Záhrada v kopci

V zime musím sliepkam častejšie meniť podstieľku

„Tebe je dobre, keď máš vlastné domáce vajíčka“ – nezriedka počúvam od známych. No mať vlastné slepačie vajíčka neznamená, že ich stačí poobede len pozbierať. Vyžaduje to oveľa viac starostlivosti, ako len hodiť sliepkam za hrsť pšenice alebo kus starého chleba.

Hoci je moje „slepačie hospodárstvo“ čo najviac zaizované, nie je úplne bez práce. Aj keď sa musím priznať, že najviac času pri sliepkach mi zaberie ich pozorovanie. Je to ukľudňujúci pohľad a navyše človek spozná povahu jednotlivých sliepok aj si ľahšie všimne nejakú nerovnováhu – črtajúci sa zdravotný problém.

Aby to tak mohlo byť, investoval som nemálo času a peňazí do vybudovania kurína. A aj teraz občas na ňom niečo vylepším. Čím viac človek premýšľa pred začatím chovu, tým menej času mu to potom zaberá. Ale nech už máte kurín akýkoľvek a sliepok koľkokoľvek, vždy sa musíte postarať o dodávku krmiva a vody, zber vajec a odstraňovanie trusu.

V domčeku, kam chodia sliepky nocovať, používam ako základ podstieľky drevené hobliny. Mohol by som dávať piliny, sliepky by ich žrali, čo im neprospieva. Mohol by som dávať seno, z toho sa práši a môže zatuchnúť, splesnivieť. Mohol by som dávať slamu, v dutinách stebiel sa držia parazity. Nemusel by som dávať nič a potom by som trus z podlahy dával dolu zbíjačkou. Takto vrstva hoblín, cca 10 cm, pôsobí aj ako tepelná izolácia podlahy, saje vlhkosť z trusu dobre sa kompostuje. Na spodok dávam ešte suché dezinfekciu Sandezia a nadrvené sušené orechové lístie. Starí gazdovia ho používali preto, že odpudzuje parazity.

V lete vydržia hobliny v domčeku dlhé týždne. No v zimných mesiacoch ich musím meniť oveľa častejšie. je to preto, že kým v lete sa zdržiavajú sliepky v domčeku len zo šesť hodín, v novembri už to býva hodín 14. A čo robia sliepky celý deň? Žerú a serú, teda žerú len keď je vidno, zato trúsia furt. A keď sú v domčeku dlhší čas, natrúsia oveľa viac, preto musím v jeseni a v zime podstieľku meniť častejšie. A keď si na to nedám pozor, alebo pár dní po sebe prší a neviem sa k tomu dostať, začína byť podstieľka celkom vlhká a ak sliepky niečo neznášajú, teda vadí im to a môžu ochorieť, je to prievan a vlhko.

Keď mením podstieľku za čistú, čistím aj znáškové hniezda. Z vyššie vymenovaných dôvodov v nich nepoužívam ani seno ani slamu, ale kupujem balenú drevitú vlnu. Dobre saje vlhkosť, ak sa podarí najmä mladým sliepkam na začiatku znášky rozbiť znesené vajíčko. Z drevitej vlny vytvarujem podušku do znáškového hniezda, pod ňu dám zase nadrvené orechové lístie a na vrch položím plastovú atrapu vajca. Aj keď si sliepky môžu vybrať, kde budú znášať, znášajú vždy tam, kde už je atrapa, resp. vajíčka. Stačí preložiť večer do iného hniezda a popoludní sú vajcia v ňom.

A keď už som bol pri tom čistení kurína, vyčistil som aj nášmu psovi búdu. Vyhádzal som už rozdrvenú drevitú vlnu do kompostu a položil som dnu vankúš peknej novej. Rony si ešte v priebehu čistenia prišiel pozrieť, čo mu v búdke stváram a večer si už spokojne podriemkával v novej čiste podstieľke. A keď behá vonku po daždi, drevitá vlna mu pekne vodu z kožúška odsaje a cez deň sa z nej odparí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.