Záhrada v kopci

Divé paradajky môžu prerásť cez hlavu

Malé žltooranžové plody v malých strapčekoch len málokto v našej záhrade spozná. No každého udivuje ozrutnosť, do akej nám tu rastú. A slovo „ozrutnosť“ je tu na mieste. Divé paradajky vytláčajú všetko ostatné nie len zo záhonov.

Keby ste vedeli, ako to všetko začalo. Olinka si objednala semiačka až z Prahy, šesť ich prišlo v jednom sáčku! Z nich jej vyrástli dve rastlinky a v starej záhrade prežila jedna rastlina. Z jej plodov si opatrne nasušila ďalšie semiačka a tie vysiala doma do sadbovača, aby sme mohli vysadiť malé rastlinky aj v medzičase kúpenej novej záhrade.

Čo sa dialo potom sme sa nestačili čudovať. Na krajoch vyvýšeného, vtedy jediného, záhona sa rozrástli tak, že sme museli použiť armovanú betonársku sieťovinu, aby nám divé paradajky nezadusili papriky a paradajky hneď vedľa. A tie priesady, čo sme dali do záhonov vedľa alebo ku stromov, sme museli udržiavať rezom v medziach slušnosti, lebo pri nich nič nemá šancu na život.

divé paradajky na severnej strane vyvýšených záhonov

Divé paradajky naozaj rastú ako divé (dobrá pôda a dostatok vlahy) a sú odolné aj voči plesni rajčín. Na kríčkoch sú plody až do prvých mrazov a sú stále jedlé. Tie, ktoré prezrejú a prasknú, vytrúsia semená pod seba. Presvedčili sme sa, že ani tohoročné mrazy -23°C im nerobili problém, divé paradajky nám vyklíčili na všadejakých miestach v záhrade.

divé paradajky a kríčkové paradajky na záhone

Samozrejme, že Olinka ich vysiala do sadbovačov s veľkými paradajkami a v máji sadila do záhonov na plánované miesta. Po pár týždňoch nebolo poznať, čo rastie samé od seba a čo sme predpestovali, všetko bolo v rovnakej veľkosti a kondícii. A tak nám divé paradajky rastú nielen na krajoch vyvýšených záhonov, ale aj pod nimi, vedľa nich v uličke, dolné uhorkovisko nie je pre ne ani vidieť.

divé paradajky na južnom konci vyvýšených záhonov

Jediný „problém“ je s nimi ten, že divé rajčiny majú malé plody. Síce žlté plody na kríčkoch v záhrade dobre vyzerajú, ale trochu dlhšie trvá, kým sa ich naoberá malá miska. Zo žartu hovorievam, žena ne treba česák na čučoriedky. A odtrhnúť celý strapec nie je možné, lebo kým na jednom konci sú už zrelé plody, na jeho druhom konci sú ešte zelené. V každom prípade majú plody divých paradajok skvelú chuť.

krík divých paradajok obsypaný plodmi

Vyzerá to, že sa divé paradajky vedia samé vysiať po záhrade. No aj tak ich budeme doma predpestovávať zo semiačok, pre istotu. A keď vyrastú kde nemajú, napríklad pri schodoch do domu, tak ich usmerníme, postavíme kolíky či oporu alebo na načisto zlom mieste vytrhneme. Veď do kompostu sa toho zmestí veľa, ale vôbec nie je od veci, keď kdekoľvek v záhrade máme rôzne plody a môžeme si pri práci alebo prechádzke naším kráľovstvom len tak zobnúť niečoho dobrého.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

9 Komentáre

 1. zuzana

  dobry den, dali by sa poslat semienka tych divych paradajok.. dakujem
  zuzana

  1. Záhradník (Autor článku)

   Dali. Pretože vás je viac, čo máte záujem o semienka, dali sme sušiť ďalšiu várku. Poslal som Vám email.

 2. Števo

  Dobry den, mam zaujem o semiačka divich paradajok, vedeli by ste mi poslať?
  Dakujem

  1. Záhradník (Autor článku)

   Poslal som Vám email….

   1. Števo

    Dobry den, viete mi poslať ešte raz email, nejak so ho zapatrošil 🙂 Semena som dostal dakujem.

 3. Silvia

  Dobry dem chcela by som sa spytat, ci nemate nahodou este naviac semienka divych paradajok.

  1. Záhradník (Autor článku)

   Žiaľ už nie. Divé paradajky nám už rastú samé v záhrade na rôznych miestach, semená prezimujú v/na zemi a na jar klíčia aj na nemožných miestach, teraz už ich skôr musíme klčovať.

 4. Martin

  Dobrý deň, chcel by som sa informovať či by bolo možné od vás zohnať zopár semiačok divých paradajok, posledné roky sa nám nedarí dopestovať odrodu býčie srdce, je náchylná na choroby, preto by som chcel skúsiť vrublovanie do divej odrody paradajok. Veľmi by som vám bol vďačný.

  1. Záhradník (Autor článku)

   Dobrý deň, teraz žiadne semená nemáme, ale nejaké divé paradajky v záhrade rastú, tak ak bude možnosť, nejaké nazbierame. Máme toho totiž „na hlave“ teraz trochu viac, ako je nám milé. Napíšte mi cez Kontaktný formulár, prosím.

   Ideálne by bolo, ak by ste sa vedeli koncom leta zastaviť u nás a sami zobrali plody na vypreparovanie. Máme ich viacero variant, aby ste videli, do „čoho idete“ .

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.