Záhrada v kopci

Nie všetky stromčeky kupujeme

Tempo výsadby aj výstavby v našej záhrade, či vlastne v oboch záhradách, našich priateľov a susedov často udivuje. A často sa nás pýtajú, kde kupujeme všetky tie nové stromčeky, čo s Olinkou vysádzame. Pravda, Olinka má svoje obľúbené internetové záhradníctva a pozorne sleduje všetky ich novinky, ale nákup sadeníc nie je jediný spôsob, ako získavame nové sadenice do našich záhrad.

Pravda, čas od čas sa u nás zastaví kuriér niektorej z prepravných spoločností a vyloží zásielku s novými rastlinami. Keď ročne zasadíte zopár stromčekov a desiatku kríkov, takýmto spôsobom máte dostatok „materiálu“. Ale viete si predstaviť, že by ste kupovali všetky sadenice na zaplnenie veľkého sadu?

Nie, že by sa to nedalo, len by to bola drahá sranda. Pri cenách od 3 do 7 eur za sadenicu (a sú v ponuke aj stromčeky v cenách 15-25 eur a raritky ešte drahšie) pri dvadsiatich stromčekoch začína ísť o zaujímavú sumu. K tomu desiatky kríkov… Hovorí sa, že kto chce mať opicu, musí mať aj na banány a pri kúpe starého sadu sme vedeli, že to nebude zadarmo. A aby to celé nebolo zbytočne drahé, musíme to urobiť „inak“.

Nie je nad dobrého kamaráta

Tak, ako sme netradične postupovali pri oprave oplotenia starého sadu, využili sme netradičné možnosti aj pri „zalesňovaní“ sadu. Ako vždy v podobných situáciách som si položil otázku: „Ako to robili naši starí rodičia, keď neboli baumaxy?“

Vlašský orech, ktorý zasadila vrana

Kým získavanie sadeníc ríbezlí, egrešov alebo viniča je jednoduché, v podstate sa jedná o využitie odpadu pri pravidelnom reze, halúzky správnej veľkosti dáte do vhodného substrátu zakoreniť a o pol roka-rok sadíte hotové kríky, pri stromoch to také jednoznačné nie je. Aspoň si to veľa ľudí myslí.

V perfektne udržiavanej a pravidelne kosenej záhrade príroda nemá šancu. Všetko, čo prerastie stanovenú výšku, príde o hlavu aj o šancu prejaviť sa. No v prírodnej a permakultúrnej záhrade môže mať všetko iný príbeh. Keď vyvýšený záhon pokrýva mulč zo slamy, ľahko sa v ňom môže objaviť nový život v podobe malého stromčeka.

Malá sadenička orecha sa nesmelo ukazuje vpravo

Alebo sa prebudí k životu, keď hromadu orechového lístia na jeseň, namiesto spálenia, použijete na namulčovanie trávnatého pásu medzi záhonmi. Spomalíte rast trávy, obmedzíte kosenie, ale stále nechodíte po blate, ako väčšina susedov. Kým príde jar a čas výsevu a vysádzania priesad, pozorné oči spozorujú rodiaci sa stromček. Stačí ho vykopať a nájsť mu lepšie miesto. A ako hovorí môj kamarát Jano, najlepší orech je taký, ktorý zasadila vrana.

Súvisiace:  Vŕby opäť rastú

Okrem vlašských orechov sa nám v záhrade objavili aj liesky, vzídené zo zabudnutých lieskových orechov pod kríkmi. Hoci pri lieskach máme iný osvedčený postup množenia. No a cielene Olinka dala do zeme vyklíčiť aj kôstky broskýň a marhúľ a objavili sa aj sadeničky iných stromčekov.

Mladé borovice zo šišiek

Najzaujímavejšie medzi nimi sú mladé borovice, ktoré vzišli neplánovane zo semien, vytrúsených zo šišiek, použitých ako mulč. Už predtým sme sa snažili vypestovať ihličnany z kúpených semien, ale ujateľnosť bola veľmi nízka a prvé roky sú rastlinky veľmi slabé a rastú pomaly.

Medzi ľudmi panujú povery, že semenáče neplodia. Že ovocné stromčeky vypestované zo semien neprinášajú úrodu, že na ovocie je potrebné kupovať štepené stromy. A skúsili ste si to?

Problémom semenáčov je, že možno poznáte strom, z ktorého pochádzajú plody, ale neviete, ktorým stromom boli kvety materského stromu opelené. Teda že nemáte predstavu, ako budú vyzerať plody takéhoto semenáča, keď začne rodiť. A kedy začne rodiť, lebo je to často mnohonásobne dlhšie, ako prichádza do rodivosti štepený strom z obchodu, či štepený vami. Na druhej strane sú takéto stromy skutočne dlhoveké.

Ľudia, ktorí sa zaoberajú pestovaním marhúľ či broskýň zo semien, vám potvrdia, že hoci si treba na úrodu počkať nezriedka aj desať rokov a prvé roky to nie je žiadna hitparáda, každým rokom sa kvalita a veľkosť plodov zlepšuje, strom sa „učí“ plodiť krajšie a chutnejšie plody. A nie je citlivý na škodcov, ako šľachtené odrody na slaborastúcich podpníkoch s krátkou životnosťou.

Takže sadíme do záhrad nie len kupované štepené stromy, ale aj semenáče s nádejou, že z nich časom vyrastú pekné a zdravé stromy s dobrou úrodou. A keby náhodou nie, nebudeme musieť kupovať palivo do nášho grilu 😉 A priestoru aj času máme celkom dosť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.