Nie ku každému stromu sa dá vhodne postaviť rebrík, aby sa dobre urobila jeho údržba. Zvýšiť dosah sa dá jednoducho teleskopickým náradím, skrátka s ním dosiahnete vyššie. A tiež som dostal otázky, akým náradím som to zložil tú veľkú vŕbu za domom. Takže tu je popis náradia, ktoré sa nám za tie roky osvedčilo.
Nie vždy treba do stromu rezať pílou, občas stačí tenké halúzky jednoducho vystrihnúť. Len musíte dosiahnuť trochu vyššie od zeme. A nie vždy to ide z rebríka. Alebo je strom taký veľký, že aj na rebríku by ste potrebovali predĺženú ruku. Alebo použiť Univerzálne predĺžené nožnice Fiskars s dĺžkou 2,33 m a dosahom z ruky cez 4 metre. To už ide, čo poviete? Vidí sa vám to stále málo? Fiskars k tomu predáva predlžovací nástavec.
Môžete si nastaviť rôzne uhly strihania, aby ste dosiahli na tú haluz, ktorú chce odstrihnúť.
Pohyblivá čeľusť je ovládaná krátkou retiazkou, preto nožnice nekladú žiadny odpor pri akomkoľvek uhle.
Čeľuste nožníc nasadíte na konár, jednou rukou držíte na konci ľahkej tyče, druhou k sebe pritiahnete oranžovú rúčku, ktorá lankom ovláda retiazku, tá čeľusť a konár je na zemi. Takéto dlhé nožnice používame aj ako úchop, keď potrebujeme haluz stiahnuť zo stromu dole alebo zo susedovej záhrady k nám. Stačí nožnice len privrieť, nestrihnúť 😉
Pílkou do veľkej výšky
Konár je na nožnice hrubý? Skúsime pílku, ako inak, Fiskars 😉 Dá sa kúpiť zvlášť pílka, zvlášť teleskopické násady rôznych dĺžok alebo aj rúčka do ruky. Alebo rovno celá sada teleskopickej píly na konáre.
Poldruhametrovú násadu ľahko predĺžite na dvaapol metra a to by v tom bol čert, aby ste nedosiahli 😉 Aby ste s pílkou v tej výške nebalancovali, má na oboch koncoch háky, spodný dobre nabrúsený. Takže píla vám z rezu nevypadne, neskĺzne a ešte si môžete konár pritiahnuť alebo ostrím odfiknúť. Prosto Fiskars.
Ostré zuby pílky sú chránené plastovým krytom a už aj môj kamarát vie, že ak má píla kryt, treba ho nasadiť, keď sa nereže, aby nebolo zbytočne okolie práce červené.
Niekedy treba mocnejšiu pílku
Keď je konár naozaj hrubší, ručná píla dá pekne zabrať, človek sa spotí. A keď je takých rezov potrebné urobiť viac, siahneme po akumulátorovej vyvetvovacej píle z Lidlu. Svedčia jej 4 Ah akumulátory. Dvojky sú slabé, motor má na ne veľký odber, osmičky zase zbytočne ťažké.
Jedná sa o klasickú reťazovú pílu, pravda s krátkou reťazou, aby ju motor na baterky vládal ťahať a pilčík vládal držať na tú dĺžku v ruke.
Aj na tejto píle môžete rezaciu hlavu nastaviť do rôznych uhlov, aby vám dobre „sadla“ na rezaný konár. Ale rezať s ňou môžete nie len vo výškach. Keď som vypiľoval šipinu, s úspechom som použil práve túto pílu. Nebol som dodriapaný od ostňov a šípky som vyrezal kúsok nad zemou.
Táto píla mi veľmi pomohla aj pri zrezávaní kučeravej vŕby, ktorá nám nivočila strechu.
Pre niekoho sa môže zdať cena náradia značky Fiskars vysoká. No ako som písal nedávno, nožnice na hrubé konáre nám vydržali 15 rokov. A Fiskars má nie len kvalitné, pevné, ale ľahké materiály, ale aj výbornú ergonómiu. Dobre sa s takým náradím pracuje, dobre sa drží v ruke. Preto ho vždy uprednostňujeme.