V kuríne pod napájačkami. Začali mrazivé dni a noci, ale aj napriek tomu je potrebné zabezpečiť sliepkam pitnú vodu. S pšenicou nie je problém, ak je v krmítku suchá, mráz jej nevadí. Voda je potvora, v zime zamrzne. U nás nie 😉 Máme vyhrievané napájačky.
Kvôli sliepkam a kvôli psíkovi chodím do záhrady každý deň. Minimálne všetko skontrolovať, psíka nachovať aj sa s ním zabaviť. A všetkým dať čerstvú vodu. Aj keď sliepkam voda nezamrzne, tak je špinavá. Na zobákoch aj pri hrabaní vedia do vody nahádzať bordel. A špinavá voda znamená choroby. Takže dvakrát denne meniť. V lete je to jednoduchšie, majú napájací systém s centrálnym zásobníkom. V zime je to náročnejšie Zato ale vajíčka, pri súčasnej cene v obchode, kompenzujú cenu paliva do auta na cestu do záhrady a späť.
Vo výbehu mám betonovú tvárnicu, vysokú 25 cm, na nej škridlu. Pod škridľou horí náplň do náhrobného kahanca a cez škridlu zohrieva napájačku s vodou. Mám skúsenosť, že na zimu veľká je na škodu, skôr zamrzne na vrchu. Lepšia je menšia, tak 4 litre. Do mrazu -4 až -5 °C stačí jeden kahanec, do -8 °C radšej dávam dva, pri väčších tri. Jeden vydrží 96 hodín, teda 4 dni. Ak stojí v tvárnici kolmo, inak potom odhorieva rýchlejšie.
Keďže nemám možnosť doviesť do výbehu elektrický prúd, nemôžem používať elektrickú výhrevnú dosku. Potom je použitie náhrobných kahancov jednoduchým spôsobom, ako zaistiť sliepkam pitnú vodu. Keď ráno vyjdú z domčeka do výbehu, majú potom k dispozícii krmivo a aj vodu. Akékoľvek obmedzenie v tomto smere by znamenalo zníženie znášky a ohrozenie ich zdravotného stavu. S takýmto riešením nemusím do záhrady utekať hneď ráno, mám čas urobiť všetko, čo potrebujem a prísť neskôr. O sliepky je dobre postarané a potom sa tiež ony postarajú o našu potravu.