Záhrada v kopci

Máme ďalší plot

Vo veľkej záhrade plotov nie je nikdy dosť a preto aj u nás koncom leta pribudol ďalší. Nie, že by som toho za minulý rok nemal dosť, 275 metrov plota dá zabrať asi každému. Preto som tento rok urobil len taký menší, 51 metrový. Na najvzdialenejších pasienkoch.

Tak u nás totiž voláme najvyšší bod záhrady, ktorý je zároveň najďalej od domu. A tu v tejto chrapaždine sme sa rozhodli už dávnejšie urobiť poriadok a vysadiť tu ďalšie stromy. Poniektoré sú v kalfasoch hádam aj štyri roky, už by ich bolo konečne dať na jeseň aj do zeme, jemne naznačovala Olinka 😉

No ale vlani to nešlo, bol som rád, že sme ako-tak dali dokopy plot okolo starého sadu. A na jeseň a v zime ma zamestnala stavba kurína a natiahla sa do konca tejto jari. Za tým voliéra a búda pre Ronyho, potom Rony sám dá časovo dosť zabrať, v lete tie horúčavy…

Na konci pozemku stáli stĺpy pre plot a bráničku, stavané pred tromi rokmi. Len sused v stavbe plota nepokračoval, stĺpiky ostali osirené a šesť pozemkov zhora od zveri neochránených… Len výmladky som postupne likvidoval, trnky „umravňoval“ a Olinka kosenou trávou vypĺňala koľaje po traktore, aby lúka bola rovnejšia a krajšia. Pretože sadiť sem stromčeky sme chceli stále, aj keď to s tým plotom nevyšlo.

Chvíľu to vyzeralo, že by sa dal oplotiť celý horný kus záhrady, ale aj z toho zišlo. Nejak nám tu tá spolupráca nevychádza. Asi tomu nepraje tunajší vzduch, lebo v iných lokalitách a iných odboroch som nemal problém osloviť ľudí, vysvetliť princípy a výhody a zorganizovať ku prospechu všetkých, čo by jednému išlo len ťažko. Tak nakoniec priateľke hovorím, že oplotíme jeden trojuholníkový roh záhrady, aby sme tie stromky už mohli vysadiť a zvyšok necháme na neskôr.

Keďže je miesto plota ďaleko, ukazuje sa veľká výhoda osádzania plotových stĺpov na zemné vruty. Netreba vláčiť krumpáč či zemný vrták, odvážať zeminu, navážať štrk, cement a vodu a ešte sa s tým aj babrať. Motúčko je veľký pomocník, ale ani tých netreba strhať, keď sa to dá aj inak, hlavou 😉 Aj tak bolo treba navoziť dve akuvŕtačky so 600 mm vrtákmi do betónu priemeru 12 a 22 mm, samotné zemné vruty a ostatný drobný materiál a náradie.

A najskôr vybrať pôvodné stĺpy.

Tie boli pôvodne vyberané podľa výšky pletiva, čo plánoval sused. Neskôr sa ukázali dve veci. Že 160 cm plot spoľahlivo zastaví neprispôsobivých ľudí, možno malé srnky, rozhodne však nie lane a jelene. A práve proti nim má byť náš nový plot. A tiež že je niekedy problém udržiavať ploty v dobrom stave od náletov z oboch strán. Nie každý považuje spoločný plot za spoločný a o cudzie sa nikomu starať nechce. Takže nové stĺpiky som osadil pol metra od hranice pozemku. To ale predbieham.

Súvisiace:  Hmyzí hotel

Kto si pamätá, aké bolo toto leto suché, pochopí ma, že som s nakúpeným materiálom čakal. Kým predpoveď neohlásila dažde. A skutočne pršalo koncom júla tri dni, zem trochu namokla a zmäkla a ja som sa v pondelok pustil do práce na našom ďalšom plote. V utorok večer som mal stĺpiky na viac, ako polovici dĺžky budúceho oplotenia.

