Záhrada v kopci

Drevená konštrukcia vyvýšených záhonov

Nedávno som písal, ako sme konečne vykopali základy pre dva vyvýšené záhony, určené na pestovanie zeleniny v našej záhrade. Hneď, ako mi doviezli drevo na ich obrubu, som sa pustil do práce na prvom záhone. Druhý budem robiť v lete, keď bude viacej času. Doma nám totiž dorastajú priesady do veľkosti, keby bude čas dať ich do zeme.

Vyvýšené záhony majú niekoľko vlastností. Pre nás je dôležité, že na pozemku, kde býva na jar aj jeseň prebytok vody, nebudú korene rastlín zbytočne podmáčané a nehrozí ich hniloba. Druhou veľkou výhodou je, že sa v nich spotrebuje prebytočný rastlinný odpad, vznikajúci pri prácach v záhrade a premení sa na humus, čo ušetrí peniaze za likvidáciu odpadu a nákup hnojív. Tretím faktom je skutočnosť, že rozkladajúci sa materiál zahrieva celý záhon a tým aj korene rastlín. Niektoré pramene udávajú zvýšenie teploty od 2 do 4 stupňov Celzia. To predlžuje vegetačnú dobu zeleniny a dovoľuje neskorší zber oproti pestovaniu v klasických záhonoch. Poslednou vlastnosťou je fakt, že sa výška obrábanej pôdy a tým aj rastliny dostanú na vyššiu úroveň nad okolitým terénom a pri pestovaní a zbere zeleniny sa nemusíme zohýnať. To je veľké plus pre každého, kto má problémy s chrbátom. Takto potom dokáže pracovať v záhrade dlhšie a necítiť bolesť ani únavu.

Nevýhodou je potreba nakúpiť prvotný materiál a zbudovať celú konštrukciu záhona. Pôvodne som uvažoval nad tým, že požiadam o honorovanú pomoc svojich kamarátov, čo by malo niekoľko výhod. Ja by som s kamošmi oveľa skôr dokončil práce v záhrade a mohol sa opäť venovať jednému zo svojich hobby. A oni by získali nie len možnosť lietať so mnou nad záhradou so svojimi modelmi, ale tiež by sme si pár krát posedeli pri grilovačke v záhrade. Neviem, čo ich nezaujímalo viac, skrátka som na to ostal sám a musel som sa budovaniu vyvýšených záhonov venovať len s pomocou Olinky. A tak grilovačka bude s inou partiou a polietať si viem aj sám 😉

drevo

Tak som sa teda rozhodol mierne upraviť pôvodný plán. Zmenšil som záhony z 10 x 1,5 na 9 x 1,5 metra, čo mi umožnilo využiť trojmetrové foršne hrúbky 45 mm namiesto päťmetrových, po dohode s dodávateľom som objednal šírku 20 a 15 cm. Takže s drevom som mohol manipulovať sám alebo s pomocou priateľky. Musel som síce kúpiť viacej hranolov aj viacej skrutiek, na druhej strane väčšia prácnosť bola vyvážená tým, že som nikoho pomoc nakoniec nepotreboval.

Vymeranie záhonov nad vybagrovaným základom

Vymeranie záhonov nad vybagrovaným základom

Prvou vecou, čo som musel urobiť, bolo opäť vyznačiť v teréne vnútorný obvod vyvýšených záhonov. Opäť som použil drevené kolíky a špagát. Potom bolo treba skontrolovať sklon terénu aj vnútra vykopanej jamy. Čísla ma nepotešili, ale stačilo na severnej strane odkopať trávnaté drny do asi tretiny záhona za neustáleho kontrolovania dlhou vodováhou. Nechcel som zanorovať dosky do zeme, ale ani nechcel vytvárať prílišné schody. Dohodli sme sa, že detailné úpravy terénu spravíme až po dokončení druhého záhona.

S Marekom sme upravili rovinnosť terénu okolo záhona a jeho hĺbku

S Marekom sme upravili rovinnosť terénu okolo záhona a jeho hĺbku

Vyrovnanie terénu ale spôsobilo zníženie svetlej výšky záhona v jednej pätine, tak sme sa s Marekom pustili do rýľovania a vo vybagrovanej jame postupne ubrali pár centimetrov na ploche asi 2 metre. Nakoniec som bol s priestorom pre záhon spokojný a mohol som pristúpiť k jeho ohradeniu.

