Záhrada v kopci

Na prach a pavučiny je najlepší vysávač

vysavac

Zima je čas, kedy sa už v záhrade takmer nepracuje. Na túto chvíľu sme si naplánovali upratovanie vo veľkej izbe a kuchynke v dome, ktorý sme kúpili spolu so záhradou. Obe miestnosti ešte na jar slúžili ako sklad sena pre ovce bývalého majiteľa a na stenách aj strope bolo okrem veľa prachu aj veľa pavučín.

Seno v kuchyni a obývačke po spodok okien by pre mnohých ľudí bolo pohromou, pre nás to bola celkom zaujímavá surovina. Síce nám seno zaberalo miesto, ale postupne sme ho takmer všetko vynosili do budovaných vyvýšených záhonov pre pohodlné pestovanie zeleniny. Bude recyklované do výživného substrátu.

seno v obývačke

Keďže dom bol dve desiatky rokov neobývaný a seno v ňom bolo dlhé roky, nečudo že pavučiny vysiace z dreveného stropu aj pokrývajúce steny boli úplne všade. A do toho sa všade usádzal prach, vírený aj pri opatrnom nakladaní sena do kartónov, v ktorých bolo seno prevážané motúčkom alebo prenášané na jeseň na nosidlách. Použiť na čistenie metlu by nebolo možné, pretože prach by sa víril po celej miestnosti. Nedalo by sa v nej dýchať.

Vysávač popola Asist 1000 W

Preto sme kúpili vysávač popola. Mám s ním nejaké skúsenosti z modelárskeho klubu, kde ho využívame ako odsávačku pilín k devoobrábacím strojom aj občasnému upratovaniu v dielni. Takže aj keď nemáme a neplánujeme krb a ani vysávať popol, samotný systém vysávača popola je predurčený k tomu, aby odstraňoval aj hrubšie nečistoty. Pravda, ktorý ako, záleží od výrobcu.

Asist vysávač popola

Celkom solídne veľký filter vzduchu, ktorý chráni pred nečistotami pohonnú jednotku vysávača, som prekryl ľahko vymeniteľnou či vyčistiteľnou ochranou. Nedá sa zabrániť, aby sme občas nenasali aj vodu, tá by spolu s prachom zaniesla aj filter. A prečo čistiť alebo dokonca kupovať filter, keď stačí vyprášiť kus starého trička.

ochrana filtra vysávača popola

Keď už sme mali náš nový vysávač popola Asist upravený a ochránený, dali sme sa do veľkého upratovania. Zapojili ho do elektriky, upravili koncovku a začali pekne do dverí.

vysávanie dverí

Olinka dôkladne vyčistila všetky zákutia dverí a zárubní, povysávala prach, pavučiny aj piesok z omietky na zemi pod dverami. Pri tomto spôsobe upratovania sa prach nevíri, ale všetko nasáva do zbernej nádoby. Tá má objem 20 litrov, ale časť tohto objemu zaberá samotný motor a filter. A keďže metrová hadica s dvadsať centimetrovým hliníkovým nástavcom sú krátke, často treba mať vysávač v ruke za držiak. A aj desať litrov prachu a špiny už cítiť a vysávač treba vysypať.

predĺžený nástavec vysávača

Aby sme bez problémov a bez rebríka mohli povysávať aj strop, predĺžil som koncovku vysávača. Použil som na to oceľovú tenkostennú trubku zo starých garniží, ktoré boli nad oknami a ktoré sme zrušili. Utesnil som ju elektrikárskou izolačnou páskou. Takto aj zo zeme dosiahneme na strop a zbavíme ho pavučín.

polovica steny je povysávaná

Povysávať steny aj strop centimeter po centimetri je náročné. Dlho to trvá a tiež z toho celkom bolia ruky. Takže sme vysávali na etapy a striedali sa.

Okrem vysávania stien a stropov sme vysávač popola využili aj pri upratovaní podlahy v druhej miestnosti pod druhý drevený regál. Na zemi bolo dosť piesku z rozpadnutých kusov omietky zo stien. Hrubé kusy sme naložili do krabíc, menšie kúsky a piesok som povysával. Vysávač popola je na to ako stvorený. Tento s maximálnym príkonom 1000 W je na dolnej hranici použiteľnosti, keď sme ho už potrebovali kúpiť, silnejší nebol k dispozícii za rozumnú cenu a alebo použiteľnom prevedení. Tiež by sa hodila dlhšia hadica, ale v okolí predávajú len iné priemery s inými koncovkami. Časom to ale určite poriešim.

Bežný vysávač do domácnosti by sme tu zlikvidovali za pár dní. Zbankrotovali by sme pri nakupovaní malých papierových sáčkov a zničili jeho plastové prevedenie. Tento v podstate plechový súdok s motorom a filtrom s mojím vylepšením dobre znáša kamene aj kusy omietky, prach aj piesok. A keby sa jedného dňa odporúčal, za cenu okolo 40 eur urobil už dosť roboty. A verím, že nám ešte chvíľu slúžiť a upratovať bude.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.