Záhrada v kopci

Kúpili sme elektrickú kosačku

Každý rok sa snažíme postupne vylepšovať svoju záhradu aj jej vybavenie. A tak každý rok dokupujeme nie len rastliny a stromčeky, ale aj stroje a zariadenie. Na jar sme si kúpili novú kosačku, prvú elektrickú a prvú na kolieskach a so zberným košom na trávu.

Nie, že by sme kosačiek mali málo, len máme veľkú záhradu 😉 A ako ju postupne osádzame kvetmi, kríkmi a stromami, zisťujeme, že sa rozširuje počet rôznorodých plôch. Kým prvú sezónu nám na kosenie trávy stačil kolieskový krovinorez Zipper, vlani už som menšie a členitejšie plochy kosil radšej stredným krovinorezom Fieldmann FZS 3020-B a popri malých vŕbach alebo okolo kvetov Olinka najradšej používala akumulátorový vyžínač s tenkou strunou.

Kosiť zatrávnený dvor aj predzáhradku krovinorezom sa ukázalo ako nie najlepšie. Dôvodom je fakt, že sa nejedná o rovné plochy. V minulosti podmáčaná predzáhradka ešte nieje úplne vyrovnaná a vo dvore pri bráne, aj pri použití drevnej štiepky, sa predsa len vytvorili po autách mierne koľaje. A vyžínače dokázali svojou strunou občas vytvoriť nepekné oblúky až do zeme.

No a k tomu ďalší problém. Čakalo nás obdobie, kedy Olinka nebude môcť v záhrade pracovať a dvíhať bremená. Teda ani hrabať trávu a nosiť ju v kalfase alebo zvážať Motúčkom. A naša záhrada je predsa len projektovaná na „obsluhu“ dvomi osobami. Pri tráve sme začali pokukovať po motorových kosačkách so zberným košom alebo alternatívne po elektrických kosačkách, keďže „problémové“ plochy sú blízko domu.

Nakoniec sme kúpili elektrickú kosačku s podvozkom Florabest FRM 1800 v Lidli. K nej sme museli dokúpiť aj 30 m predlžovací kábel 10 A, pretože naše 16 A káble sú hrubé a ťažké. Obišiel som celé mesto, všetky obchody, nikde ho nemali, v jednom vraj koncom týždňa. Nakoniec sme ho kúpili v akcii v Kauflande 🙂

Prvé kosenie vo dvore

Aj keď vo dvore sú stále badať rozdiely pri kosení nerovností, po dvoch dňoch už nie sú viditeľné. Na prácu s káblom (a bezpečnosť) sa dá zvyknúť, vadí mi časté zastavovanie. Jarná hustá tráva rýchlo zaplní päťdesiat litrový zberný kôš. Trávu však z neho môžem vysypať priamo tam, kde potrebujeme mulčovať.

Elektrickou kosačkou až do vinice

Ďalej v záhrade, kde je terén oveľa rovnejší, je kosenie jednoduché a pohodlné, samozrejme furt ma zdržiava vysýpanie koša s trávou. S tromi predlžovačkami (celkom 80 m) sa dostanem až do vinice. Krovinorezom pokosím viac, no občas trafím aj nejakú tú jahodu. Po elektrickej kosačke treba viac dočisťovať, ale je to bezpečnejšie aj pohodlnejšie. No a hlavne za ňou netreba trávu či seno hrabať a voziť na miesto mulčovania.

Súvisiace:  Je sto slizniakov veľa alebo málo?

Miesto, kde v lete oddychujeme a grilujeme sa touto kosačkou tiež dobre udržiava. Výška trávnika sa dá nastaviť centrálne od 20 do 70 mm, po vyskúšaní sme na jar nechali 30 mm. Kosiť nám stačí každých desať dní (hodilo by sa aj častejšie, na jar chýba materiál na mulčovanie, len nie je čo). Nepokosená tráva by nemala byť vyššia ako 15 cm, lebo potom už 1,8 kW motor dosť dusí vysoká a hustá tráva. 44 cm záber kosenia je celkom fajn.

Kosačka nemá pojazd, treba ju tlačiť, ale na miestach, kde ju používame, je svah minimálny. Kosenie s ňou trvá dva razy toľko, čo Zipperom, ale ak zarátam aj hrabanie a transport sena, tak je to vlastne za jedno, len to spraví jeden človek. Veľkou výhodou najmä pre Olinku je, že po kosení elektrickou kosačkou nemusí čisť gang pri dome ani kamennú špirálu od kúskov trávy, ktoré tam nahádzal krovinorez. Takže okrem toho, že pekne kosí, tak šetrí aj čas 😉 No a zaberá trochu miesta v dome.

1 Komentár

  1. Pingback: Radca ako vybrať záhradnú kosačku na trávu | | Pestovanie.info

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.