietenia lampy po zopnutí. Keď Olinka prišla zo sadu odložiť veci, príjemne ju prekvapilo automatické rozsvietenie svetla nad hlavou, ktoré mieri do stredu miestnosti.

Senzorové svetlá sú návykové. Vojdeme do najpoužívanejších miestností v dome a svetlo sa zažne keď je šero alebo tma. A keď prídeme večer domov, vojdeme do bytu a tam je tma. Podľa Olinky by som s tým mal niečo urobiť 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.