Záhrada v kopci

Keď nejde ku sliepkam slnko, musí gazda

Zima je obdobím, kedy sliepky „tradične“ nenesú toľko vajec, ako uprostred roka. Väčšina ľudí to berie ako fakt. Fatalisti sa jednoducho zmieria s tým, že je vajec menej. No a my ostatní si užívame vajíčiek po celý rok dosť. Nie je to nič náročné a komplikované.

Sliepka nesie zobákom. Stará pravda platí aj v súčasnosti. To ale neznamená, že je potrebné kupovať drahé kŕmne zmesi pre nosnice. Na druhej strane sliepkam ani v lete nestačí len hodiť za hrsť pšenice a myslieť si, že zbohatnem na predaji vajec. Aj v podmienkach domáceho chovu je vhodné snažiť sa kŕmiť sliepky pre ne vyváženou stravou.

Samozrejme že zima predstavuje okrem zníženia vonkajšej teploty a tým zvýšené nároky na termoreguláciu sliepok (viac energie z krmiva na samotné telo sliepky a teda menej na vajcia), ale tiež menej slnka. Nejde len o menej hodín slnečného svitu ako zdroja svetla a tepla. Menej slnka znamená menej vitamínu D, aj u ľudí. A u sliepok menej vitamínu D znamená zníženú schopnosť absorpcie vápnika, ktorý potom vlastne zbytočne sliepkam dávame. Ešte šťastie, že trus s podstieľkou dávame do kompostu, takže takýto vyplytvaný vápnik skončí nakoniec na zeleninových záhonoch.

Raz do týždňa v zamračených dňoch, alebo upršaných, kedy sliepky do relatívne malého výbehu nepúšťam, pridám do asi pol kila nakvasenej pšenice s prídavkom RoboranD a Plastin s kŕmnym vápnom pár kvapiek detského vitamínu D a dobre zamiešam. A na znáške je to vidieť, pribudne vajec 😉 Takto kombinujem v rámci týždňa máčané psie granule s obilninami (primerané množstvo bielkovín) s vitamínom D a od desiatich sliepok mávam aj uprostred zimy od 5 do 8 vajec denne. V nevykurovanom kuríne a bez kŕmnych zmesí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.