Vypestovať ovocie v záhrade od nuly predsa len dlhšie trvá. Zato zelenina, ako jednoročné rastliny, dáva úrodu prakticky do pár týždňov až mesiacov od zasiatia či zasadenia. Okrem prvých reďkoviek a cibule už sme mohli ochutnať ďalšie zrelé kúsky.
Zeleninu pestujeme na troch typoch plôch. Najvýraznejším prvkom dolnej časti záhrady, určeným práve pre zeleninu, je vyvýšený záhon. Jeho výhoda recyklovania materiálu zo záhrady a predĺženie vegetačnej doby aj zníženie námahy pri udržiavaní a zbere úrody je vyvážená nevýhodou, a tou je potreba občasného polievania. Rastliny v ňom totiž nemajú šancu ťažiť zo zásob vody v pôde, a hoci slamový mulč chráni povrch záhona pred burinou aj vysušovaním, občasná zálievka, podľa počasia, je nevyhnutná. Do vyvýšeného záhona sme sadili o niečo neskôr, ako inde, aj preto tu čakáme úrodu neskôr. Najväčšiu plochu obsadili paradajky, divé paradajky a kaleráby, z nich ale polovica sa neujala. Ale tie kaleráby, čo vzišli, sa tu cítia dobre a začal ich zber. A chutia rovnako dobre, ja ich mám veľmi rád. Ďalej papriky a baklažány a jedna kapucínka pre okrasu aj ako návnada pre vošky. Najmä divé paradajky rastú skutočne ako divé, takže sme im miesto museli ohraničiť oceľovým pletivom. Objavujú sa na nich prvé plodíky, ale ešte chvíľu si na ne počkáme.
Zato v nízkych záhonoch „U“ sme už dávnejšie pozberali šťavnaté a do obrovských rozmerov rastúce červené reďkovky, ostala len jedna, na semeno. A pretože rastú samé a dobre chutia, Olinka vysiala do vedľajšieho záhona ďalšiu várku. Tiež sa im vo vlhkej pôde pod mulčom darí, rastú tak, že sa vedľa seba nezmestia a prišiel rad na vyťahovanie tých najväčších z nich zo zeme. Aby sme mali na raňajky doma a aby tie zvyšné mali dosť miesta pre rast 😉
Už sme ochutnali prvý hrach, ale to bola výnimka, ostatný ešte čaká, kým dorastie a dozreje na konzumáciu. Zato kvaku sme už jedli. Zelenina veľkosti repy chutí medzi kalerábom a reďkovkou. Opäť sme vybrali najväčšiu, aby uvolnila miesto menším, nech dorastú.
Tretím miestom pre zeleninu sú „Déčka“ pod stromami. Využívame kvalitnú kyprú zem aj vlhkosť, ktorá sa tu drží a súčasne stromy poskytujú rastlinám pod sebou rotujúci tieň. Nie sú spaľované celodenným slnkom a vody majú zásobu, takže opäť čo najmenej práce s polievaním. Údržbu zjednodušuje mulč, takže zase žiadne okopávanie, minimum buriny. Vzájomná kombinácia cibule a jahôd predstavuje synergický efekt vzájomnej ochrany pred škodcami, medzi nimi sa objaví paprika či paradajka lebo bylinky, využívané na prípravu čaju.
Na jar sme k plotu nasadili množstvo malín rôznych odrôd a už sme ochutnali prvé zrelé bobule. Pribúdajú prakticky každý deň, takže večer po práci počas prechádzky po záhrade si dáme spolu s jahodami spod stromov.
Pri plote sme pri kosení vynechali priestor pre bylinky a lesné jahody a tie sa už červenajú.
Záhony predstavujú celkovú plochu asi 60 m2 plus plochy pod stromami. Nie je to veľa, ale zelenina je rovnomerne rozložená po celej záhrade. Má to dva významy. Tým, že nie sú všetky rovnaké rastliny pohromade, nie sú tak náchylné na škodcov. A súčasne máme možnosť „zobnúť si“ z čohokoľvek bez ohľadu na to, v ktorej časti záhrady práve sme. Stačí sa poprechádzať a najesť sa.