Koniec prvého dňa montáže záhona

Koniec prvého dňa montáže záhona

Aby materiál ohradenia niečo vydržal, zvolil som ako materiál smrekovec (červený smrek). Jeho cena nie je oveľa vyššia, ako cena obyčajného smreka, no vydrží dlhšie aj vo vlhkom prostredí. Podľa kvality dreva a jeho hrúbky to odhadujem na desať rokov. Zhruba toľko aj vydrží hlavný materiál v záhone, potom bude treba záhon rozobrať. Rozhodol som sa drevo nijako chemicky neošetrovať, takže po skončení životnosti aj materiál ohradenia záhona poslúži ako materiál do záhona 😉

Na kolmosti stĺpikov záleží

Na kolmosti stĺpikov záleží

Materiál sme od auta v ulici doviezli čo najbližšie k budúcim záhonom pomocou motúčka, na ktoré som položil malú paletu, na ňu osem foršní a už sme šli, za fúrikom samozrejme. Drevo sme zložili v tieni, aby naň nepražilo zbytočne celý deň slnko. Aj tak som sa nevyhol miernemu skrúteniu niektorých foršní, ale to nie je nič, čo by som nezvládol.

Súvisiace:  Uhorky už to majú za sebou

zahon

zahon

rezanie foršní

rezanie foršní

Tesne u záhona som si spravil improvizovanú stolársku dielňu. Opäť pomocou Motúčka som z domu priviezol malú a veľkú paletu, ručný akumulátorový cirkulár („kocúra“), všetky svoje tri akumulátorové vŕtačky/uťahovačky, stolárske zverky, vruty, vrtáky, bity, vodováhu…

zahon05

Pre istotu som si zmeral výšku vykopaného záhona a rozrezal dvojmetrový hranol 8 x 8 cm na polovice. Tým založím roh, začal som na severnej strane. K tomu budem potrebovať poldruhametrovú foršňu, na spodný rad som zvolil dvadsať centimetrové kusy. A trojmetrový kus. Pomocou uholnice som si naznačil okraje a odrezal cirkulárkou.

zahon06

Na stĺp som nasadil plastovú rohovú troj-vodováhu, ktorú som kúpil spolu s dielcami na stavbu plota na vrutoch na západnej strane sadu. Umiestnil som stĺp na plánované miesto pri sude s vodou, skontroloval terén a rýľom upravil roh tak, aby sa stĺp dostal na plánovanú pozíciu, vyznačenú špagátami a súčasne som ho udržal kolmo.

Vonkajší obvod vyvýšeného záhona je hotový

Vonkajší obvod vyvýšeného záhona je hotový

Keď som bol s jeho polohou spokojný, obsypal som ho trochou zeme dole a utlačil. Priložil som krátku aj dlhú foršňu, pripevnil stolárskymi zverkami a snažil sa dostať všetko „do ažúru“. Keďže som mal terén v rovine, šlo to celkom ľahko. Takže som usadil aj druhý stĺpik, nech je krátka strana pevne usadená, opäť pomocou stĺpikovej vodováhy.

Z troch strán je záhon hotový

Z troch strán je záhon hotový

Prišlo na rad zvŕtanie. Pre spojenie foršní 45 mm k stĺpikom 80 mm hrubým som zvolil vruty do dreva 5 x 100. Najskôr som cez foršňu do stĺpa navŕtal vrtákom 3,5 mm dieru do hĺbky asi 20 mm v stĺpe, potom vo foršni druhou vŕtačkou prevŕtal na 5 mm a treťou uťahovačkou zavŕtal vrut až po hlavu do foršne. Postupne tri vruty pod sebou. Na rohovom stĺpe treba dať pozor, aby sa nestretli vruty z kolmých foršní v jednom mieste. Miesta pre vruty som nijako nevymeriaval, ale som sa snažil dávať ich súmerne a pod seba. Prvý deň som stihol do tmy spojiť len dve dlhé foršne s dvomi stĺpikmi a krátkou foršňou. Ale záhon už začínal dostávať svoju podobu.

Ďalší deň po práci som pokračoval západným okrajom záhona (smerom k vykopanej hline). Osadil som druhý stĺpik, na ktorom som si vyznačil os, aby sa dve foršne stretli v polovici šírky stĺpika a nemal som vruty na niektorej strane až priveľmi blízko okraja stĺpika. Potom som pre zaistenie stability osadil aj dolný (východný) stĺpik, všetko za pomoci stĺpovej vodováhy a dlhou vodováhou kontroloval rovinnosť povrchu foršní aj vzájomnú výšku oboch strán záhona. Doplnil som krátky severný aj dlhý západný okraj ohradenia na plnú výšku dvomi foršňami, tentoraz ale šírky len 15 cm. Celkovo tak výška ohradenia záhona nad terénom dosiahla 50 cm.

