Mrkvy sa nám veľa neurodilo, no zato takmer všetky polkilové. Takže ani nevadí, že ich nie je veľa. A dokonca máme mrkvu dvoch farieb. Super úroda na to, že sme sa o ne vôbec nestarali. Nemuseli sme.
Olinka zasiala mrkvu na dve miesta v mulčovaných U-záhonoch. Len pripomeniem, že vznikli na tráve, ktorú som prešiel elektrickým kultivátorom a rozkyprenú pôdu Olinka zakryla slamou ako mulčom. Tá udržala vlahu a zabránila vyrásť burine, kým prišlo na siatie.
Slama dlho udrží vlahu v zemi. Semená mrkvy vo výsevnom pásiku, pribalené k záhradkárskemu časopisu, prišli do jedného ramena záhona, do druhého prišli semená zo staršieho sáčka. Veľkosťou sa mrkvy nelíšili, zato farbou áno. Z pásika bola klasická oranžová, zo sáčku okrová. Spolu s mrkvou sme pestovali aj inú koreňovú zeleninu, na jeseň sme vybrali zo zeme s mrkvou aj prvú várku cviklí.
Kyprá pôda mrkvám svedčí, narástli pekné rovné, dlhé a veľké. Neboli výnimkou polkilové kusy. Ba dokonca jeden kus, ktorý Olinka rýľovacími vidlami zlomila, mal 675 gramov. Poviem vám, že zjesť taký kus sa naraz ani nedá. Teda dá, pamätám si pred dvadsiatimi rokmi som to dokázal, ale potom som mrkvu nechcel mesiac vidieť. Teraz som to neriskoval, mrkvu mám rád a chutí mi.
Aby sme mali mrkvu a cviklu aj neskôr, nie len teraz na jeseň, uložili sme ju do piesku. Najprv som pozisťoval v okolí, či niekto doma nemá piesok nazvyš, ale nakoniec som navštívil neďalekú betonáreň, odkiaľ som už bral aj štrk a je známa tým, že vám predá aj vedro piesku. Tak som naložil do auta dva kalfasy, jednu lopatu a vybral sa na nákup.
Piesok zabezpečí, že mrkva ani cvikla nevyschnú, ako by to bolo, keby boli uložené na vzduchu. Menšiu mrkvu schrúmem kedykoľvek večer, nakrájanú na koliesk alebo nastrúhanú ju máme radi k mäsu, namiesto škrobových príloh, ako sú zemiaky, cestoviny alebo knedle.
Mrkva rástla prikrytá slamou alebo senom z pokosenej trávy. Preto netrpela vyschýnaním zeme, nebolo ju treba často polievať a už vôbec nie okopávať a pleť, ako by to bolo na vypiplanom záhone. Rástla si sama, vôbec sme sa o ňu nemuseli starať ani hnojiť. Stačilo v najväčších suchách trochu občas poliať. Získať desať kilo mrkvy prakticky bez roboty, to sa oplatí, nie? Navyše je aj bez umelých hnojív či pesticídov, ako by mohla byť zelenina z hypermarketov.
Aj takýto je príspevok našej záhrady k našej zdravej výžive a k úspore peňazí za nákupy v obchodoch.