Záhrada v kopci

Zasadili sme lipu

Mať lipu v záhrade, to bolo jedným zo snov Olinky. Lenže sadenice lipy nie je také jednoduché zohnať ani zaplatiť. Nakoniec sa ich niekoľko objavilo u nás a teraz sme riešili, ako ich zasadiť v neoplotenej hornej časti záhrady. Radosť z nej bude mať nie len včelár, ale aj my, na čaj z vlastnej lipy sa už teraz tešíme.

Lipa je dlhoveký a symbolický strom, ktorý sa rokmi môže rozkošatiť naozaj do impozantných rozmerov. A sedieť pod takým mohutným stromom môže byť príjemným zážitkom, ktorého sa asi dožijú už len naši potomci.

Lipe sme vybrali miesto na hornom konci záhrady. U susedov tu rastú staré jablone, ktoré pravdepodobne do dvadsiatich-tridsiatich rokov prestanú existovať. Lipa tu potom bude mať pre svoj rast dostatok priestoru. Zatiaľ však bude trochu chránená pred vetrom z kopca aj silným slnkom.

Mladé stromčeky však treba chrániť pred srnčou zverou, ktorá sa po tejto lúke rada špacíruje v lete aj v zime. A že si rada pochutnáva na kôre stromov vidno v susedovej záhrade, kde už kvôli tomu vyschlo niekoľko mladých stromčekov, našťastie prevážne z náletov. Inšpirovaní českým pestovateľom sme využili zvárané pletivo, ktoré je pri výsadbe zakopané do zeme asi 30 cm hlboko.

Individuálna ochrana stromčeka zváraným pletivom

Do vykopanej jamy sme vložili pletivo dĺžky asi 110 cm, teda vytvoril som kruh priemeru cca 30 cm, a do stredu vložili mladú sadenicu lipy od nášho priateľa. Pletivo má výšku 180 cm a jedná sa o zvyšok z výstavby plota okolo našej záhrady. Poplastované drôty sú priemeru 2,5 mm. V spodnej časti je kruh uzatvorený zaháknutím vodorovných koncov pletiva, vyššie som to držal roztvorené, kým Olinka pridávala jemnú zeminu. Správnu polohu stromčeka pomáhal udržiavať drevený kolík v okách pletiva.

Zasadená mladá lipka

Postupne bol fixovaný stromček aj pletivo a na záver dostala lipa uvítací kamienok, ktorý bol vykopaný vo výsadbovej jame. Pred uzatvorením pletiva bol kolík zabitý do zeme vedľa stromčeka, aby ho pomáhal stabilizovať.

Keď bolo všetko hotové, zakvačil som vodorovné drôty do zvislých a uzatvoril ochranný valec okolo stromčeka. Aby celá ochranná konštrukcia získala stabilitu, zhora som zabil silný drevený kolík a upevnil ho hrubým pozinkovaným drôtom.

Pôvodne sa na individuálnu ochranu stromčekov používa zvárané pozinkované pletivo s okami 10 x 10 cm z drôtu hrúbky 3,15 mm. Pretože celý 50 m balík nedokážeme spotrebovať, využil som zvyšky pletiva z plotov, ktoré je tiež zvárané, len z tenšieho drôtu. Oká má 10 x 5 cm, ale Olinka dokáže cez ne prestrčiť ruku pri výsadbe. Keďže je celý ochranný valec slabší, rozhodol som sa stabilizovať ho dreveným kolíkom. Viazací drôt je zámerne nechaný s ostrými koncami. My vnúčence nemáme a zver sa nemá čo okolo stromčeka motať 😉

Súvisiace:  Aj trnky sú dobré na drevo

Na záver výsadby sme lipu dobre poliali a v augustových horúčavách, ktoré u nás v apríli panujú, dostala lipka vodu každý druhý deň. Že jej prostredie svedčí, ukazujú rozvíjajúce sa púčiky listov. Medzičasom sme spodok aj zamulčovali trávou, aby sme znížili výpar vody z pôdy.

Lipa je prvým vysadeným stromčekom v hornej časti záhrady. Kým dokončíme oplotenie sadu, budú mať stromčeky svoje vlastné malé oplotenie. Píšem stromčeky, pretože už pribudol k lipke ďalší exemplár, neďaleko brány. O tom ale v ďalšom článku.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.