Opäť mi veľmi pomohla sestra, ktorá si kvôli mne a môjmu plotu zobrala dovolenku. Bolo treba s osádzaním stĺpov švihať, lebo zem schla každou hodinou a občas nestačilo diery pre zemné skrutky predvŕtať, občas bolo treba zem zmäkčiť vodou.

No aj tak sme zohli osemnástku železnú tyč. Aj ten roxor 18 mm sa dobre prehýbal, ale zemné skrutky 68/650 mm sme do zeme predsa len dostali všetky. Síce až v sobotu predpoludním, ale včas.

Do nich išli 240 cm dlhé pozinkované oceľové okrúhle stĺpy o priemere 48 mm. Samozrejme v rohoch tiež šikmé vzpery, na rovine 240 cm, po svahu dole radšej 270 cm, všetko priemer 38 mm. Ako je už u mňa zvykom, osádzanie vrutov a potom aj stĺpikov do nich robím pomocou modrej stĺpovej vodováhy. Len just v tejto sérii fotiek nie je ani na jednej.

Na poludnie prišla pomôcť aj Olinka so synom, čakalo nás vešanie pletiva. Na tento plot sme použili rovnaký druh uzlového pletiva, ako v starom sade. Naplánoval som výšku pletiva 200 cm, silu drôtu 2 mm a vrchný a spodný 2,8 mm. Také u nás v obchodoch bežne nebýva a lacné tenké nechcem.

Jeden kus ostal z oplocovania sadu, ale krátky. Tak som urýchlene objednal z eshopu nový balík 50 m lesníckeho pletiva a k nemu aj nejaké drobnosti. Priviezli ho v piatok, LTT, po anglicky JIT.

Než sme ale zakvačili pletivo, na zem bol položený a napnutý ostnatý drôt, aby nejakú zverinu nenapadlo sa pod plotom podrývať 😉

Rozdiel medzi týmito dvomi fotkami je päť hodín. Najskôr sme zavesili „starý“ kus na južnú stranu a potom sme od hora začali smerom na zadnú stranu plota dávať pletivo z nového balíka. Oba spodné konce pletív sú napojené na stĺpiky budúcej bráničky, ktorá tiež ostala z nerealizovaného oplotenia. Kúpil som si pár závesov a namontoval ich na plotový stĺpik.

V sobotu to bolo pre nás náročné a v nedeľu zase pršalo, takže napnutie provizórne uchyteného pletiva som si nechal na ďalší týždeň. Ešte ma síce čakalo (spolu so sestrou) kopu práce, ale už to vyzeralo ako hotový plot 😉

Súvisiace:  Schody zo studne

To už tu so mnou mohol byť aj Rony bez obáv, že sa zatúla do cudzích záhrad alebo do lesíka, kým budem zaujatý napínaním pletiva.

Postupne dostával plot podobu, akú si plot zaslúži mať, ja som sa zase trochu podučil, ako sa štipačkami viaže drôt a ako sa napína uzlové pletivo. Nakoniec som ešte spodky pletiva uchytil pozinkovanými hákmi do zeme, nech to podhrabávanie divej zveri čo najviac spríjemním. Na to som vlani výhodne kúpil tiež cez internet pozinkované sádrokartónové háky 😉

Ešte do konca druhého týždňa som k hornému plotu chodil na pár hodín dopnúť pletivo a riadne ho upevniť k stĺpom. Rony mi chodil pomáhať kontrolovať, či je pri zemi dosť našpanované a dobre uchytené.

Nový plot je teda postavený a teraz čakáme na pre výsadbu stromčekov vhodné obdobie a samozrejme na obdobie dažďov, aby sme sem nemuseli vyvážať vodu na polievanie Motúčkom. V takom svahu zvládne tak 80 kíl, potom už prehrabuje alebo mu treba trochu pomôcť. A stroje by predsa mali pomáhať nám, nie my im 😉

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.