Záhrada v kopci

Zvýšili sme výkon fotovoltickej elektrárne

S jedlom rastie chuť a platí to nie len pre svoje vlastné vyprodukované potraviny. Ako sme zistili, rovnaký princíp funguje aj pri využívaní vlastnej energie. A tak sme prikročili k plánovanému rozšíreniu našej elektrárne v druhej etape. Bol najvyšší čas!

Viete, prečo sa u nás v zime musí kúriť? Lebo nesvieti slnko. Znie to ako detský vtip, ale je to krutá realita. Slnko na našu zem svieti pod horším uhlom, slnečné lúče prekonávajú cez atmosféru dlhšiu dráhu a výsledkom je menej odovzdanej energie, či už vo forme tepla do pôdy a tvrdých predmetov, alebo aj do solárnych panelov. A navyše slnko svieti kratší čas a častejšie cez hmly či zamračenú oblohu. Takže v chladnejšom počasí máme vyššiu spotrebu energie nie len na svietenie a kúrenie, ale súčasne máme k dispozícii menej energie zo Slnka.

A veru to bolo badať v októbri, že to nie je len teória. Kým v lete nám našich prvých šesť fotovoltických panelov stačilo na zohrievanie vody v bojleri aj pečenie kohútikov či lekvárov v elektrickom sporáku, bez problémov utiahli čerpadlo na vodu a uvarilo niekoľko šálok čaju alebo kávy cez deň, a k tomu takmer nonstop bežal v zadnej miestnosti odvlhčovač vzduchu, v priebehu októbra sa miska váh prevážila a z občasného nadbytku elektriny sme sa dostali do jej deficitu. A veruže sme občas pustili elektrický sporák alebo olejový radiátor aj zo zásuvky distribučnej spoločnosti.

Kto býva pripravený, nebýva prekvapený a s takouto situáciou som rátal. Vedel som, že to príde, aj to že okolo zimného slnovratu bude naša elektráreň prakticky len na ozdobu. Zatiaľ teda v dome ešte nebývame, takže na to svetlo a kávu hádam stačiť bude 😉 a zakúrime si plynom, kým sa dá.

Takže pripravený som bol, už dávnejšie som mal v drevenom prístrešku uskladnených niekoľko starších solárnych panelov, ktoré som kúpil za výhodnú cenu. Ale v prístrešku nič nevyrobia a keď som sa dozvedel, že termín rekonštrukcie kúpeľne sa odkladá, „swapol“ som úlohy a venoval sa našej elektrárni.

Najskôr som zbehol pre solárne profily a nejakú bižutériu a na už osadené strešné háky som upevnil profily a postupne aj šesť panelov. Pre jedného človeka to nie je jednoduché, dva a niekedy tri rebríky mi pomohli. Kým panely som upevňoval postupne zvonka, ku kabeláži som sa dostával zvnútra prístreška. Celkom zaujímavá práca v štýle „ježko v klietke“, ale podarilo sa mi upevniť káble k panelom aj inštalovať chráničky a doviesť solárne vodiče do nového kombinerboxu pri dverách prístreška, odkiaľ vedie uzemnenie späť von aj vedenie k strojovni elektrárne za stenou.

Súvisiace:  Je teplo a sucho

Kým dorazil meškajúci objednaný solárny regulátor nabíjania pre tieto panely, pripojil som ich k osadenému rezervnému regulátoru. A nastavil všetky parametre podľa prvého, ktorý u nás maká už od februára. A pripojil regulátor k panelom, aby prvé elektróny z tohto poľa začali tiecť do elektrárne.

Kým prvé pole je nasmerované z juhu trochu na východ, čo je vhodné najmä po ránu pre dobitie bateriek po noci, toto nové pole smeruje zo západu trochu na juh, obe sú na seba kolmé. Kým prvé pole je nasmerované proti slnku v letnej pozícii, nové pole má uhol asi 20°, čo je pre soláry absolútne nevhodné. Ale toto všetko platí len vtedy, keď slnko svieti a obloha je modrá. Za takejto situácie a dobrého uhla slnka voči panelom panely dávajú maximálny výkon.

Úplne iná situácia je, ak je obloha zatiahnutá, biela, takzvané rozptýlené svetlo. Vtedy je úplne jedno, na akú svetovú stranu sú panely otočené, ak smerujú hore k oblohe, vyrábajú. Samozrejme menej, ako plne osvietené, ale vyrábajú. A práve takéto zamračené dni nás čakajú v zime. Takže panely na prístrešku, orientované na juhozápad „pochytajú“ posledné slnečné lúče pred západom slnka, kedy už prvé pole panelov je z uhla, a tiež vyrábajú pri zatiahnutej oblohe už skoro ráno po východe slnka spoza kopca, kedy majú slnko vlastne ešte „za chrbtom“. A pri zamračenom nebi vôbec nevadí, že tretina panelov je dopoludnia zatienená našim domom s komínmi a neskôr ovocnými stromami, lebo vtedy tiene nie sú. Síce to vyrába menej, ale stále. A keď vyjde slnko, vyrába len polovica panelov, zato oveľa viac.

Skrátka máme viac panelov, vyrábame viac elektriny aj za zhoršených podmienok a celý deň, od východu po západ slnka.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.