Sieť proti krtom bola zabalená do malého balíčku

Sieť proti krtom bola zabalená do malého balíčku

Na rad prišiel tretí stĺpik, montáž foršní, kontrola rovinnosti vrchu záhona. Počas montáže foršní na stĺpiky som si ale všimol, že aj keď sa snažím stĺpiky dávať do kolmice pred montážou foršní, niektoré dosky sú trochu vykrútené a celý záhon tak prestáva mať tvar pravoúhleho objektu. Pre zvýšenie pevnosti záhona v mieste spájania foršní na stredových stĺpikoch som mal kúpené oceľové tesárske uholníky 70 mm s príslušnými vrutmi, ale rozhodol som sa pre radikálne riešenie. Rozrezal som jednu foršňu na poldruhametrové kusy a namontoval ich do stredu záhona tak, aby boli hlboko v pôde a nevadili jej obrábaniu. Stĺpovou vodováhou som narovnal stĺpiky, Olinka mi ich pomohla udržať v správnej polohe a po priskrutkovaní stredových priečok už záhon stál, ako mal. Uholníky som ale aj tak použil, pomocou nich som pritiahol z vnútra k stĺpikom konce foršní, ktoré sa vykrúcali smerom von a bál som sa, že len tri vruty z vonka by ich nemuseli udržať. Keď som skončil a opatrne povoľoval uhlové zverky, pozorne som počúval, či sa neozve praskanie. Všetko drží dodnes.

Sieť proti krtom na dne záhona

Sieť proti krtom na dne záhona

Tým som ale prišiel o jednu foršňu, tak som si objednal pre istotu rovno dve. Kým mi ich pripravili, pokračoval som v budovaní záhona. Dorobil som aj južný roh, teraz som mal ohradenie záhona z troch strán v plnej výške, z východnej len jednu dosku. To preto, aby som sa do záhona vedel ľahko dostať a umiestniť v ňom materiál.

sieť proti krtom je položená aj do boku záhona

sieť proti krtom je položená aj do boku záhona

Na dno záhona som položil plastovú sieť proti krtom, ktorú som objednal cez internet za oveľa lepšiu cenu, ako mi ponúkali v obchodoch v meste. Zohnal som si kus široký dva metre a dlhý desať metrov. To mi dovolilo položiť sieť nie len na dno, ale aj na boky výkopu. K zemi som ju fixoval dvojicou klincov stoviek, ktoré som mal z minulosti.

Slamou pokrytá sieť proti krtom

Slamou pokrytá sieť proti krtom

Na záver, aby som si pri práci vo vnútri záhona sieť nepretrhol, navozil som do záhona slamu a rozprestrel asi vo vrstve 5 cm. Tým bol záhon pripravený na uloženie materiálu a substrátu. To je ale obsah nasledujúceho článku o budovaní vyvýšených záhonov v našej záhrade.

Súvisiace:  Mandelinky na baklažánoch

10 Komentáre

  1. Ján Valkovič

    Zdravím,
    Chcel by som sa opýtať na stlpky. Nebolo by lepšie ich dávať z vonkajšej strany záhonu? Jednak by sa lahšie dávala nopovka a tiež by to bolo pevnejšie kedže tlak zeminy by pritláčal drevo ku stlpiku. Vo vašom prípade tlak zeminy držia iba šrobi. Možno však máte svoje dvôvody, tak by ma celkom zaujímali.
    Vadaka moc krát.

    P.S. zaujímavé čítanie… len tak dalej. Kedy ste to celé robili? Ako vyzerá záhon teraz?

  2. Záhradník (Autor článku)

    Jednoduchšia montáž nopovky nie je vec, čo by ma zaujala 😉 S tou zeminou a foršňami máte určite pravdu, ale ja som chcel mať záhony zvonka hladké, aby sa okolo nich dobre chodilo a nehrozilo buchnutie kolena do stĺpika. To my trápi viacej 😉 Zatiaľ verím šrobom, ale ak by sa ukázali slabé, vždy viem zvonka dať oceľové trubky 😉 Nie sú také hranaté, ako drevené stĺpiky.

    Nechcel som mať v záhrade veľké nemecké kopy, preto som zvoli ohradené vyvýšené záhony. Je to moja premiéra, takže sám čakám, ako a ako dlho vydržia. Záhony som robil v apríli tohto roku, sú tu o nich štyri články, ďalší chystám, keď skončí vegetácia.

    Ďakujem, že moje články čítate a teší ma, že sa vám páčia. Pochvala vždy poteší a dodá energiu do prípravy ďalších.

    1. Anna Šurková

      Aj Ja ich čítam a páčia sa mi .

  3. Ján Valkovič

    Dakujem. S tou nopkou je tam ešte jedna vec: vo vašom systeme je tam vela pravých uhlov, čiže nopka je poohýbaná tak, že časom ju môže zemina zlomiť a prasknuť. Tiež ma prekvapilo, že ste ju spinkovali. To vám udržali spinky, pri doplnaní materiálom?
    Ja sa na to tiež chystám, ale tento rok ma zdržali iné pripravné práce. Možno do zimy stihnem jeden záhon. Celkovo by som ich chcel 6! Ale je mi jasné, že je to makačka všetko naplniť, vykopať, postaviť. Ja by som ich rád robil až 70cm, lebo aj vaších 50cm mi príde, že sa treba zohýbať.

