Záhrada v kopci

Zatváraniny sme dali do tomboly

Čo môžete urobiť viac pre spropagovanie bezenergetického spôsobu konzervácie ovocia, ako venovať dva poháriky zatváranín do tomboly na Deň obce v dedine, k ktorej pôsobíte a takmer žijete? A tak sme to riskli. Kto to vyhrá a ako sa k tomu postaví?

Nový starosta výrazne zmenil vzťah úradu k občanom ale tiež občanov k úradu. A tak na predposlednej akcii sme sa ho spýtali, ako aj my môžeme prispieť k zdarnému priebehu akcií, ktoré obec organizuje. Príležitosť sa našla, ani sme sa nenazdali. Na pozvánke na Deň obce bola v rámci programu aj tombola. Keďže piecť koláče či pagáče nie sme zariadení, napadlo ma využiť práve tombolu. A tak som zo svojich zásob vybral jeden nevyužitý USB kľúč, poteší najmä mladších výhercov, a Olinka venovala dva malé poháriky zatváranín s malinami a černicami z našej úrody.

Keď som to bol v týždni odniesť starostovi, mimochodom môjmu dávnemu kolegovi z dnes už neexistujúcej firmy, tak som mu prízvukoval dve veci. Aby poháriky za žiadnych okolností nikto neotváral, ani výherca skôr, než mu dáme inštrukcie. A aby správne označili predmety ako „zatváraniny“ a nie „zaváraniny“. A keďže ani starosta rozdiel nepoznal, vysvetlil som mu, ako sa produkt pripravuje, a na čo je to dobré.

V tú nedeľu to bola veľká sláva a aj veľká horúčava. Prakticky celodenný program bol zakončený podvečer, keď už páľava ustúpila a po zaujímavom programe nasledovala tombola. Samozrejme sme si aj my zakúpili lístky, ale viac nás zaujímalo, kto vyhrá naše poháriky a ako bude reagovať.

Keď moderátorka oznamovala výherkyni, že vyhrala zaváraniny, zobral si mikrofón starosta, aby pani opravil, že sa nejedná o zaváraniny, ale zatváraniny a bližšie informácie o produkte a aj ako sa pripravuje, podáme my dvaja a ukázal rukou k miestu, kde sme stáli, pani sme zakývali, aby vedela, kto. Moderátorka na to dodala, že to považovala za preklep „zatváraniny“ a prečítala „zaváraniny“, lebo to sama nepozná.

Po skončení tomboly k nám prišla mladá žena, mamička malého dieťaťa a veľmi sa zaujímala, čo to zatváranina vlastne je. Olinka je vysvetlila postup prípravy aj použitia neskôr a pani veľmi prekvapilo, že sa nepoužíva ani teplo ani cukor pri príprave a ani chlad pri skladovaní. Prakticky bezenergetický spôsob konzervácie ovocia, čo ju veľmi potešilo práve s ohľadom na malé dieťa a jeho výživu a sľúbila, že k nám príde na návštevu, aby získala ďalšie zaujímavé informácie, vrátane toho, že my nerýľujeme ani neokopávame, čo by jej značne uľahčilo starostlivosť o záhradu, ktorú má pri dome prakticky o jednu ulice ďalej od nás.

Verím, že aj ďalší prítomní si neskôr doma vygúglili, čo je to zatváranina, ešte stále majú možnosť takýmto spôsobom zakonzervovať maliny a černice a budúci rok akékoľvek bobule.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.