    Prosím vás neberte to ako kritiku. Práve naopak obdivujem vašu prácu a v niečom som sa aj inšpiroval. Len ja tiež vždy rozmyšlam ako veci vylepšiť. Mne by napríklad nevadilo, že stlpiky budú trčať trochu do priestoru…

  4. Záhradník (Autor článku)

    S tou nopkou máte trochu pravdu. Treba ju ohýbať, ale nie je v jednom kuse na celú dĺžku, je na tri kusy rozdelená. Sponky ju udržali, až po dažďoch zemina klesla o desať centi a nopka išla dole. Na jeseň budem teda na vrch pridávať 20 cm pás. Ale drevo je červený smrek, takže vydrží dosť veľa.

    Pre mňa je 50 cm LenTakTak, ak by som chcel robiť so zeminou. To ale nehrozí, je to mulčované. Pre priateľku to vyhovuje, pri sadení sa trochu zohne (je to na pár fotkách). Inak je to všetko potom vo vzpriamenej polohe. 70 cm sa mi zdá už trochu veľa, s ohľadom na materiál v záhone a prebiehajúce procesy. To by už živiny boli naozaj hlboko pre korene väčšiny rastlín.

    Ani ja som nepobral všetku múdrosť sveta. V niektorých veciach sa vyznám dobre, v niektorých sa musím učiť. Ale ak nevyskúšam, neviem. Stĺpiky do priestoru sa hodia, keď sa dáva na vrch doska na sedenie. My sme to nechceli.

  5. Ján Valkovič

    Neviem či to bude fungovat, ale tu je link na dobrú knižku o vysokých záhonoch. Je to sice z 80tich rokov, ale to vôbec nevadí. Ak by to nešlo viem vám to poslať v pdf na email. Odtial vychádzam. Ak ešte nemáte ten druhý záhon hotový možno sa inšpirujete. A hlavne je tam aj udržba a starostlivosť na dalších 10 rokov. Ono vám tá pôda bude totiž klesať neustále, takže ju treba doplnať (a bude tahať nopku -tú bolo lepšie upevnit pomocou latiek a šrobou na vrchu záhona)

    https://drive.google.com/drive/folders/0B4raxK-3SZvmdmJRUHh5bm5EQlU

  6. Záhradník (Autor článku)

    Vďaka za inšpiráciu, rád si ju prečítam. Občas listujem staršími časopismi, kedy sa ešte nechodilo s kanónom na vrabce a veľa vecí sa dalo vyrobiť doma. S poklesom pôdy rátam, nechal som si nejakú v rezerve na prvý roka potom už bude k dispozícii nový kompost. Aj mulčovacia slama niečo pridá 😉

    Klesajúca nopová fólia si myslím nepredstavuje veľký problém, použité drevo zo smrekovca by malo mať výdrž cca 10 rokov, teda do času, kedy sa vo vyvýšenom záhone kompletne rozloží všetok materiál. Potom bude záhon rozhádzaný, na novo postavený a pôvodné ohradenie použité ako surovina. Aj preto nie je nijako chemicky ošetrené. Nerátam s tým, že by to tam malo stáť dvadsať rokov alebo viac. A keby to vydržalo iba sedem rokov, aj tak to splní svoj účel. Recykláciu surovín zo záhrady a zníženie prácnosti pri pestovaní. A tiež v prípade daždivých rokov hnitie zeleniny na koreni (ako to majú susedia okolo).

    Na vrch záhona som nechcel dávať nič, chcel som to mať hladké. A ani z vnútra by som latky nechcel dávať, aj keď pri druhom záhone asi nopku latkami prichytím, dakde pod úrovňou zeminy. Človek sa učí celý život 😉

  7. Michal

    Dobry den, tiez som sme sa pustili do stavania zahonov, dokonca dvonradovych. Chcem sa vas prosim spytat na tie rohove stlpiky 80×80, ako ste ich ukotvili? Iba natlcenim do zeme? Bolo treba ich nejako osetrit? Dakujem za odpoved.

    Michal Kuzma

    1. Záhradník (Autor článku)

      Čo znamená „dvojradové“? Bude medzi nimi dosť miesta na to, aby ste dosiahli na každé miesto vo vyvýšenom záhone rukou?

      Uložil som stĺpiky na ílové dno výkopu. Sú z červeného smreka, v mieste nad terénom sú kryté nopovou fóliou. Mám v pláne ich o desať rokov zrušiť a postaviť nové o kus ďalej.

  8. Pingback: Máj mesiac trávy - Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.